100 yaşındaki doktor uzun yaşamak için asla yapmadığı 5 şeyi anlatıyor

ABD'de yaşayan Howard Tucker bir nörolog ve Guinness Dünya Rekorları tarafından "En Yaşlı Pratisyen Doktor” seçilmiş. Tucker, CNBC için kaleme aldığı makalede uzun ve sağlıklı yaşamak için asla yapmadığı 5 şeyi sıralamış.
100 yaşındaki doktor uzun yaşamak için asla yapmadığı 5 şeyi anlatıyor
24 Haziran 2024, 10:07

1922 doğumlu olan Tucker, o doğduğunda  ABD'de ortalama yaşam süresinin erkekler için 58, kadınlar içinse 61 yaş olduğu bilgisini veriyor. Bu nedenle 100 yaşında bir tıp doktoru ve nörolog olarak hastaları sık sık ondan, sağlıklı, mutlu ve zihinsel olarak zinde kalmak için uyguladığı yöntemleri soruyor.

Genlerin ve biraz şansın da avantaj sağlayabileceğini belirten Tucker, hayatı boyunca uyguladığı 5 yaşam tarzı kuralını şöyle sıralamış:

  1. Günlerini emekli olarak geçirmiyor

yürüyüş

Doktor Tucker, "Ben 75 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum ve hatta Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı doktoru olarak adlandırıldım. 65 yıllık eşim Sara da 89 yaşında hala psikanaliz ve psikiyatriyle ilgileniyor. Pandemi sırasında haftada beş ya da altı gün hasta tedavi ettim. Daha sonra haftada üç güne kadar tıp asistanlarına ders vermeye başladım. Çalışmadığım zamanlarda dört çocuğum ve 10 torunumla vakit geçirmeyi, kar ayakkabısıyla yürüyüş yapmayı ve spor izlemeyi seviyorum" diyor.

'Emekliliğinizi Erteleyin'

Bir de önerisi var: Eğer keyif aldığınız bir kariyeriniz varsa ve hala çalışabiliyorsanız, emekliliğinizi ertelemeyi düşünün. Emekli olan ve günlük rutinlerinde aktif olmayan birçok kişi bilişsel gerileme riski altındadır.

  1. Formunu kaybetmeye izin vermiyor

yüzme

Doktor Tucker, "80'li yaşlarımın sonlarına kadar yüzmek, koşmak, yürüyüş yapmak ve kayak beni güçlü ve sağlıklı tuttu. Artık kayak yapmasam ve eskisi kadar aktif olmasam da, haftanın çoğu günü koşu bandımda tempolu bir şekilde en az üç mil gitmeye çalışıyorum" diyor.

Verdiği bilgiye göre araştırmalar, dışarıda 15 dakikalık bir yürüyüş yapmak gibi basit bir egzersizin bile ölüm riskini neredeyse %25 oranında azaltabileceğini gösteriyor.

  1. Sigara içmiyor

no smoke

Sigara içmediğini söyleyen Doktor Tucker, babasıyla yaşadığı bir diyaloğu ise şöyle paylaşıyor: "1930'larda lisedeyken babama sigaraya başlamak istediğimi söyledim. O da bana, "Benim için sorun değil. Ama hayat bu kadar kısayken insan neden ciğerlerine temiz havadan başka bir şey almak istesin ki?" dedi. Bu benim tütünün heyecanını hemen yok etti"

Tucker, "Bugün sigaranın kanser, felç ve diğer akciğer ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığını biliyoruz" diyor.

  1. Ölçülü oluyor, kendini kısatlamıyor

sağlıklı beslenme

Doktor Tucker, beslenme konusunda ölçülü olduktan sonra kendini kısıtlamadığını söylüyor. Ona göre ölçülü olmak hayatı dolu dolu yaşamamızı sağlarken aynı zamanda aşırıya kaçmamızı ve uzun vadede sağlığımızı olumsuz etkilemeyi önler. Yani sevdiği yiyecekleri her gün olmasa da yediğini belirtiyor ve eşinin sağlıklı bir diyet sürdürmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Tucker, her öğünde salata yediklerini, brokoli, brüksel lahanası gibi lezzetlerin tadını çıkarttıklarını aktarıyor.

Tucker, "Uzun ömürlü olmanın gerçek sırrı, hiçbir sırrın olmamasıdır. Bu yüzden sahip olduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz" diyor.

  1. Bilgisinin boşa gitmesine izin vermiyor

beyin sağlığı

Doktor Tucker'in son maddesi ise şöyle: "Yetmiş yılı aşkın bir süredir nöroloji pratiği yaptığım için tıbbın gelişmesine tanık oldum. Tıp asistanlarıma ve öğrencilerime bir şeyler öğretmekten büyük keyif alıyorum ve onlardan da çok şey öğreniyorum. Ayrıca hayatımla ilgili bir belgesel olacak. Uzun kariyerimden hikayeleri gelecek nesillerle paylaşmak benim için büyük bir keyif".

 Howard Tucker

Howard Tucker

Şunlara da göz atın;

  1. Bir kardiyolog sağlığı için her gün yediği 5 yiyeceği paylaşıyor
  2. Gizli şekeri olanlar nelere dikkat etmeli?
  3. Geniz akıntısı neden olur?
  4. Obezite kansere yol açabilir mi?
  5. Kalp krizinden korunmak için önemli bilgiler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo