Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulmanın 5 Doğal Yolu

Özellikle sonbahar aylarında görülen evdeki küçük sinek, mutfak ve banyonuzu istila edebilir. Peki, küçük sinekler neden gelir ve nasıl kurtuluruz? İşte, küçük sineklerden kurtulmanın doğal yolları:
Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulmanın 5 Doğal Yolu
15 Eylül 2023, 15:19
Lezzet Trendleri

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sinekler evlerin içine kaçmaya başlar. Özellikle evde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız, yaz ve sonbahar aylarında bu sineklerin çoğaldığını fark edebilirsiniz. Genellikle mutfak ve banyolarda görülen küçük sinekler, yemeklerin üzerine konarak hijyenik açıdan sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sineklerden kurtulmanın yollarına geçmeden önce, evinizdeki sineklerin hangi türde olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

kirli mutfak

Evde Küçük Sinekler Neden Olur?

 1. Sinek oluşumunun en önemli nedeni, havaların soğumasıyla birlikte sineklerin eve kaçmaya çalışmasıdır. Özellikle camlar sürekli açıksa, eve doluşan sinekler kaçınılmaz olabilir.
 2. Dışarıda açık bir şekilde unutulan meyve ve sebzeler, tatlılar sinek oluşumunu tetikler.
 3. Çöplerin uzun süre atılmaması, sineklerin üremesini destekler.
 4. Havanın çok sıcak ve nemli olması da bir diğer nedendir.
 5. Mutfak ve banyonun yeterince temiz olmaması, düzenli temizlik yapılmaması sinek oluşumunu artırır.
 6. Sinekler evinizde yumurtalarını bıraktıysa, detaylı temizlik yapsanız bile evinizde görülebilirler.

Küçük Sinek Türleri Nelerdir?

Evde en çok görülen küçük sinekler 3 gruba ayrılır;

 1. Meyve sineği: Küçük ve kahverengidir. Özellikle mutfakta görülen bu sineklerin lavraları, meyvelerin içinde yaşar. Açıkta bekleyen yiyeceklerle beslenir. Yaz aylarında daha fazla görülür.
 2. Lağım sineği: Mutfak veya banyoda tesisatla ilgili bir sorun varsa, bu sineklerle karşılaşmanız olasıdır. Özellikle mutfak ve banyoda görülen bu sinekler, geceleri daha aktiftir.
 3. Mantar sineği: Gübre sineği olarak da bilinir. Siyah renklidir. Pencere kenarlarında ve evdeki bitkilerin etrafında daha fazla görülür. Nemli topraklar ve bitkilere fazla su verilmesi, sayılarını artırır.

Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

 1. Şekerli su

şekerli su

Şekeri çok seven sinekler için, bir tuzak hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 bardak suyu kaynatın ve içerisine 3 yemek kaşığı şeker ekleyerek karıştırın. Şeker eridikten sonra suyun soğumasını bekleyin. Hazırladığınız şekerli su karışımını, sineklerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde bekletin. Sinekler bu su sayesinde tuzağa düşmüş olacaktır.

 1. Limon yağı

limon yağı

Bir litre suya 40 damla limon suyu veya limon yağı damlatın. Karışımı sprey şişesine aktarın ve evin her yerine sıkın. Limon kokusunu sevmeyen sinekler, hızla kaçacaktır.

 1. Kavanoz

kavanozda elma

Kavanozun içerisine tatlı bir meyve dilimi yerleştirin ve üzerini streç film ile kapatın. Streç filmin üzerine kürdanla küçük bir delik açın. Sineklerin olduğu bölgeye bu kavanozu bırakın. Sinekler delikten içeri girecek ve çıkamayacaktır.

 1. Sirkeli su

sirkeli su

Bir kabın içerisine sirke doldurun ve üzerine su ekleyin. Sinekleri çekmek için, 1 tatlı kaşığı şeker ilave edebilirsiniz. Sinekler, sirkeli suyun içine düşecektir.

 1. Limon ve karanfil

karanfil batırılmış limon

Bir limonu ikiye bölün ve sıvı kısmına karanfil yerleştirin. Karanfilleri mümkün olduğunca sık bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin. Limonları, sineklerin yoğun olduğu yerlere yerleştirin.

Şunlara da göz atın;

 1. Ev bitkilerindeki sineklerden nasıl kurtuluruz?
 2. Sinek tuzağı nasıl yapılır?
 3. Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?
 4. Karıncalardan nasıl kurtuluruz?
 5. Pirelerden nasıl kurtuluruz?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo