Çocuklarda İştah Kaybı Neden Olur?

Çocuklarda iştah kaybı neden olur? Çocuklarda iştah kaybına sebep olan hastalıklar nelerdir? Dyt. Muhammed Şahin, çocuklarda iştah kaybına yol açan 5 neden:
Çocuklarda İştah Kaybı Neden Olur?
10 Nisan 2023, 12:21

Birçok ebeveyn genellikle çocuklarının iştahsız olduğundan şikâyet eder. Ancak bazen bu, hepimizin acil durumlarda yaptığı dikkatsiz ebeveynlik hatalarının bir sonucudur. Bazı çocuklar evde yedikleri abur cuburla ya da ebeveynleri ile restorana gittiklerinde beslenirler. Diğerleri, evde pişirilmiş bir öğle yemeğini seçerek ve bir sonraki öğünlerinde paketlenmiş bir atıştırmalık yiyerek diyetlerini oluştururlar. Çoğu ebeveyn, çocuklarda iştahsızlıktan bir şekilde sorumlu olan bu hataları görmezden gelir. Bir yaşından büyük çocuklar için iştah, yaşa, enerji seviyelerine ve vücut gereksinimlerine vb. göre artar ve azalır.

iştah kaybı

Çocukların İştahını Kesen 5 Neden

Aşırı kilo kaybı, yorgunluk ve genel halsizlik fark etmediğiniz sürece, çoğunlukla iştah kaybı ciddi bir şeye işaret etmez. Burada, çocuklarda iştah kaybına neden olan bazı durumlardan bahsediyoruz.

  1. Kabızlık: Bu, iştah kaybının başlıca nedenlerinden biridir. Aslında iştahsızlık aynı zamanda kabızlığın da bir işaretidir. Çocuğunuz hareket edemiyorsa ve iki ila üç gün arayla bağırsak hareketi yapmıyorsa, sindirim sisteminin düzgün çalışmadığı açıktır, bu nedenle yemeklerini yiyemez. Çocuğunuzun bağırsaklarını temizlemesine yardım ettiğinizde iştahı yavaş yavaş geri kazanabilir. İşte çocuklarda kabızlık için yedi ev ilaçları.
  2. Bağırsak solucanları: Belirtiler kötüleşene kadar çocuğunuzun kıl kurdu olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Bu solucanlar dizanteri, iltihaplanma, bağırsak kanaması ve iştahsızlık gibi bir dizi sindirim sorunundan sorumludur. İşte bağırsak solucanlarını öldürecek beş denenmiş ve test edilmiş ev ilaçları.

çocuklarda iştahsızlık

  1. Kansızlık: Çocuğunuz demir açısından zengin gıdaları yeterince tüketmiyorsa, bu çocukluk çağı anemisine yol açabilir. Kansızlığı olan çocuklar genellikle zayıf, yorgun ve sinirlidir. Diyetlerindeki demir eksikliği de onları telaşlı yapar ve genellikle kendilerine yiyecek verilmesini reddederler.
  2. Depresyon: Çocukluk depresyonu hakkında pek konuşmuyoruz ama var. Çocuğu asosyal, üzgün yapar ve bir dizi aktiviteye olan ilgisini kaybeder. İştahsızlık bunun sadece bir parçasıdır. Depresif çocuklar yemek yemeyi zor bulurlar ve bu yemeğin aslında ruh hallerini yükseltmek için hiçbir şey yapmadığını ifade ederler. Bunlar, onlara çikolata ve tuzlu yiyeceklerle rüşvet vermeye çalışsanız bile yemek yemeyen türden çocuklardır.
  3. İlaçlar: Bazen çocuklar zayıflarsa ve kolayca hastalanırlarsa çeşitli ilaçlar alırlar. Antibiyotikler genellikle çocukların iştahını çalar. Bununla birlikte, ilacın seyri sona ermişse ve hala çocuğunuzun iştahının normale dönmediğini düşünüyorsanız, çocuk doktoruna gitmek daha iyidir.

Şunlara da göz atın;

  1. Çocuklar kaç yaşında oruç tutabilir?
  2. Çocuklarda uyku apnesi neden olur?
  3. Çocuklarda diş çürümesi neden olur?
  4. Çocuklarda grip enfeksiyonu nasıl geçer?
  5. Zayıf çocuklar nasıl kilo alır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo