Badem Ezmesi vs. Fıstık Ezmesi: Hangisi Daha Sağlıklı?

Hem fıstık ezmesi hem de badem ezmesi benzer miktarda besin içerir. Bu iki kuruyemiş ezmesinden hangisi daha sağlıklıdır?
Badem Ezmesi vs. Fıstık Ezmesi: Hangisi Daha Sağlıklı?
01 Aralık 2023, 16:44
Lezzet Trendleri

Hem fıstık ezmesi hem de badem ezmesi benzer miktarda besin içerir, ancak fıstık ezmesi tipik olarak protein bakımından daha yüksektir. Badem ezmesi sıklıkla yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Fıstık ezmesi onlarca yıldır insanların kilerinde temel bir ürün olmuştur. Ancak son zamanlarda badem ezmesi gibi diğer fındık ezmesi türleri de popülerlik kazanmaya başlıyor. Kuruyemiş ezmeleri arasındaki bu son trend şu soruyu gündeme getiriyor: Hangi kuruyemiş ezmesi en sağlıklı? Badem ezmesinin fiyatı genellikle fıstık ezmesinin fiyatından daha yüksek olsa da, bu daha sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor?

Bu kadar çok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda sağlıklı seçim yapmak genellikle çok net değildir. Hangisinin sağlık açısından daha büyük avantaja sahip olduğunu belirlemek için hem badem hem de fıstık ezmesinin besin içeriğini inceleyeceğiz. Bir yiyeceğin sağlığınız için ne kadar iyi olduğunu belirleyen şeyin sadece bir veya iki değil, tüm besin paketi olduğunu unutmayın.

fıstık ezmesi

Badem Ezmesi Ve Fıstık Ezmesi: Besin Karşılaştırması

Hızlı bir cevap vermek gerekirse, her iki fındık ezmesinin de benzer besin değeri vardır. Badem ezmesi fıstık ezmesinden biraz daha sağlıklıdır çünkü daha fazla vitamin, mineral ve lif içerir. Her iki fındık ezmesi de kalori ve şeker bakımından kabaca eşittir, ancak fıstık ezmesi badem ezmesinden biraz daha fazla protein içerir.

Kalori

Çoğu fındık ve fındık ezmesi, ons başına kalori açısından hemen hemen aynıdır. İki yemek kaşığı fıstık veya badem ezmesi 200 kalorinin biraz altında içerir, yani asıl endişeniz kalori ise, hiçbir fark yoktur.

Bununla birlikte, tüm fındık ezmeleri diğer gıdalara göre kalori açısından yüksek kabul edilir, bu nedenle tostunuza ne kadar sürdüğünüze dikkat edin.

Kazanan? Berabere!

Sağlıklı Yağlar

Hemen hemen tüm kuruyemiş türleri büyük miktarda yağ içerir, ancak bu bunların sizin için kötü olduğu anlamına gelmez. Dikkate alınması gereken en önemli faktör yağın türü ve badem ezmesinin fıstık ezmesine göre hafif bir üstünlüğü olduğu nokta burasıdır. Hem badem ezmesi hem de fıstık ezmesi, kalp hastalığında azalma ve daha iyi kan şekeri kontrolü ile bağlantılı yağ türü olan tekli doymamış yağ bakımından yüksektir.

Bununla birlikte, 2 yemek kaşığı badem ezmesi porsiyonu, aynı miktarda fıstık ezmesinden yaklaşık yüzde 25 daha fazla tekli doymamış yağ içerir. Bir porsiyon fıstık ezmesi, bir porsiyon badem ezmesinin iki katından fazla doymuş yağ içerir. Doymuş yağın ölçülü olması mutlaka zararlı olmasa da, çok fazlası kolesterolünüzü yükseltebilir ve bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir.

Kazanan? Badem ezmesi.

Vitaminler Ve Mineraller

Vitamin ve mineral içeriğine daha yakından bakıldığında badem yağı yine ön plandadır. Fıstık ezmesinden neredeyse üç kat daha fazla E vitamini, iki kat daha fazla demir ve yedi kat daha fazla kalsiyum içerir.

Bir antioksidan olarak E vitamini, atardamarlarınızdaki plak oluşumunu durdurmaya yardımcı olur, bu da onları daraltabilir ve sonunda kalp krizine neden olabilir. Kalsiyum kemiklerinizin sağlığını destekler ve demir, kırmızı kan hücreleriniz için gereklidir. Fıstık ezmesi mutlaka vitamin ve minerallerden yoksun değildir. Bol miktarda E vitamini, kalsiyum ve demir de var. Sadece badem ezmesi kadar yok. Hem fıstık ezmesi hem de badem ezmesi sağlıklı dozda potasyum, biyotin, magnezyum ve çinko içerir.

Kazanan? Badem ezmesi.

yer fıstığı ezmesi

Lif

Lif, kendinizi daha hızlı tok hissetmenizi sağlar ve bu da sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda kolesterolünüzü düşürmenize de yardımcı olur. Neyse ki tüm kuruyemişler lif içerir. Lif içeriği söz konusu olduğunda badem ezmesi, fıstık ezmesine kıyasla bir kez daha öne çıkıyor. İki yemek kaşığı badem ezmesinde yaklaşık 3,3 gram lif bulunurken, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesinde yalnızca 1,6 gram lif bulunur.

Kazanan? Badem ezmesi.

Protein

Fındık ezmesi harika bir bitkisel protein kaynağıdır. Anlaşıldığı üzere fıstık ezmesi, protein içeriği açısından badem ezmesine göre küçük bir farka sahiptir.

Bir porsiyon badem ezmesinde 6,7 gram protein, bir porsiyon fıstık ezmesinde ise 7,1 gram protein bulunmaktadır. Buna karşılık, büyük bir yumurtada 6 gramın biraz üzerinde protein bulunur.

Kazanan? Fıstık ezmesi.

Şeker

Burası işin zorlaştığı yer. Badem ezmesinde daha az şeker bulunurken, doğal badem ezmesi ve fıstık ezmesinin şeker oranı genel olarak oldukça düşüktür. Bununla birlikte, bazı fındık ezmesi markalarının ilave şekerle tatlandırıldığını unutmayın

Hangi fındık ezmesini seçerseniz seçin, doğal versiyonu hedefleyin. Başka bir deyişle, içindekiler etiketini kontrol edin ve üzerinde şeker olmadığından emin olun.

Kazanan? Berabere!

badem

Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalar, beslemelerinde düzenli olarak badem ya da fıstık ezmesi ekleyen kişilerin, düzenli olarak kuruyemiş yemeyenlere göre kalp hastalığı veya tip 2 diyabete yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu defalarca göstermiştir. Araştırmalar ayrıca, kuruyemişlerin kalorisi yüksek olmasına rağmen düzenli kuruyemiş tüketiminin obeziteye katkıda bulunmadığını öne sürüyor.

Çoğu çalışma, badem veya fıstık ezmesi türünün önemli olmadığını buluyor. Örneğin, tip 2 diyabetli 6.000'den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, haftada beş veya daha fazla porsiyon badem veya fıstık ezmesi yemenin, kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Şunlara da göz atın;

  1. Yer fıstığı ezmesi bozulur mu?
  2. Fıstık ezmesi vegan mı?
  3. Ay çekirdeği ezmesi ve fıstık ezmesi: Hangisi daha sağlıklı?
  4. Kilo kaybı için fıstık ezmesi iyi mi kötü mü?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo