Cildin Elastikiyetini Artırmanın 7 Doğal Yolu

Cilt elastikiyeti, kolajen kaybı ve yaşlanmaya bağlı olarak azalır. Peki, cildin elastikiyetini artırmak için ne yapmalıyız? İşte, cilt elastikiyetini artırmak için evde uygulayabileceğiniz 7 doğal yöntem:
Cildin Elastikiyetini Artırmanın 7 Doğal Yolu
24 Haziran 2024, 15:39

Cilt, yaş, kilo, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin soğuk havalar cilt üzerinde kurumalara yol açarken, sıcak su cildin nem dengesini bozar. Bu faktörlere bağlı olarak zamanda cilt elastik yapısını kaybetmeye başlar. Bu durumda kırışıklık oluşumu kaçınılmaz bir hale gelir. Bu yüzden cildin elastikiyetini artırmak, hem doğru cilt bakımı, hem de beslenme seçimi gibi birçok faktörün birleşiminden oluşur. İşte, Dermatolog Dr. Kuna Ramdas'a göre cildin elastikiyetini artırmak için yapmanız gerekenler:

Cildin Elastikiyeti Nasıl Arttırılır?

 1. UV ışınlarına dikkat

güneş ışığı

Güneş, ne kadar mutluluk verici olsa da, cildin en zorlu düşmanlarından biridir. Çünkü zararlı UV ışınları, cildin yaşlanmasına, lekelenmesine ve hasar görmesine yol açar. UV ışınları, özellikle elastikiyet kaybına sebep olur ve zamanla ince çizgi oluşumu artar. Cildi UV ışınlarından korumak için, mutlaka güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Üstelik güneş kremi yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da dışarı çıkarken kullanılmalıdır. Güneş koruyucusu 2 saatte bir yenilenmelidir. 

 1. Sağlıklı beslenin

sebze tüketimi

Sağlıklı beslenme alışkanlıklar, cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Temel besinler ve antioksidanlar açısından zengin bir beslenme, kolajen üretimini destekleyerek cilt sağlığı için hayati önem taşır. Bu yüzden antioksidan bakımından zengin olan sebze ve meyvelere sık sık beslenmede yer verilmelidir. Ayrıca cilt nemini desteklemek için yeterli miktarda su içilmeli, sağlıklı yağlar ve yağsız proteinler de beslenmeye dahil edilmelidir. 

 1. Retinoid kullanın

retinoid

Retinoidler, retinol ve tretinoin seçeneklere sahiptir. Kolajen üretimini teşvik eden bu bileşikler, cilt yanilenmesini de destekler. Ayrıca elastikiyeti iyileştirerek kırışıklıkları azaltabilir. Bu yüzden retinoid içeren bakım kremlerini kullanabilirsiniz. 

 1. Antioksidan alın

çilek

Antioksidanlar, cildi serbest radikal hasarına karşı korur. Antioksidanlar, doğal olarak bazı sebze ve meyvelerde bulunurken, aynı zamanda C vitamini, E vitamini gibi cilt bakım ürünlerinde de mevcuttur. Bu yüzden antioksidan bakımından zengin olan C vitamini ve E vitamini serumlarını cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

 1. Yüz egzersizleri yapın

yüz egzersizleri

Mimiklerin kırışıklık oluşumuna yol açtığını söylense de, cildin altındaki kasları güçlendirmek elastikiyeti artırmanın en önemli yollarından biridir. Yüz egzersizleri cildin sıkılığını artırır. Ancak yanlışlıkla cildinize zarar vermemek için, bir dermatoloğa danışın. 

 1. Uyku ve stres

uyku

Uyku eksikliği ve kronik stres, kendini cilt sağlığını olumsuz etkileyerek belli eder. Özellikle düzensiz bir uykunuz varsa, sabahları yorgun bir görünümle uyanmak kaçınılmazdır. Bu yüzden her gece 7-9 saat arası uyumaya dikkat edin. Uyku, cildin onarılması ve yenilenmesi için çok önemlidir. Stresi azaltmak için, nefes egzersizleri, meditasyon ve yoga yapabilir, sevdiğiniz aktivitelere daha fazla zaman ayırabilirsiniz. 

 1. Doğal yağlardan faydalanın

shea yağı

Cildi nemlendirmek ve nem dengesini korumak elastikiyet için çok önemlidir. Bunun için shea yağı, jojoba yağı ve badem yağı gibi doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Bu yağları taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak cildinize uygulayabilir ve masaj yaparak cilt bariyerini güçlendirebilirsiniz. Nemlendirici yağları, mutlaka cildinizi temizledikten sonra uygulayın. Bu sayede daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ancak yağları ilk defa kullanacaksanız, kolunuzda test edin ve alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olun.

Şunlara da göz atın;

 1. Kilo verdikten sonra cilt nasıl sıkılaştırılır?
 2. Ciltte kolajen eksikliği nasıl anlaşılır?
 3. Cilt sağlığını bozan alışkanlıklar
 4. Yaz için cilt bakımı nasıl yapılır?
 5. Çilekli cilt maskesi tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo