Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde her anne adayının yaşadığı en önemli sorunlardan biri, bel ağrılarıdır. Peki, hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer? Fizyoterapist Necdet Döner, hamilelik dönemindeki kadınların bel ağrılarından kurtulmak için uygulamaları gereken yöntemleri anlattı.
Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?
16 Ağustos 2023, 10:24

Hamilelik her kadın için özel bir süreç olsa da anne adayının fiziksel ve ruhsal değişimler olabiliyor. Özellikle de hamilelik sürecinde kadınların bel ağrılarından yakınmaları çok fazladır. Hamilelik sürecinin 4.-6. aylarında yani gebeliğin orta dönemlerinde bel ağrıları başlamaktadır. Bu ağrıların başlıca sebepleri ise anne karnının büyümesi ve vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesi, fazla kilo, duruş bozukluğuna bağlı, hormonal değişimler özellikle salgılanan relaksin hormonu vücuttaki eklem bölgelerini gevşetir, stres ve kaygı bel ağrılarını tetikleyen unsurlardır.

hamilelikte bel ağrısı

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer sorusunu yanıtlamak istiyorum. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için karın, bel, sırt ve kalça kaslarımızı güçlendirmemiz gerekir. Hamilelik sürecinde bel ağrılarından korunmak veya en aza indirmek için öneriler:

 1. Uyku pozisyonundayken dizlerinizin arasına yastık koyun böylelikle bel bölgesine binen yük azalacaktır.
 2. Fizyoterapist eşliğinde kaslarınızı güçlendirmeye çalışın.
 3. Strese maruz kalıyorsanız sizi gerecek ortamlardan ve kişilerden uzak durmaya çalışın. Gerildiğinizde gergin kaslarınıza sıcak su torbası yardımıyla gevşetebilirsiniz.
 4. Düzenli olarak fizyoterapist eşliğinde pilates yapabilirsiniz.
 5. Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın sık sık hareket etmeye çalışın.
 6. Kilo almamaya dikkat edin.
 7. Çok şiddetli ağrılarınız olduğunda mutlaka uzman hekiminize başvurunuz.

köprü hareketi

Hamilelikte bel ağrısını azaltmada yardımcı egzersizler

 1. Köprü kurma egzersizi

Sırt üstü bir matın üzerine uzanın. Ayak tabanınız yerle temas edecek şekilde kendinize doğru çekin. Ardından belinizi yukarı doğru kaldırın yavaşça indirerek on tekrar yapalım.

 1. Kedi deve egzersizi

Yüz üstü uzanın ardından elleriniz ve dizleriniz yere değecek şekilde pozisyon alın. Başınızı öne eğerek sırtınızı kamburlaştırın ardından başınızı yukarı kaldırarak belinizi çukurlaştırmaya çalışın bunu da on tekrar olacak şekilde yapalım.

Şunlara da göz atın;

 1. Hamilelik öncesi beslenme nasıl olmalıdır?
 2. Hamilelikte kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler
 3. Hamilelikte kabızlık neden olur?
 4. Hamilelikte pilates nasıl yapılır?
 5. Hamilelikten sonra nasıl kilo verilir?
Kategoriler
Lezzet Logo