Limon Kabuğu Reçeli

Limon Kabuğu Reçeli
18 Eylül 2020
Hazırlanma Süresi : 30 dakika
Pişirme Süresi : 1 saat
Kaç Kişilik: 4 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Limon Kabuğu Reçeli için

Malzemeler

  • 10 adet limon kabuğu 
  • 1 lt limon ve portakal suyu (Taze sıkılmış olmalı) 
  • 1.5 kg toz şeker 
  • 1 çay kaşığı tereyağı 
  • 1 çay kaşığı limon suyu 
Limon Kabuğu Reçeli

Nasıl Yapılır

Limon kabuğu ile tadına doyulmaz nefis bir reçel hazırlamaya ne dersiniz?

  1. Limonların kabuğunu çok hafif rendeleyerek kabukları soyun ve bir parmak genişliğinde dilimlere ayırın. Dilimlere ayırdığınız limon kabuklarını tek tek rulo yapın ve temiz bir ipe iğne ile dizin. İplerin her iki tarafına düğümler atarak dilimlerin kaynarken sudan çıkmasını önleyin. 
  2. İpe geçirdiğiniz limon kabuklarını bol suda 15 dakika haşlayın. Suyunu süzün ve tekrar üzerine soğuk su ekleyip ocağa alın ve acı suyu çıkana kadar kaynatın. Suyunu birkaç kez değiştirerek aynı işlemi tekrarlayın ve yumuşayana kadar haşlayın.
  3. Haşlama işlemi bittikten sonra içi buzla dolu olan soğuk sulu kabın içine aktarın. Yarım saat sonra iyice süzdürüp kağıt havlu üzerinde suyunu çektirin.
  4. Limon suyu ile şekeri reçel tenceresine alıp karıştırın. Kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra haşlanmış limon kabuklarını atın. Arada bir karıştırarak yarım saat kaynatın. Son birkaç dakika kala tereyağını ekleyin. Hafifçe karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuyunca ipinden çıkartıp sterilize edilmiş kavanozlara aktarın ve kapağını sıkıca kapatın.

Kahvaltılık limon reçeli tarifi için tıklayın

Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo