Kilo Verdikten Sonra Cilt Nasıl Sıkılaştırılır?

Kilo verme esnasında egzersiz yapılmaması, cildin gevşemesine yol açabilir. İşte, kilo verdikten sonra cildi sıkılaştırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Kilo Verdikten Sonra Cilt Nasıl Sıkılaştırılır?
05 Mart 2024, 15:15

Aşırı kilo veya obeziteyi yönetmek için kilo vermek hastalık riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ancak aşırı kilo kaybı bazen cildin gevşemesine neden olabilir. Bazı insanlar için bu, yaşam kalitesini bozacak kadar önemli olabilecek öz-bilinç ve rahatsızlık duygularına yol açabilir. Bu yazıda kilo kaybından sonra cildin neden gevşediğine ve tekrar sıkılaşmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağız. 

kilo verme

Kilo Verince Cilt Neden Gevşer?

Deri vücudunuzdaki en büyük organdır. Çevreye karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Cildinizin en iç tabakası kolajen ve elastin dahil olmak üzere proteinlerden oluşur. Cildinizin yapısının %80'ini oluşturan kolajen, sıkılık ve güç sağlar. Elastin esneklik sağlar ve cildinizin sıkı kalmasına yardımcı olur. Kilo alımı sırasında cilt, artan büyümeye yer açmak için genişler. Hamilelik bu genişlemenin bir örneğidir. Hamilelik sırasında ciltte genişleme birkaç ay içinde meydana gelir. Genişleyen cilt tipik olarak doğumdan sonraki birkaç ay içinde geri çekilir. Cilt önemli ölçüde gerildiğinde ve uzun süre bu şekilde kaldığında, kolajen ve elastin lifleri hasar görür. Sonuç olarak geri çekilme yeteneklerinin bir kısmını kaybeder. 

Sonuç olarak çok fazla kilo verdiğinizde fazla deri vücuttan sarkabilir. Genel olarak kilo kaybı ne kadar fazla olursa, gevşek cildin etkisi de o kadar belirgin olur. Dahası, araştırmacılar kilo verme ameliyatı geçiren kişilerin daha az yeni kolajen oluşturduğunu ve bu kolajenin bileşiminin genç, sağlıklı ciltteki kolajen kadar güçlü olmadığını bildirmektedir. Özellikle spor olmadan kilo veriliyorsa, cildi sıkılaştırmak biraz zaman alabilir.

kilo verme

Cilt Elastikiyetini Kaybettiren Faktörler

 1. Zaman: Genel olarak, bir kişinin aşırı kilolu veya obezite sorunu ne kadar uzun süre devam ederse, elastin ve kollajen kaybına bağlı olarak kilo verdikten sonra cildi o kadar gevşek olur.
 2. Kilo miktarı: 46 veya daha fazla kilo kaybı, tipik olarak, orta derecede kilo kaybına kıyasla daha fazla miktarda gevşek ciltle sonuçlanır.
 3. Yaş: Yaşlı cilt, genç cilde göre daha az kolajen içerir ve kilo kaybının ardından daha gevşek olma eğilimindedir.
 4. Genetik: Genler cildinizin kilo alma ve verme durumuna nasıl tepki vereceğinizi etkileyebilir.
 5. Sigara kullanımı: Sigara içmek kollajen üretiminde azalmaya ve mevcut kolajenin hasar görmesine yol açarak cildin gevşemesine ve sarkmasına neden olur.

Kilo Verdikten Sonra Cilt Nasıl Sıkılaştırılır?

 1. Direnç antrenmanı

direnç egzersizi

Düzenli kuvvet antrenmanı yapmak hem genç, hem de yaşlı yetişkinlerde kas kütlesi oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Şu anda araştırma mevcut olmasa da kas kütlesindeki artışın gevşek cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olması mümkündür. Özellikle sporla birlikte kilo vermek, yağların kasa dönüşmesini ve daha sıkı bir cilt oluşmasını sağlayabilir.

 1. Kollajen

kolajen

Kolajen hidrolizatı jelatine çok benzer. Hayvanların bağ dokusunda bulunan kolajenin işlenmiş bir formudur. Doktorunuza danıştıktan sonra kolajen takviyesi kullanmaya başlayabilirsiniz. Kolajeni takviye olarak almak yerine kemik suyu gibi kolajen içeren besinleri tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

 1. Sağlıklı beslenin

sağlıklı beslenme

Bazı besinler kolajen ve sağlıklı cildin diğer bileşenlerinin üretimi için önemlidir. C vitamini kollajen sentezi için gereklidir ve ayrıca cildin güneş hasarından korunmasına yardımcı olur. Yeterli protein sağlıklı bir cilt için hayati öneme sahiptir. Yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri cilt elastikiyetinin artmasına yardımcı olabilir ve yaşlanma karşıtı etkilere sahip olabilir. Bu yüzden protein, omega 3 ve C vitamini bakımından zengin bir beslenme planı uygulayın. Ayrıca gün içinde yeterli miktarda su içmeyi unutmayın.

 1. Kolajen kremleri

kolajen kremi

Kolajen içeren kremleri, cildinize uygulayarak bu bölgelerin daha sıkı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Kilo verdiren egzersizler
 2. Kilo vermek için tüketilen besinler
 3. Kolay kilo vermek için öneriler
 4. Hızlı kilo vermenin zararları
 5. Kilo vermeye yardımcı olan sabah alışkanlıkları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo