Bir uzmana göre yaşam ömrünü uzatabilecek 6 yiyecek

Bir uzmana göre daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için daha kolay erişilebilir ve pişirilmesi kolay çok besleyici gıdalar tercih edilebilir. İşte onun önerileri:
Bir uzmana göre yaşam ömrünü uzatabilecek 6 yiyecek
05 Aralık 2023, 18:03
Lezzet Trendleri

Pek çok araştırmaya göre uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarlarından biri de doğru ve sağlıklı beslenmek. Dünyanın en uzun ömürlü insanları arasında yapılan çalışmalar da beslenme tarzının çok önemli olduğunu söylüyor. Çalışmalar genellikle işlenmiş gıdalardan kaçınmayı ve bunun yerine protein, lif ve turpgiller açısından zengin ev yemekleri öneriyor. CNBC için bir makale kaleme alan diyetisyen Bonnie-Taub Dix için uzun ömür için önerdiği besinleri şöyle sıralıyor:

baklagiller

  1. Baklagiller

Dix, baklagillerin yiyebileceğiniz en erişilebilir, besin dolu gıdalardan biri olduğunu söylüyor çünkü protein ve lifler ile doludur. Dix, "Baklagiller süpermarkette en az değer verilen yiyecek" diyor. Baklagiller aynı zamanda yaşam süresinin uzunluğuyla bilinen "Mavi Bölge" diyetlerinin de temelini oluşturuyor.

  1. Zeytinyağı 

Zeytinyağı çok yönlü bir yemek pişirme malzemesidir. Aynı zamanda oldukça besleyici, zengin ve kaliteli bir yağdır.Araştırmalar sürekli olarak günde bir çay kaşığı kadar az bir miktarla bile erken ölümün önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

bal

  1. Bal 

Bal, tehlikeli hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bir miktar antioksidan sağlayarak tatlı ikramları daha sağlıklı hale getirebilir.

  1. Kuruyemişler

Sağlıklı yağlar, lif ve hatta bir miktar proteinle dolu, besin açısından besleyici olan kuruyemişler, onları yüksek kaloriye değer kılar.

tatlı patates

  1. Karbonhidratlar

Bal kabağı ve tatlı patates gibi nişastalı karbonhidratlar, daha dengeli kan şekeri için sabit enerji ve lif sağlar.

  1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler; vitaminler ve minerallerin yanı sıra polifenoller de dahil olmak üzere ömrü uzatan mikro besinler açısından zengindir. Ayrıca kanser ve kalp hastalığına karşı destek sağlayabilecek bazı bitki bazlı bileşikler sunarlar.

Şunlara da göz atın;

  1. Bir uzmana göre çocuklarda boğulma tehlikesi yaratabilecek yiyecek
  2. Bir Uzmana Sorduk: Terliyken Su İçilir Mi?
  3. Bir uzmana göre daha iyi ve kaliteli bir uyku için yenebilecek 7 yiyecek
  4. Bir uzmana göre mod yükselten yiyecekler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo