Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağı nedir, ne işe yarar? Ardıç yağının faydaları nelerdir? Ardıç yağı nasıl kullanılır, cilde nasıl uygulanır? İşte, Uzm. Dyt. Hanse Nur Büyükdağ'dan ardıç yağı faydaları ve kullanımı:
Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
08 Şubat 2023, 16:24

Ardıç, kokulu bir ağaçtır ve uzun ve iğne benzeri yapraklara, parlak siyah, kozalak gibi meyvelere sahiptir. Ardıç yağı, meyvesinden, yapraklarından ve odunsu kısmından elde edilmektedir. Açık yaralardaki mikropları öldürür ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Son yıllarda çok popüler olan ardıç yağı, farklı kullanım alanlarına sahiptir. 

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

 1. Böbrekleri ve idrar yollarını temizler, idrar söktürücüdür.
 2. Kan dolaşımını artırır.
 3. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
 4. Vücudu toksik maddelerden arındırır.
 5. Romatizma, artrit, gut ve böbrek taşı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 6. Bakterilerin üremesini önler. Kasları sıkılaştırıcı özelliği vardır, kas kramplarını ve spazmlarını rahatlatır.
 7. Romatizma sonucunda oluşan hasarların giderilmesinde etkilidir.
 8. Bağırsak gazlarını kolayca söktürür, gaz gidericidir.
 9. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir.
 10. Cilt sağlığı için faydalıdır, cilt gözeneklerinin temizlenmesini sağlar ve akne oluşumunu önler. 
 11. Egzama, artrit ve genel enfeksiyonlar için ardıç yağını losyonlara ve kremlere ekleyerek, kompres olarak kullanabilirsiniz. 

ardıç yağı

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağı harici ve dahili olarak kullanılabilir. Eğer ardıç yağını ağız yoluyla tüketecekseniz, tek başına kesinlikle tüketmemelisiniz. Bir bardak suyun içerisine maksimum 5 damla ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca küp şekere 2-3 damla ardıç yağı ekleyerek de tüketmek mümkündür. Ancak günde 5 damladan fazla ardıç yağı tüketmek, sağlık açısından tehlikelidir.

Ardıç Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Ardıç yağını selülit, çatlak ve cilt sorunları için kullanacaksanız, başka yağlarla seyreltmeniz gerekir. 10 damla yağına 2-3 damla zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Bu karışımı istediğiniz bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz. Ardıç yağının ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için, 5 damla ardıç yağını 1 damla zeytinyağı ile karıştırarak ağrıyan bölgelerinize sürün. 

ardıç yağı

Ardıç Yağının Zararları Nelerdir?

 1. Ardıç yağı çok yoğun olduğu için, aşırı tüketimi ve kullanımı sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden hiçbir zaman aşırıya kaçmamalı, ölçülü bir şekilde kullanmalısınız.
 2. Ardıç yağını kullandıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, döküntü gibi yan etkiler oluştuysa, bu yağı bir daha kesinlikle kullanmayın.
 3. Ardıç yağını hiçbir zaman tek başına kullanmayın. Tüketmek istiyorsanız su ile, cilde uygulamak istiyorsanız zeytinyağı ile seyrelterek kullanın.

Önemli Not: Böbrek, kalp, karaciğer, şeker hastaları, ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler, emziren anneler ve alerjik bünyeye sahip olan kişilerin ardıç yağı kullanması tavsiye edilmemektedir. Bu grubun dışında kalan kişiler, ardıç yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır.

Şunlara da göz atın;

 1. Çörek otu yağı nasıl kullanılır?
 2. Nane yağı ne işe yarar?
 3. Yılan yağının faydaları nelerdir?
 4. Avokado yağı neye iyi gelir?
 5. Aspir yağı nasıl kullanılır?
Kategoriler
Lezzet Logo