Cennet Çiçeği Küfeya Bakımı Nasıl Yapılır?

Cennet çiçeği olarak da bilinen küfeya, son yıllarda çok popüler olan çiçek türlerinden biridir. Peki, küfeya bakımı nasıl yapılır? İşte, cennet çiçeği küfeyanın bakımı ve çoğaltılması:
Cennet Çiçeği Küfeya Bakımı Nasıl Yapılır?
16 Mayıs 2024, 13:14

Anavatanı Meksika ve Guatemala olan küfeya, kışların ılıman geçtiği bölgelerde bodur çalı formunda yetişen bir bitkidir. Ülkemizde cennet çiçeği olarak bilinen bu bitkinin yaprakları küçük ve koyu yeşil renklidir. 15-60 cm'e kadar uzayan küfeya taçlanır ve çiçeklenir. Kolay bakımı ve şık görünümü ile hem bahçelerde, hem de saksılarda yetiştirilebilir. Ayrıca çiçekleri açtığında asılı sepetlere yerleştirilerek daha güzel görünmesi sağlanabilir. 

küfeya çiçeği

Cennet Çiçeği Küfeyanın Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Toprak seçimi: Fide olarak alınan küfeya, iyi drene olmuş ve humus bakımından zengin toprakları sever. Toprağın geçirgenliği iyi olmalı, pH'ı ise hafif asidik olmalıdır.
 2. Sulama: Küfeya çiçeğinin toprağı nemli tutulmalı, ancak aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Toprak kontrol edilmeli, eğer nemli ise sulama işlemi ertesi güne bırakılmalıdır. Saksının drenaj deliklerinin olması, çiçeğin köklerinin çürümesini engeller. 
 3. Işık: Küfeya çiçeği, güneş ışığını sever ancak yarı gölge alanlar daha idealdir. Bu yüzden öğle güneşini aldıktan sonra yarı gölge alanlarda yetiştirilmelidir.
 4. Küfeya çiçeği, ilkbahar ve yaz mevsiminde ayda bir kez gübrelenmelidir. Ancak aşırı gübreleme yaprakların yanmasına neden olabilir. 
 5. Budama: İlkbahar aylarında bitkinin uç kısımlarını hafifçe budamak, daha iyi gelişmesini sağlar.
 6. Küfeya bitkisi, kış aylarında dondan etkilenir. Bu yüzden soğuk havalarda ve kış aylarında iç mekanda bakılmalıdır.
 7. İlkbahar aylarında çiçek açan bu bitki, sonbahara kadar çiçeklenir. 
 8. Bitki yeterli su alamazsa veya aşırı güneşe maruz kalırsa, yaprakları dökülebilir. Böyle durumlarda su ve ışık şartlarını gözden geçirin.

küfeya çiçeği

Cennet Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Cennet çiçeğini çelikle çoğaltmak için;

 1. İlkbahar veya yaz aylarında büyüyen bitkinin sağlıklı bir dalından 15 cm uzunluğunda bir çelik kesin. Kestiğiniz çeliğin üzerinde en az 2 yaprak düğümü olmalıdır. 
 2. Çeliğin altındaki yaprakları çıkarın. Kestiğiniz uçlarını su dolu bir kaba aktarın ve köklenmesini sağlayın. 
 3. Çelikler 20-25 derece sıcaklıkta birkaç hafta içinde köklenebilir. Köklendikten sonra, saksıya aktararak bakımını yapmaya devam edebilirsiniz.

Tohumla çoğaltmak için;

 1. Cennet çiçeğinin içinde tohumlar bulunur. Tohumları olgunlaştıktan sonra toplayın. 
 2. İlkbahar aylarında bu tohumları hafif nemli bir toprağa ekin. 
 3. Toprağı bu süreçte nemli tutun ve güneş ışığı almayan bir yere yerleştirin. 
 4. Birkaç hafta içinde çimlenme başlayacaktır. Tohumlar büyüyüp fide haline geldiğinde bahçeye veya daha büyük saksılara ekebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Gerbera çiçeği bakımı nasıl yapılır?
 2. Kumkuat nasıl yetiştirilir?
 3. Areka palmiyesi bakımı nasıl yapılır?
 4. Aşk merdiveni bakımı nasıl yapılır?
 5. Para ağacı bakımı nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo