1 Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?

1 Haftada 5 kilo nasıl verilir? Hızlı kilo vermenin zararları nelerdir? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan 1 haftada 5 kilo vermeyi sağlayacak beslenme önerileri:
1 Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
24 Nisan 2024, 21:39

Kilo vermek ile vücut yağını kaybetmek veya azaltmak arasında gözle görülür bir fark vardır. Kilo vermenin mantıksal olarak 4 olasılığı vardır. Bunlar; kas ağırlığı, su ağırlığı, kemik ağırlığı ve vücut yağ ağırlığıdır. Kilo vermek vücut yağ yüzdesini mümkün olduğunca düşük seviyeye indirmeyi amaçlamalıdır. Bu anlamda sadece 1 haftada 5 kg saf vücut yağı kaybetmek şartlara bağlı olarak elde edilmesi imkansız olmasa bile zordur. Verilebilecek vücut yağ miktarı kişinin vücut yağ yüzdesi, genetiği ve vücut tipi gibi pek çok koşula bağlıdır.  
5 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

Kilo vermenin arkasındaki bilim gerçekten çok basittir. 7000 kalori yakarsan 1 kg verirsin. Dolayısıyla 1 haftada 5 kg vermek için 35.000 kalori yakılmalıdır. Örneğin; ortalama bir erkek için minimum kalori alımı, düzenli metabolizmayı sürdürmek için yaklaşık 1800 kaloridir ve kilo vermesi için kalori açığı yaratması gerekir. Çok kolay olmasa da bir hafta boyunca her gün 1000 kalori yaktığını varsayarsak bu mantıkla 7000 kalori yakacak ve haftada 1 kg verecektir. Bu sonuç 1 haftalık bir diyet ve antrenman için oldukça iyidir. Diyet kontrolünüzü ve antrenmanınızı iyi ve yavaş bir hızda almanız ve neredeyse imkansız hedefler belirleyerek kendinizi aşırı zorlamamanız gerekir.  


Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

Geri alacağınızı bildiğiniz halde hızlı kilo vermenin amacı nedir ki? Açlık, aç karnına kardiyo hiit ve ketozis ile birlikte ciddi bir kalori kısıtlamasına girerseniz kaybedeceğiniz ağırlığın çoğu su ağırlığıdır. Vücuttaki glikojen yani depolanan karbonhidrat 400 g kadardır, tükenir ve bu da her gram glikojende 3-4 ml su olduğundan su kaybına neden olur. Günde 2 saat tam vücut direnç antrenmanı yaparak, aşırı derecede düşük karbonhidratlı bir diyetle düşük enerji alımıyla yeterli enerji açığı yaratıldığında bile verebileceğiniz vücut yağı 1 haftada max.2,5 kg kadardır. Hızlı kilo vermek sağlıksızdır ve bağlı kalınamaz. Kilo vermek ve korumak bir haftalık bir heyecan değildir, ömür boyu sürecek bir yolculuktur. Yaşam tarzınızı daha iyi hale getirmek istiyorsanız haftada 1 kg vermeniz gerekir, daha fazla değil. Çok obez bir kişiyseniz, haftada 2-3 kg vermek güvenlidir. Vücudunuzdan daha fazla yağ kaybettikçe, kas kaybını önlemek için yağ kaybetme oranınız da düşürülmelidir. Uzun vadede daha fazla yağ yakmak için daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmanız gerekir, bu nedenle çok sıkı bir diyet yaparak kaslarınızın çoğunu kaybetmek size birkaç gün yardımcı olsa da kaybettiğiniz kiloyu haftalar içinde kolayca geri almanıza sebep olur.  


Şunlara da göz atın;

  1. Her gün 1 saat yürüyüş ayda kaç kilo verdirir?
  2. Diyet yaparken neden kilo verilmez?
  3. Fazla kilolardan kurtulmanın yolları nelerdir?
  4. İdeal kilo nasıl hesaplanır?
  5. Kuruyemişler kilo aldırır mı?
Kategoriler
Lezzet Logo