Regl Egzersizleri: Adet Döneminde Ağrılarınızı Hafifletecek 5 Egzersiz

Adet döneminde hangi egzersizler yapılabilir? Adet ağrılarını hafifletmek için hangi egzersizler tercih edilmeli? İşte, Fizyoterapist Necdet Döner'den adet dönemi için 5 egzersiz önerisi:
Regl Egzersizleri: Adet Döneminde Ağrılarınızı Hafifletecek 5 Egzersiz
07 Ekim 2022, 11:54

Adet ağrıları kadınların yumurtlama döneminde görülen rahatsız edici bir durumdur. Bunun her ay tekrarlanması ve her ay aynı ağrıyı çekmeleri kişinin hem psikolojik hemde günlük yaşantısını olumsuz olarak etkilemektedir. Biliyorum kişi adet iken yapacağı en son şey egzersiz olabilir fakat ağrılarınızı egzersizle azaltmamız mümkündür. Bugünkü yazımda sizlere adet ağrısına iyi gelen egzersizler nelerdir bunlardan bahsetmek istiyorum.

Regl Dönemi İçin Egzersiz Önerileri

 1. Köprü kurma egzersizi

Sırt üstü uzanın ayak tabanı yere temas edecek şekilde dizlerinizi kendinize doğru çekin. Ardından kalçanızı yukarıya doğru kaldırın ve yavaşça indirin. Bunu da 10-12 tekrar olacak şekilde yapalım. Bu egzersiz pelvik taban ve alt karın bölgesindeki ağrınızı hafifletmesinde yardımcı olacaktır.

 1. Yürüyüş

Yürüyüşü günde 30-45 dakika olacak şekilde yapabilirsiniz. Regl kramplarını ve ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. Yürüyüş ile aynı zamanda stresinizi azaltabilirsiniz.


karın masajı

 1. Karın masajı

Ellerinizle karın bölgenize dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Sıcak su torbanız varsa masaj sonrasında karın bölgenize 15-20 dakika boyunca da sıcak su torbası koyabilirsiniz.

 1. Bacakları göğse çekme hareketi

Sırt üstü uzanın ellerinizle önce bir dizinizi kendinize doğru çekin birkaç saniye bekledikten sonra bırakın 10 kez tekrarladıktan sonra diğer diziniz içinde çekip bırakın. Gün içerisinde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.


yoga

 1. Yoga ve pilates

Stresi ve ağrıyı azaltmanın en etkili yöntemlerinden birisi de yoga ve pilatestir. Regl dönemi öncesinden başlanması daha iyi olabilir adet iken oluşabilecek kramplar ve sancıları en aza indirebilir.


Adet döneminde egzersiz yapan kişilerin yapmayan kişilere oranla daha az sancı çektiği görülmüş bunun sebebi tam olarak bilinmemekle beraber egzersizin vücuda endorfin salgılanması nedeniyle kişide ağrı az görülebiliyor.

Adet Ağrılarını Artıran Faktörler

 1. Sigara
 2. Yanlış beslenme
 3. Fazla kilo
 4. Stres, depresyon ve anksiyete gibi faktörler adet sancınızı arttırabilir.


Şunlara da göz atın;

 1. Popo nasıl büyütülür?
 2. Burpee egzersizinin faydaları
 3. Göbek eritme hareketleri
 4. Masa başı çalışanlar için egzersizler
 5. Bacak sıkılaştırma egzersizleri
Kategoriler
Lezzet Logo