Cenk Doğar ile Mutfak Üzerine Röportaj

Ünlü oyuncu, sunucu, seslendirmen, Tv programcısı ve şef Cenk Doğar ile mutfak ve misafir odası üzerine yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.
Cenk Doğar ile Mutfak Üzerine Röportaj
05 Ekim 2021, 17:51
Lezzet Trendleri
 1. Ekranların genç şeflerindensiniz. Mutfakla tanışma hikayeniz nasıl oldu?

Çocukluktan beri yemek yapmaya hep meyilliydim. Daha doğrusu aç kalmamak adına kolayca bir şeyler hazırlama yeteneğim küçüklükten gelişti. Çalışan anne baba çocuğuyum sanırım o yüzden erken yaşta mutfakla tanışmam kaçınılmaz oldu. Daha sonra Avusturalya’da öğrencilik dönemim başladı. O dönem aslında yalnız yaşama geçişin en sert halini yaşamaya başladım diyebilirim. Öyle ki kendimi bir dönem ayak serçe parmağımla konuşurken buldum Allah��tan monologtu, diyalog olsa durum feci olabilirdi. Şaka bir yana yurt dışında yalnız geçen bu öğrencilik beni çalışma hayatına sürükledi ve ben bir restoranda bulaşıkcı olarak işe başladım. 19 yaşındaydım ve profesyonel mutfakla aslında ilk orada tanıştım. Bulaşıkhanedeydim ama şefe sürekli yemeklerle ilgili sorular soruyordum. Daha sonra bana mutfağa geçmek ister misin dediler ve mutfakla ilk ciddi yakınlaşmam böylece başlamış oldu. Hızlı ve yoğun deneyimli bir çalışma yaşamı bugün şeflikle ilgili şuan ki konumumu belirledi diye düşünüyorum.

 1. “Mutluluk benim için kameranın önünde” diyorsunuz. Buna karar verişiniz nasıl oldu?

Mutlulukla ilgili arayışım büyük hedefler büyük hırslar üzerinden beslenmedi hiçbir zaman. Benim için mutluluk içinde bulunduğum andan ve yaşadığım deneyimden ibaret. Kameralarla tanıştığım ilk anda o kameranın önünde olmanın beni mutlu ettiğini anladım ve kamera arkasında yapacağım iş her ne olursa olsun beni çok da mutlu eden bir iş olmayacak bunu fark ettim.

 1. Televizyon maceranız ünlü bir makarna markasının reklam yüzü olmanızla başladı. Kamera önü mutluluk hissi ilk bu işle başladı diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Çünkü markayla birçok çekim yaptıktan sonra hala sohbetimin çok iyi olduğu markanın ileri gelen yöneticileri beni daha stratejik tarafta tutmak istediler ve ben bir süre onlara bu konuda yararlı olmaya çalıştım ama kamera arkası bana göre değildi ve yolları ayırmamızın daha iyi olacağına karar verip el sıkışarak yollarımızı ayırdık. 1. Siz yaptığınız yemek programında özellikle sunum tarzınızla dikkat çekiyorsunuz. Bu bir nevi oyunculuktan gelen bir meziyet mi?

Oyunculukla ilgili aldığım tüm eğitimler, rol aldığım reklam filmleri ve farklı projelerde yaptığım sunuculuk deneyimleri aslında yaptığınız işi en iyi şekilde sunmam gerekliliği konusunda bana çok yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor. İyi bir oyuncu olma üzerine kendime kattığım her eğitimi her yeni bilgiyi sürekli artırarak bir önceki günden daha iyi bir seviyeye taşıma heyecanımı hiç kaybetmiyorum ve bu benim için sadece kariyer sağlama projesi değil bir yaşam amacı.

 1. Her gerçek şefin içinde bir oyuncu ve bir de yönetmen vardır diyorsunuz

Öyle olduğuna canı gönülden inanıyorum. Yemek yapmak büyük meziyet bu asla tartışılmaz ama günün sonunda yaptığınız yemeği güzel bir sunumla sunmadığınızda ne kadar lezzetli olursa olsun ilgi görmeyecektir. Popüler olmuş yerli yabancı şeflere bir bakın hepsi samimi sıcak ama bir parça oyunculuk yeteneğiyle sunarlar tariflerini. O tarifi herkes kolayca yapabilir belki, ama herkes aynı şekilde ilgi çekici bir sunumla sunamayabilir. Tabii burada oyunculuktan kastım yapay ve olmadığı biri gibi değil tamamen samimi, esprili, sıcak ve eğlenceli bir rol sergilemek.

 1. Evde mutfakla aranız nasıl?

Genelde mutfakta zaman geçirmekten zevk alırım. Bu durum eşimi çok mutlu ediyor tabii ki. Program dışı zamanlarda benim evde geçirdiğim serbest zamanlar eşimden daha fazla olabiliyor. Dolayısıyla ben de mutfakta keyifli bir şeyler hazırlamayı seviyorum. Çok deneysel takıldığımı söyleyemem ama örneğin bir tavuk parçası var ve onu olduğu gibi pişirip yemektense üzerine bir sos ya da altına bir püre hazırlayarak pişirmeyi tercih ediyorum.

 1. Gelelim misafir odası anılarınıza. Aklınızda kalan misafir oda detayları var mı?

Birçoğumuzun çocukluğunda tecrübe ettiği kapısı kapalı sadece misafire açılan o meşhur misafir odası bizim evde de vardı. Ve ben o odanın kapalı olup günlük hayatta bizim girmemize izin verilmemesine çocukluğum boyunca hep kızdım. Tabii ben subay çocuğu olduğum için özellikle subay ailelerin bir araya geldiği gazinoları da çok net hatırlıyorum. Sanırım misafirlik hadisesi evlerden çok o gazinolarda ailecek bir araya gelinerek gideriliyordu. Ama ev oturmaları tabii ki ayda bir mutlaka olurdu. Annem çalışan bir kadın olmasına rağmen kısa sürede sayamayacak kadar çok çeşit tarif hazırlayabiliyordu. Onun mutfakta bir saat geçirip baştan sona dolu bir masa hazırlamasını şaşkınlıkla izlediğimi hatırlıyorum.

 1. Son olarak oyunculuk kabiliyetiyle birleşen bir şeflik serüveninin nasıl devam etmesini istersiniz?

En başta dediğim gibi mutfak benim keyif alarak zaman geçirdiğim ve yaptıklarımı ekran önünde paylaşmaktan büyük zevk aldığım bir alan. Ama benim için en öncelikli durum hayatım boyunca kamera önünde olmak. Bunun içinde oyunculuk kariyerimi besleyecek her projeye sıcak bakıyorum. Dizi ve sinema projelerinden tutun bana keyif vereceğini düşündüğüm formattaki sunuculuk tekliflerine kadar oyunculuğumun cazip bulunduğu her teklife açığım.

Cenk Doğar'ın Menüsünden Sizler İçin Seçtikleri

Taco Fuerte

Malzemeler;

 1. 3 mısır tortillası
 2. 45 g göbek marul
 3. 75 g haşlanmış dana eti veya tavuk gögüs eti
 4. 45 g acı sos
 5. 15 g rendelenmiş kaşar peyniri
 6. 30 g salsa sos
 7. 15 g krema


Yapılışı: Mısır tortillalarının yanmaz bir tavada her iki tarafını hafifçe kızartın. Ortalarından ikiye katlayarak U şekli verin. Yıkayıp süzdüğünüz göbek marulu ince şeritler halinde doğrayın. Ayrı bir yerde haşladığınız et ya da tavuk göğüs etini küp şeklinde doğrayın. Daha sonra sırayla et, kaşar peyniri, acı sos, salsa sos ve kremayı ilave ederek servis edin.


Enchiladas Chilangas

Malzemeler;

 1. 3 un tortillası
 2. 15 g yer fıstığı ezmesi
 3. 3 biber
 4. 1 soğan
 5. 60 g haşlanmış dana eti
 6. 30 g rendelenmiş kaşar peynir
 7. 95 g chilaca sos
 8. 8 g krema
 9. 10 g eritilmiş çedar peynir


Yapılışı: 3 adet tortillayı önce mikrodalgada ısıtın. Tortillaların bir yüzüne yer fıstığı ezmesini sürün. Küp doğradığınız soğan ve biberleri tencereye alın. Kuşbaşı doğranmış eti ilave edin. Yeterli miktarda su ekleyerek haşlayın. Biber ve soğanla haşladığınız eti kenara alarak soğumaya bırakın. Bir yüzüne yer fıstığı sürdüğünüz tortillaların arasına haşlanmış et, rendelenmiş kaşar peyniri ve chilaca sosu ekleyip rulo şeklinde sarın. Hazırladığınız tortilla rulolarını fırın tepsisine alarak önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakika pişirin. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine tekrar chilaca sosu, eritilmiş çedar peyniri ve kremayla süsleyerek servis yapın.


Şunlara da göz atın;

 1. Ekrem Sarpkaya röportajı
 2. Sahrap Soysal röportajı
 3. Yunus Emre Akkor röportajı
 4. Tuğrul Şavkay röportajı
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo