Buzlu Çay Nasıl Yapılır? 10 Farklı Buzlu Çay Tarifi

Sıcak yaz günlerinde soğuk çayla serinlemeye ne dersiniz? Sizler için buzlu çay yapımını anlattık. İşte, serinletici etkisiyle 10 farklı buzlu çay tarifi:
Buzlu Çay Nasıl Yapılır? 10 Farklı Buzlu Çay Tarifi
24 Nisan 2024, 22:34

Sıcak günlerde, sıcak içecekler yerine soğuk içecekleri tercih ederiz. Soğuk içecek olarak genellikle kahve tüketilse de buzlu çaylarda oldukça lezzetli ve popülerdir. Buzlu çay, yaz sıcağında içilebilecek en lezzetli içeceklerden biridir. Sizler için buzlu çay nasıl yapılır anlattık. Birbirinden lezzetli, dört farklı buzlu çay tarifi verdik. İşte, birbirinden lezzetli buzlu çay yapımları:

Buzlu Siyah Çay 


Malzemeler:

 1. 2 adet early grey siyah poşet çay
 2. 2 adet siyah poşet çay
 3. 3-4 yemek kaşığı şeker
 4. Buz
 5. 500 ml Su
 6. Nane

Yapılışı: Suyu kaynatın. Çaydanlıkta ya da french presste çaylarınızı sıcak su ile birlikte demleyin. 5 dakika sonrasında sıcak su içerisinde çayları çıkartın. Fazla kalırsa çayın tadı acılaşabilir. Çaya şeker ekleyecekseniz sıcakken eklemeniz daha kolay olur. Şeker yerine bal ekleyebilirsiniz. Sıcak su üzerine soğuk su ilave edin. Bol buz, nane ve limon ile servis edin. 

Meyveli Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 2 poşet early grey siyah çay 
 2. 1 poşet siyah çay 
 3. 2 adet soyulmuş ve dilimlenmiş şeftali
 4. Damak tadınıza göre şeker
 5. 1/2 su bardağı limon suyu 
 6. Buz 
 7. Nane 

Yapılışı: Yoğun kıvamlı siyah çay demleyin. Sıcakken şeker ekleyin. Soğuması için buzdolabına yerleştirin. Soğuk çayın içerisine limon suyu, seyreltmek için su ekleyin. Bol buzlu bardakta meyve ile birlikte servis edin. Nane yaprakları ilave edebilirsiniz. 

Çilekli Buzlu ÇayMalzemeler:
 1. 3-4 adet siyah çay torbası
 2. Damak tadınız göre şeker
 3. Buz küpleri
 4. Su
 5. Nane yaprağı
 6. 900 gr çilek püresi
 7. 2 bütün çilek
Yapılışı:  2 litre sıcak siyah çayı demleyin. Damak tadınıza göre sıcakken şekeri ekleyin.900 gr çileği püre haline getirin. Bir süzgeçten süzün. Soğuk çayı ve meyve püresini 30 dakika bekletin. Bu 30 dakikada karışım iyice soğuyup birbirine işlemiş olur. Buz dolu bir bardakta servis edebilirsiniz. 

Buzlu Vanilyalı Yeşil Çay

Malzemeler:

 1. 4 yemek kaşığı yeşil çay
 2. Damak tadınıza göre şeker
 3. Buz küpleri
 4. Su
 5. Nane yaprağı filizi
 6. Bal
 7. Limon suyu
 8. 1 top vanilyalı dondurma (İsteğe göre)
Yapılışı: Yeşil çayı 1 litre suda demleyin. Çayı 5-10 dakika demleyin. Çayı bir sürahiye süzün. Bal ve şeker ekleyerek karıştırın. Buzdolabında soğumaya bırakın. 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin.  Soğuduktan sonra buzlu bardakta servis edin. İsteğe göre dondurmalı bardakta servis edebilirsiniz. 

Kırmızı Meyveli Soğuk Çay

Malzemeler:

 1. 250 gram kırmızı meyveler
 2. 1 yemek kaşığı pudra şekeri
 3. 2 adet yıldız anason
 4. 1 su bardağı su
 5. 15 adet buz küpü
 6. 10 adet kırmızı meyve
 7. 1 adet limon
 8. 3 demlik poşet yeşil çay

Yapılışı: Kırmızı meyveleri derin sos tenceresine alın. Su, pudra şekeri ve anason ile birlikte pişirin. 2-3 dakika sonra anasonları çıkartın ve kaynayana kadar pişirin. Kaynayan karışımı el blenderı yardımıyla püre haline getirin. Ve soğumaya bırakın. Yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Sürahiye buzları doldurun. Kırmızı meyveli sosu, buzu ve tane şeklindeki kırmızı meyveleri bardağın içine alın. Yeşil çayı da ilave ederek servis edin. Afiyet olsun.

Kirazlı Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 1 litre su
 2. 1/2 su bardağı esmer şeker
 3. 4 demlik poşet siyah çay
 4. 1 bardak vişne nektarı
 5. 1 bardak kiraz tanesi
 6. 2 bardak kırık buz

Yapılışı: Suyu derin tencerede kaynatın. Kaynar suya poşet çayları atın ve demini vermesi için 15 dakika bekletin. Demini veren poşet çayları kenara alın. Çaya esmer şekeri ekleyerek karıştırın. Ardından vişne nektarını ilave edin. Kiraz taneleri ve kırık buzları katıp son kez karıştırın ve servis edin.

buzlu çay

Kızılcıklı Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 1,5 litre su
 2. 1 su bardağı kurutulmuş kuşburnu
 3. 1 adet limon suyu
 4. 1 yemek kaşığı bal
 5. 1 adet çubuk tarçın
 6. 1 bardak kurutulmuş kızılcık
 7. 2 bardak kırık buz

Yapılışı: Suyu derin tencerede kaynatın. Kuşburnu meyvelerini kaynar suya ekleyin ve altını kapatın. 15 dakika demlenmesini bekleyin. Ilınan meyve çayına bal ekleyin ve karıştırın. Tarçın ve limon suyunu ilave edin. Ardından kızılcıkları ekleyin. Kırık buzları ekledikten sonra servis edin.

Vanilyalı Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 1,5 litre su
 2. 4 tatlı kaşığı yeşil çay
 3. 1 tatlı kaşığı bal
 4. 1 yemek kaşığı esmer şeker
 5. 1 adet limon suyu
 6. 4 adet nane yaprağı
 7. 2 bardak buz küpü
 8. 6 top vanilyalı dondurma

Yapılışı: Suyu derin tencerede kaynatın. Yeşil çayı kaynar suda demleyin ve ocağın altını kapatın. 15 dakika sonra bal, şeker ve limon suyunu ekleyin. Daha sonra geniş bir sürahiye aktarın. Nane yapraklarını ince ince kıyın ve çaya ekleyin. Çayı buzdolabında soğuttuktan sonra, servis için buz küplerini ekleyin. Her bardağa bir top vanilyalı dondurma ilave edin. Bekletmeden servis edin.

buzlu çay

Thai Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 5 bardak su
 2. 6 adet siyah poşet çay
 3. 3 adet karanfil
 4. 2 yemek kaşığı şeker
 5. 1/2 su bardağı süt
 6. 2 adet yıldız anason
 7. Buz

Yapılışı: Suyu kaynatın ve içine çay poşetleri, anason ve karanfili ekleyin. 10 dakika demlendirdikten sonra anason ve karanfilleri çıkartın. Üzerine şekeri ekleyin ve soğumaya bırakın. Tamamen soğuyunca buz  ekleyerek servis edin.

Karpuz Püreli Buzlu Çay

Malzemeler:

 1. 1,5 litre su
 2. 2 yemek kaşığı siyah çay
 3. 1/2 su bardağı esmer şeker
 4. 500 gram karpuz
 5. 1 adet limon suyu
 6. Nane
 7. 3 bardak buz küpü

Yapılışı: Suyu derin tencerede kaynatın. Siyah çayı süzgece alın ve kaynar suya atın. Ocağın altını kapatıp 15 dakika bekleyin. Ilınan çaya şeker ve limon suyunu ekleyin. Demlenmiş çayı sürahiye aktarın. Yıkadığınız nane yapraklarını ilave edin. Karpuz dilimlerinin çekirdeklerini çıkartın ve çatalla ezerek püre haline getirin. Süzgeçten geçirin ve sürahiye aktarın. Kıvam alması için buzdolabında bekletin. Ardından servis edin.

Şunlara da göz atın;

 1. Papatya çayı nasıl yapılır?
 2. Soğuk kahve tarifleri
 3. Diyet içecek tarifleri
 4. Dondurmalı içecek tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo