Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğrelti otu olarak da bilinen aşk merdiveni çiçeği nasıl yetiştirilir? Aşk merdiveni nasıl sulanır? İşte, evlere dekoratif bir güzellik katan aşk merdiveni çiçeğinin bakımı:
Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
27 Mart 2024, 15:31

Eğrelti otu ve nephrolepis exaltata isimleriyle bilinen aşk merdiveni çiçeğinin kökeni, Orta Amerika'ya dayanır. Her daim yeşil kalan yapraklarıyla bu çiçeğin farklı türleri bulunur. Çiçek açmaz ancak yılın her ayında yeşil kalabilir. İç mekanlara uyum sağlayan bu bitki, doğru bakım yapıldığı takdirde oldukça uzun ömürlüdür. Çevresine 2 metreye kadar yayılabilen aşk merdiveninin, kış aylarında su isteği azdır. 

aşk merdiveni çiçeği

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Toprak seçimi: Aşk merdiveni çiçeği, asitli toprakları sever. Nisan - Ağustos ayları arasında toprağı gübrelemek, bitkinin verimli bir şekilde büyümesine katkıda bulunur. 
 2. Saksı seçimi: Bitkinin boyuna uygun bir saksı seçilmelidir. Saksının altında mutlaka drenaj delikleri bulunmalıdır. Büyümesine bağlı olarak yılda bir kez saksı değişimi yapılabilir. Saksı değişimi, havaların sıcak olduğu aylarda yapılmalıdır. 
 3. Konum: Aşk merdiveni çiçeği, yarı gölge alanlarda sağlıklı bir şekilde büyür. Doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yaprakları kuruyabilir. Bu yüzden dolaylı olarak gün ışığı alan yerlere konumlandırılmalıdır. 
 4. Isı: İç mekanlarda sıcaklığın ılık olması gerekir. En az 10 derece, en fazla 30 dereceye kadar dayanabilir. Eğer açık alanda yetiştirilecekse, rüzgar ve yağmurdan korunaklı bir alana taşınmalıdır. 
 5. Aşk merdiveni çiçeği, yanlara doğru genişler. Bu yüzden çevresinde duvar veya farklı bitkiler olmamasına dikkat edilmelidir. 
 6. Sulama: Sulama aralığı mevsime ve sıcaklıklara bağlı olarak değişir. Soğuk kış dönemlerinde haftada bir kez sulamak yeterlidir. Sıcak yaz aylarında ise toprağın nemine bağlı olarak her gün veya iki günde bir sulama yapabilirsiniz. 
 7. Sulama zamanına karar vermek için toprağın kuruluğunu kontrol edin. Eğer toprak nemli ise, sulama işlemini ertesi güne bırakabilirsiniz. 

aşk merdiveni çiçeği

Aşk Merdiveni Çiçeği Kurursa Ne Yapılır?

Aşk merdiveni çiçeği, özellikle bakım önerileri uygulanmadığında veya doğrudan güneş ışığına maruz bırakıldığında kuruyabilir. Böyle durumlarda bitkiyi tekrar canlandırmak mümkündür. Eğer kuruma sulama sıklığının az olmasından kaynaklanıyorsa, sulama sıklığı artırılarak bitki canlandırılabilir. Kuruyan ve çürüyen yapraklar makas yardımıyla kesilmeli ve bitkiden uzaklaştırılmalıdır. Bitki güneş ışığı veya rüzgara maruz kaldığı için kuruduysa, saksının konumu değiştirilmeli ve bakıma devam edilmelidir. Eğer tüm şartları sağlamanıza rağmen bitki kuruduysa, bitkide hastalık oluşmuş olabilir. Çiçekçilerden temin edeceğiniz ilaçlar ile çiçeğinizi tedavi edebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır?
 2. Evde devetabanı bakımı nasıl yapılır?
 3. Manolya bakımı nasıl yapılır?
 4. Kurdele çiçeği bakımı nasıl yapılır?
 5. Süt ağacı bakımı nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo