Çocuklar Kaç Yaşında Oruç Tutabilir?

Çocuklar için oruç tutma yaşı kaç olmalı? Küçük çocukların oruç tutması sakıncalı mı? Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak çocukların oruç tutması hakkında önemli bilgiler verdi.
Çocuklar Kaç Yaşında Oruç Tutabilir?
18 Mart 2024, 11:02

Ramazan ayında çocuklarda oruç tutmak için büyük heyecanlar yaşayabilir. Ancak 12 yaşından küçük olan çocukların oruç tutması, sağlık açısından zararlı olabilir. İşte, küçük çocukların oruç tutmasının sakıncaları:

çocuklarda uykusuzluk

  1. Uykusuzluk

Ramazan orucu, uyku düzenini etkiler. Yatma vaktinde gecikmeler ve uyku süresinde azalmalar yaşanabilir. Uyku esnasında büyüme hormonu salınımı ve protein sentezi artar. Bu süreçte uykusuz kalan çocuklarda, büyüme ve gelişme olumsuz etkilenebilir. Ayrıca çocuklarda uykusuzluk, kaygı bozukluğu, dikkat dağınıklığı ve asabiyet gibi sorunlara da yol açabilir.

  1. Okul başarısında düşüş

Yapılan araştırmalar, uykusuzluk ve düşük kan şekeri seviyeleri nedeniyle, psikomotor işlev, sözlü öğrenme, bilişsel yetenekler ve kısa süreli hafıza performansının önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Oruç tutmak, küçük çocuklarda aktif öğrenmeye başarılı bir şekilde katılma yeteneklerini etkileyebilir.

çocuklarda halsizlik

  1. Beslenme yetersizliği

Çocuklar, aktif olarak büyüme sürecinde oldukları için enerji harcamaları ve beslenme gereksinimleri yetişkinlerden farklıdır. Yalnızca 2 ana öğün, bu gereksinimlerin karşılanmasını sağlamayabilir. 2015 yılında yayınlanan bir çalışmada, oruç tutan çocuklarda ramazan sonunda hemoglobin ve serum demir düzeylerinde önemli bir azalma tespit edilmiştir.

  1. Susuzluk

Çocuklar yetişkinlere göre fiziksel olarak daha aktiftir. Bu da gün içinde daha fazla sıvı kaybetmelerine neden olur. Susuzluk, halsizlik, baş ağrısı gibi semptomları beraberinde getirebilir.

Eğer çocuğunuz oruç tutmak istiyorsa, sahurdan öğlene kadar süren tekne orucunu tutmalarını sağlayabilirsiniz.

Yazar:

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak

instagram.com/uzmdytaslihankucuk

Şunlara da göz atın;

  1. Çocuklarda uyku apnesi neden olur?
  2. Çocuklarda grip enfeksiyonu nasıl geçer?
  3. Çocukluk çağı obezitesi
  4. Çocukların beyin gelişimini destekleyen besinler
  5. Çocuklar için omega 3'ün faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo