Evdeki Güveler Nasıl Temizlenir, Nasıl Yok Edilir?

Evde güve neden olur? Mutfaktaki güveler nasıl temizlenir? Güve oluşumu nasıl önlenir? İşte, evdeki güvelerden kurtulmak için deneyebileceğiniz doğal yöntemler:
Evdeki Güveler Nasıl Temizlenir, Nasıl Yok Edilir?
24 Mayıs 2024, 11:04

Güve, Lepidoptera takımından kelebek türlerine verilen genel isimdir. Halk arasında buğday, kumaş, odun ve bakliyat gibi şeylere musallat olmaları ile bilinirler. Diğer böcek türleri gibi açık pencere ve kapılardan eve girebilen güveler, havasız, kapalı ve karanlık ortamları sever. Nemli ortamlar, güve oluşumu için idealdir. Kahverengi tonlarındaki renkleri ve geceleri ortaya çıkmaları, güvelerin daha kolay ayırt edilmesini sağlar. Tahıl, bakliyat, tahta ve yünlü eşyalarda kurtçuk şeklinde üreyebilirler. Açıkta bırakılan besinler, güvelerin beslenmelerini ve gelişmelerini sağlar. Evinize dadanan güvelerden bir an önce kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güve Nasıl Temizlenir?

 1. Öncelikle güveler mutfak ve kıyafet dolaplarının içindeyse ve evin her tarafına yayıldıysa, işe sirkeli su hazırlamakla başlayın. 
 2. Mutfak ve kıyafet dolaplarını tamamen boşalttıktan sonra, 1 ölçü sirke ve 2 ölçü suyu karıştırın. Dolapların içini bu karışımla detaylı bir şekilde silin.
 3. Dolaptaki kıyafetleri çamaşır makinesinde, bardak ve tabakları ise bulaşık makinesinde yıkayın. 
 4. Dolapları sildikten sonra kurulamayı ihmal etmeyin. Dilerseniz, bir süre açık bırakarak kurumalarını sağlayabilirsiniz.
 5. Dolaplar kururken yerleri süpürün ve silin. Böylece yere düşen güveleri de kolayca temizleyebilirsiniz.
 6. Ardından bakliyatlarınızın kabını değiştirmeye başlayın.
 7. Tüm tahıl ve bakliyatları plastik poşetlerden çıkartın ve hava almayacak şekilde cam kavanozlara aktarın. Aktarma işlemi esnasında gördüğünüz güveleri temizleyerek çöp kutusuna atın.

Güveler Nasıl Yok Edilir?

 1. Defne Yaprağı

defne yaprağı

Bakliyatlarınızı güvelerden korumak için, kavanozların içerisine bir adet defne yaprağı yerleştirin. Çünkü güveler, defne yaprağı kokusundan hiç hoşlanmaz. 

 1. Küp Şeker

küp şeker

Defne yaprağı tahıl ve bakliyatlar için çözüm olsa da, çay ve kahve kavanozlarına konduğunda bu malzemelerin kokusunu değiştirebilir. Bu yüzden çay ve kahve kavanozlarına 1-2 adet küp şeker koymanızı öneriyoruz. Çünkü küp şeker, çay ve kahve kavanozundaki nemi kendi içine çeker. Böylece güvelerin oluşması için gereken nem sağlanmaz. Tabi kavanozdaki şekeri 2 haftada bir değiştirmeniz gerekiyor. 

 1. Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı

Dolabın içine çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Bu yağ rutubeti en aza indirir ve güve oluşması riskini düşürür.

 1. Lavanta

lavanta

Kurutulmuş lavanta, nane ve kekiği keselerin içine doldurun ve ağızlarını kapatın. Bu keseleri hem giysi, hem de mutfak dolaplarına yerleştirin. Güveler kokudan hoşlanmadıkları için bu alanlara gelmeyecektir. 

güve

Güve Oluşumu Nasıl Önlenir?

 1. Kıyafetlerinizi bir iki kez giydikten sonra yıkayın.
 2. Mutfak çekmeceleri, mobilya altları ve gardıropları haftada bir kez süpürün ve sirkeli suyla silin.
 3. Halılar, mobilyalar ve zeminler düzenli olarak vakumlanmalı ve temizlenmelidir. Özellikle dolap içleri ve köşe bucaklar güvelerin yuvalanabileceği alanlardır.
 4. Kuru gıdalar hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır. Açıkta bırakılan gıdalar güveler için cazip bir ortam oluşturur.
 5. Giysiler temiz ve kuru bir şekilde saklanmalıdır. Kullanılmayan giysiler vakumlu torbalarda saklanabilir. Yün, kaşmir gibi doğal liflerden yapılan giysiler güveler için daha caziptir.
 6. Giysi dolapları ve depolama alanları düzenli olarak havalandırılmalıdır. Bu, güvelerin nemli ve karanlık alanlarda yuvalanmasını önler.
 7. Güvelerin zarar verdiği eşyalar hemen tespit edilmeli ve gerekirse profesyonel yardım alınarak onarılmalıdır. Böylece güvelerin yayılması önlenir.

Şunlara da göz atın;

 1. Pireler nasıl temizlenir?
 2. Fareler nasıl uzaklaştırılır?
 3. Karıncalardan kurtulmanın en etkili yolları
 4. Hamam böcekleri nasıl yok edilir?
 5. Un böceği nasıl yok edilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo