Balçiçek ile keşfet: İstanbul her daim şaşırtıyor

Taksim'de saklı bir cevher olan Sofitel ve Boğaz'da yüzen Taverna'yı keşfetmeye hazır mısınız?
Balçiçek ile keşfet: İstanbul her daim şaşırtıyor
12 Şubat 2024, 13:40
Lezzet Trendleri

Sizi bilmem ama benim için İstanbul demek Beyoğlu demek.  Gündüz, gece... yemeğe, gezmeye, vakit geçirmeye, boş dolaşmaya... ''Boş dolaşma'' diye yazd��m ve durdum bir anda. Ne kadar güzeldir bilir misiniz? Uzun zamandır yapmamıştım. Bu şehir hem büyüleyici hem de kaotik. Yoğun çalışma hayatı, trafik çok yoruyor çok. Geçen hafta kendime bir gün izin verdim. Hani insanın kendini şımartması da lazım ya bazen... Beyoğlu sokaklarında yürüdüm. İlk günkü heyecanla tarihi apartmanlara bakarken, ne hikayeler yaşandı buralarda demekten kendimi alamadım. Ve sonra taksim meydanına doğru ilerlerken ne kadar farklı bir turist yapısı olduğunu düşündüm. Tünel'de İspanyollar, Fransızlar, Kızılkayalar'ın önünde saç ektirmiş Araplar...

İşte tam bu noktada bu denklemi kırmaya başlamış bir otel var.

sofitel

Sofitel Taksim.

İstanbul'un merkezi Taksim'de neredeyse yüzyılı aşkın hareketli bir yaşamın sürdüğü o can alıcı noktada. En popüler jazz kulüplerinden döneminin en şaşalısı Maksim Gazinosu'na kadar bir çok eğlence mekanına ev sahipliği etmiş bir yer Sofitel, otel olmadan önce ise ünlü Majik sineması olarak hizmet veriyormuş.  Bina müthiş, taksim kaosunun ortasında nefes almak için birebir. Manzara ayrı güzel, odalarını görmedim ama hayal etmek zor değil. Kendimi şımartam günüm dedim ya soluğu iddialıyız dedikleri 'spa' da aldım. Boşuna demiyorlarmış. Önüne gelenin saçma sapam masaj yaptığı ve kendini uzman ilan ettiği bir ortamda Sofitel masajın ve spa ağırlamasının uzmanı diyebilirim. Ferah mekan, rahatlatıcı renkler ve çözüm odaklı güler yüzlü, işini seven bir ekip. İşini seven o kadar az ki bu dönemde, inanamazsınız.

Bu arada Sofitel Istanbul Taksim binası günümüzde Fransız yaşam tarzını bizlerle buluşturuyor desem az olmaz. Paris'teki şubelerinin müdavimi olarak burada da iyi iş çıkarıyorlar diyebilirim. Üstelik sadece Fransız kültürü değil. Müthiş tarihi yarımada manzaralı restoranları Oven Brasserie şef Matteo Bertuletti’ye emanet. Bu mutfakta Fransız, Türk ve italyan karma bir menü oluşturulmuş.  Ben örneğin şahane bir somon tattım.

Fransız kültürünün vazgeçilmezlerinden tatlılar... Ah o tatlılar...  Cake Box Patisserie’ye uğramadan günü tamamlamayın.

Gemi

Boğaz'da Yüzen Taverna

Çalışan, üreten, oturduğu yerde hiç duramayan isimlere bayılıyorum. Vedat Uğurlu da o isimlerden. Hatta yoktan var edenlerden. Hikayesi 1990 yılında Miami'de bir yolcu gemisinde başlamış. Yapmadığım iş kalmadı diye anlatan Uğurlu,  değişik konumlarda geçen 6 yıl sonda müthiş bir tecrübeyle  memlekete dönmüş. O hızla kurulan seyahat şirketi  ve ardından Walt Disney, Carnival Cruise Lines, Royal Caribbean, MSC olmak üzere sektörde bilinen bir çok yolcu gemisi şirketlerinin Türkiye personel temsilciliği....

Diyorum ya dile kolay ama müthiş bir yükseliş öyküsü. Sonrasında

Miami‘de bir gemi şirketinin 1 yıllık işletmesi, Türkiye’de ETSTUR şirketin Çeşme-Yunan Adaları gemisinde personel temsilciliği ve akabinde büyük gemi firmalarının Drydock hizmetleri... (tamir işleri yapılan gemilerin, liman veya tersanelerde yeme-içme ve konaklama hizmetleri)

Vedat Uğurlu ile 'Boğazda Taverna' konseptiyle işlettiği gemi-restoranda tanıştım. Özellikle yabancı misafirler için son derece ilginç bir eğlence.  Türk mutfağı, canlı müzik ve boğaz turu. Daha ne olsun?

Peki gemi eğlence sektöre nasıl gidiyor diye bir sordum bir ah işittim  ''Sormayın zor zamanlar geçirdik'' diye söze başladı Vedat Uğurlu. ''MV Gemini isimli yolcu gemisini Ocak 2020 yılında satın aldım, fakat Mart 2020 Covid-19 ‘un başlamasıyla umduğumuz gibi bir yıl geçmedi. Aynı yıl İspanya’da özel bir proje için kiralanmış iki yolcu gemisiyle, yaklaşık 400 hotel mürettabatından bahsediyorum...  İspanya-Cadiz, Malta, İzmir ve Yunanistan arasında hiç bir ülke kabul etmediği için tam 42 gün zorunlu olarak denizde kaldık. Sonra karantina süreçleri derken gerçekten zor zamanlar atlattık. 2022 yılında seyahat yasaklarının kalkması ve turizmin yeniden canlanmasıyla rahat bir nefes aldık''

Miray Cruises yasağın kalmasından sonra Vedat Uğurlu'nun deyimiyle yeniden şahlanış dönemine geçmiş. Nasıl bir güzergah var merak edenlere yazayım.  Çeşme çıkışlı Yunan Adaları (Atina, Santorini, Mikonos, Rodos) turları... Aklımda bu yaz katılmak var ne yalan söyleyeyim.

Bu arada gemi Aralık 2022’de Türkiye Petrolleri’nin Gaz Projesinde çalışan işçi ve mühendislere ‘’Floating Hotel‘’ hizmeti vermesi için Zonguldak-Filyos Limanı’na gönderilmiş, Şubat 2023’e kadar orada devam etmiş.  6 Şubat Depremi’nin ardından ise Enerji Bakanlığı’nın da desteği ile gemi İskenderun’da depremzede ailelerine yuva olmak için yola çıkmış . MV Gemini, İskenderun-Tosyalı Limanında 32 gün boyunca yaklaşık 1400 vatandaşa  konaklama, üç öğün yemek ve sosyal alan sunmuş. Ve düşünebiliyor musunuz reklamı bile yapılmamış. Helal olsun demekten başka bir şey gelmedi aklıma. Memlekette iyi insanlar iyi işler yapıyor çok sesleri çıkmasa da..

Durun daha bitmedi. Tüm bunlar olup biterken Vedat Uğurlu 2002 yılında, Rus bir armatör tarafından satın alınan ‘’Astoria Grande’’ isimli yolcu gemisinin hotel işletmeciliğini de almış. Astoria Grande Rusya-Sochi çıkışlı olarak Karadeniz’in gözde limanları olan Trabzon, Samsun, Sinop, Amasra gibi turistik şehirleri ile İstanbul ve yaz sezonunda Ege kıyılarına açıldığı için, Rus turistlere  son derece cazip bir tatil anladığım kadarıyla...

Ve gelelim 'ilk yüzen taverna' konseptine. Amor isimli tekne haftanın her günü müzik, dans ve şovlarıyla boğaza açılıyor. Hatta bu yaz ikinci tekne de ona eşlik edecek. İstanbul gecelerinde farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere duyurulur.

Kategoriler
Lezzet Logo