Fransız Mirasında İtalyan Tatları

Şehrin En Yeni Gözde Oteli İstanbul’un eğlence sektörü eski günlerini hala mumla arıyor olsa da aynı şey yeme – içme sektörü için pek de geçerli değil neyse ki.
Fransız Mirasında İtalyan Tatları
28 Eylül 2021, 11:27

Bir gün bile geçmiyor nerdeyse yeni bir mekanın kapılarını açtığını duymadığımız.   

Böyle de gider umarım zira her sektör gibi HOREKA sektörü de fazlasıyla nasibini aldı şu geçtiğimiz iki yıldan.  


Geçtiğimiz ay İstanbul’da kapılarını yeni açan 2 mekandan bahsedeceğim size...  


Galata’nın en yenisi Il Cortile Ristorante & Pizzeria   

İstanbul’un kalbinde tüm tarihe tanıklık etmiş, şık atmosfer ve zarafet yaklaşımını misafirlerine sofistike bir konaklama deneyimi ile sunan bir otel Ecole St. Pierre Hotel.
19. yüzyılda bir Fransız okuluna da ev sahipliği yapmış bir yapının restore edilmesiyle otele dönüştürülen bina, Galata’nın eşsiz atmosferinin tam ortasında.

Avlusundan odalarına, restoranından komşu yapılarına kadar Galata’nın var olduğu süre boyunca geçirdiği tüm izleri taşıyor otel. 


Kapısından girer girmez insanı büyülü bir yolculuğa çıkartan Ecole St. Pierre Hotel şehrin kalbinde ama bir o kadar da izole bir konumda.  

Ecole St. Pierre Hotel binası, vaktinde ev sahipliği yaptığı Fransız okulu Colleges des Freres St. Pierre’nin tüm anılarını ve dokusunu günümüze taşıyor.


443 yılında Cenevizliler tarafından yapılan surların kalıntılarını da koruyan otel binası, neo-klasik ve neo-barok detaylarıyla da göz dolduruyor. 

Ecole St. Pierre Hotel’de iyi, lüks ve butik bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz zira otelin yalnızca 17 adet odası var. 


Bu odalarsa 20 ila 60 metrekare arasında, avlu manzaralı ve geniş teraslı süitler olarak değişiklik gösteriyor. 

Geniş, ferah ve Galata’nın tarihini buram buram hissettiren bu 17 oda misafirin her türlü konforunu karşılamak için düşünülmüş.


Şeytan detaylarda gizlidir dedirten pek çok dokunuş da yok değil otelde. 

Sırtını Ceneviz surlarına dayamış binanın avlusunda ise geleneksel ama bir o kadarda iddialı İtalyan lezzetleri sunan Il Cortile Ristorante Pizzeria adında bir de restoran var. 


Resmen uçağa binmeden Avrupa’ya gitmiş gibi hissettim Il Cortile’de yemek yerken kendimi. 

İtalyan mutfağının çok klasik tatlarını büyük bir özen ve tazelik ile sofralara taşıyan IL Cortile İstanbul geniş menüsü ve güzel sunumları ile her anlamda tatmin edici bir servis sunuyor.


Ecole St. Pierre Hotel, tarih ve kültür mozaiğini harmanlamasının yanı sıra sunduğu sanat ve gastronomik deneyimleri ile Galata’ya eşi benzeri görülmemiş bir renk katacağından eminim. 


Eşimin dostumun sosyal medya paylaşımlarına bakılırsa şimdiden kattı bile.

Dolup dolup taşıyor bu sempatik İtalyan.

Otelde keza öyle!


İstanbul’da “staycation” deneyimi yaşamak isteyenlerin en gözde adresi şimdilerde zira Galata’nın mistik, eksantrik, bohem ve sanat dolu ‘o şahsına münhasır’ ruhunu başka bir yerde bulmak gerçekten çok zor. 


Eğer siz de bir hafta sonu kaçamağı yapayım ve tarihi yarımada’ya doyayım derseniz otelin Galata Kulesi manzaralı odalarından birine kurulun ve keyfinizin kahyası olun derim. 


Göreceksiniz ki koridorlarından odalarına hemen her yerinde kulaklarınıza tarihten hikayeler fısıldayan Ecole St. Pierre Hotel manzarasıyla, lokasyonuyla, havasıyla, kokusuyla ve yaşanmışlıklarıyla bir otelden çok daha fazlasını sunacak size.

Kategoriler
Lezzet Logo