Asla Limonla Temizlememeniz Gereken 9 Yer

Limon, hem yemeklerde, hem de temizlik alanında sık sık kullanılan malzemelerden biridir. Ancak bazı yüzeylerde kullanılması sakıncalı olabilir. İşte, asla limonla temizlememeniz gereken 9 yer:
Asla Limonla Temizlememeniz Gereken 9 Yer
03 Nisan 2024, 15:48

Limon, mutfakların vazgeçilmezidir. Ekşiliği ile salata ve çorbalara lezzet katan bu besin, asidik özelliği sayesinde zorlu lekeleri çıkarma konusunda oldukça başarılıdır. Bu yüzden temizlik alanında kullanımı da giderek yaygınlaşmıştır. Ancak limonun fazla asitli olması, özellikle hassas yüzeylerde kalıcı zararlara yol açabilir. Bu yüzden limonla hangi yüzeyleri temizleyip, hangi eşyaları temizlememeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak için, limonun zarar verdiği eşyaları yazımızda derledik. 

Asla Limonla Temizlememeniz Gereken Yerler

 1. Mermer ve Granit Tezgahlar

mutfak tezgahı

Mutfağa güzel bir dokunuş katan doğal taşlı tezgahlar, gözenekli bir yapıya sahiptir. Mutfağın daha şık görünmesini sağlayan granit ve mermer, limon suyundaki asitten zarar görebilir. Hatta birkaç dakikalığına limon kabuğunu tezgahta bırakmak bile, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu yüzden granit ve mermerleri kesinlikle limonla temizlemeyin, daha hafif ürünlerden yardım alın.

Bakınız; Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

 1. Parke Zemin

parke zemin

Evin havasını değiştiren parke zeminler, temizlik konusunda hassas davranılması gereken ürünlerden biridir. Nasıl parkede su bırakıldığında şişme sorunu yaşanıyorsa, limon suyunun değmesi durumunda kaplaması zarar görür. Sosyal medyada zemin temizlerken limon kullanıldığını gösteren videolar olsa da, bunlar parkelerin hasar almasına yol açar. Bu yüzden parkeleri temizlerken mutlaka yüzey temizleyici veya sabun kullanın.

 1. Demir Döküm Tavalar

döküm tava

Demir döküm eşyalar, diğer tava ve tencerelere göre daha ağır bir yapıdadır ve mükemmel bir pişirme elde etmenizi sağlar. Ancak demir dökümleri temizlerken limon veya limon suyu kullanırsanız, tavanın kaplaması zarar görecek ve kısa sürede paslanmasına yol açacaktır. Ayrıca limonun asidik yapısı, döküm tavaların yapışmaz özelliklerini kaybetmesine de yol açar. Bu tavaları sıcak su ve bulaşık deterjanı ile temizlemek daha doğru olacaktır. 

Bakınız; Döküm tava ve tencere kullanım rehberi

 1. Yemek Artıkları

bulaşık yıkama

Zor durumlarda bulaşıkları limon ve tuzla yıkamak işinizi görür. Ancak limon suyu, bulaşık deterjanı ile aynı işleve sahip değildir. Bulaşık deterjanları, bulaşıklardaki yağı, kiri ve yemek artıklarını temizlemek için formüle edilmiştir. Limon suyu ise yalnızca yağın temizlenmesini sağlar. Kir ve yemek artıklarını kaldırma gücüne sahip değildir. Bu yüzden bulaşıklar, mutlaka deterjanla yıkanmalıdır. 

 1. Alüminyum Tencereler

alüminyum tencere

Limonun içeriğinde asit hem alüminyum, hem de bakır tavalara zarar verir. Hatta bu kaplarda yemek pişirirken içine limon eklemeyi düşünüyorsanız, bundan vazgeçmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü limon, alüminyum ve bakır gibi metallerin yiyeceğe sızmasına neden olur. Bu da sağlık açısından birçok sorunu beraberinde getirir. Ayrıca limon, alüminyum ve bakır yüzeylerin renginin solmasına ve kararmalara yol açabilir. 

 1. Lastik Contalar

buzdolabı lastiği

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi alanlarda bulunan lastik contalar, önemli işlevlere sahiptir. Özellikle sızıntı ve bozulmaları önleme konusunda çok etkili olan lastik contaların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Ancak temizleme için limon suyu kullanırsanız, bu contalar zamanla kırılır ve elastikiyetini kaybeder. Hatta sızdırma sorunlarına bile yol açabilirler. Bu yüzden contaları temizlerken nemli bez ve su kullanmanız daha iyi sonuç verir.

 1. Ahşap ve Plastik Kesme Tahtaları

ahşap kesme tahtası

Plastik kesme tahtaları ekonomiktir ve kolay bir şekilde temizlenir. Ancak gözenekli bir yapıya sahip olduğu için, limon suyu gibi sıvıları kolayca emer. Bu da yemeklerin tadını önemli ölçüde etkiler. Ahşap kesme tahtaları ise dayanıklı yapısıyla uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Ancak ahşap kesme tahtaları da gözenekli yüzeye sahiptir. Eğer limonu ahşap kesme tahtası üzerinde keserseniz, limon suyu gözeneklere sızarak bakterilerin büyümesine yol açabilir.

Bakınız; Kesme tahtası nasıl temizlenir?

 1. Krom Musluklar

krom musluk

Krom musluklar veya mutfak dolabı kulpları, şık bir görünüm sunar ve dayanıklıdır. Krom, paslanma ve kararmalara karşı dayanıklı bir yapıdır. Ancak limon suyunda bulunan sitrik asit, krom yüzeylere temas ettiğinde reaksiyona girebilir. Bu da korozyona ve lekelenmelere yol açar. Bu yüzden limon, krom yüzeylerle temas ettirilmemelidir. Bu yüzden yumuşak ve aşındırıcı olmayan temizlik ürünleri ile temizlenmelidir.

 1. Dijital Ekranlar

dijital ekran

Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi akıllı beyaz eşyalar, dijital bir ekrana sahiptir. Gerekli ayarlamaları yapmanızı sağlayan bu ekranlar, asla limon suyu ile silinmemelidir. Çünkü limon, dijital ekrandaki koruyucu tabakayı etkiler ve ekranın bozulmasına yol açar. Limon suyu, cihazın çatlaklarına veya bağlantı yerlerine girerek onarılamaz hasarlara neden olabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Asla karbonatla temizlememeniz gereken yerler
 2. Asla bulaşık sabunuyla temizlememeniz gereken yerler
 3. Asla sirkeyle temizlememeniz gereken yerler
 4. Asla suyla temizlememeniz gereken yerler
 5. Her zaman işinize yarayacak temizlik tüyoları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo