Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Eğer evinizde filtre kahve makinesı varsa sıklıkla kullanıyorsunuzdur. Peki nasıl temizlenir? Sizler için filtre kahve makinesı temizleme yöntemlerini anlattık. İşte, filtre kahve makinesı nasıl temizlenir:
Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?
24 Nisan 2024, 22:31

Eğer bir kahve makineniz varsa genellikle sabah ilk olarak kullandığınız mutfak araçlarından biridir. Bununla birlikte, yüksek nem seviyeleri nedeniyle küf ve bakterileri kolayca barındırabilirler. Bu kirlenme kullanılan su türünden kaynaklı da oluşabilir. Kahve makinelerinin her kullanımdan sonra temizlenmeleri gerekir. Kahve makinelerinin düzenli kullanım sonrasında temizlenmesi dışında aylık olarak derin temizleme de yapılması gerekir. Sizlere kahve makinesi temizleme yöntemlerini anlattık. İşte, filtre kahve makinesi temizleme yöntemleri:Filtre Kahve Makinası Nasıl Temizlenir?


 1. Kahve makinesini sökün. Çıkarılabilir bütün parçalarını çıkartın. Çıkan parçaları ayırın. 
 2. Çıkarılabilir parçaları yıkayın. Çıkarılabilir parçaları ılık, sabunlu suya daldırın ve bir bulaşık bezi kullanarak yıkayın. Kahve makinenizin çıkarılabilir parçalarını bulaşık yıkar gibi yıkayabilirsiniz.
 3. Cam hazne kırılabilir bu sebeple dikkatli şekilde yıkamanız gerekir. 
 4. Bazı kahve makinelerinin bulaşık makinesinde yıkanabilecek parçaları olabilir. Hala elinizdeyse kullanım kılavuzuna bakın. Kahve makinenizin bulaşık makinesinde yıkanabileceğinden emin değilseniz, dikkatli olun ve elde yıkayın.
 5. Makinenin dışını silin. Islak, sabunlu bir bez alın ve makinenin dışını iyice silin. Kenarları silin ve ısıtma plakasındaki kahve tanelerini çıkarın.
 6. Makinenizi yeniden monte edin. Tüm parçalar kuruduktan sonra kahve makinenizi tekrar bir araya getirebilirsiniz. Tekrar kullanıma hazırdır. Her kullanımdan sonra kahve makinenizi bu şekilde temizlemeyi alışkanlık haline getirin.Filtre Kahve Makinası Derinlemesine Nasıl Temizlenir?


 1. Kahve makinenize bir sirke ve su solüsyonu ekleyin. 2 ölçü ılık su ve 1 ölçü beyaz sirke kullanarak bir karışım hazırlayın. Kesin miktarlar kahve makinenizin boyutuna bağlı olarak değişecektir, ancak kabaca hazneyi doldurmaya yetecek miktarda hazırlamanız gerekir. Karışımı normalde kahve yaparken su ile yaptığınız gibi hazneye dökün.
 2. Kahve makinesini çalıştırarak kahve demler gibi hazırladığınız suyu gezdirin.
 3. Kahve makinesini 1 saat kadar bekletin. Bu bekleme esnasında içerisindeki suyun soğuması bekleyin.
 4. İşlemler bittiğinde içerisindeki suyu boşaltın.
 5. Temiz bir bezle kahve makinesini temizleyin.Filtre Kahve Makinasını Temizlerken Yapılan Hatalar

 1. Kullanım kılavuzunuzu okuyun. Kullanım kılavuzu hala sizdeyse kahve makinenizi temizlemeden önce bu kılavuzu okuyun. Çoğu kahve makinesi sirke/su karışımıyla güvenle temizlenebilir, ancak önce kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.
 2. Kahve koyma ve su ekleme alanlarının kapağını açık bırakmak makinenin kurumasına yardımcı olacaktır. Nemli kalmaması küf ve bakteri üremesinin de önüne geçecektir. 
 3. Demleme sepetini düzenli olarak durulayın. Demleme sepeti, demleme işlemi sırasında ıslandığından küflenmeye karşı çok hassastır. Her kullanımdan sonra demleme sepetini duruladığınızdan emin olun ve bulaşıkları her yıkadığınızda temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Bu, kahve makinenizi küf ve mikroplardan uzak tutacaktır.


Şunlara da göz atın;

 1. En iyi filtre kahve makineleri
 2. Süzgeç nasıl temizlenir?
 3. Bıçak nasıl temizlenir?
 4. Ütü kireci nasıl temizlenir?
 5. Fritöz nasıl temizlenir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo