ANASAYFA SAĞLIK VE GÜZELLİK ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI

İlk diş bakımı nasıl olmalı?

Minik dişlerin ağız içinde görünmeye başlamasıyla birlikte diş bakım zamanı da başlıyor. Bunu bir oyun haline getirerek alışkanlığı kazandırmak ömür boyu bakımlı dişlerin ilk adımı aynı zamanda.


Bebeklerde diş fırçalama ve diş eti masajı şeklinde yapılacak günlük ağız bakımına ilk dişlerin çıkmasıyla birlikte başlanmalıdır. Bu dönemde diş fırçası kullanımı oldukça zor olan bir uygulama. Diş temizliğinin diş fırçası yerine sabah ve gece beslenmeleri sonrası temiz nemli bir tülbent ile dişleri silerek yapılması gerekir.
Diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar ilk dişlerin çıkmaya başlamasıyla birlikte ağız boşluğuna yerleşir. 1-1.5 yaş civarında kesici dişler tamamlandıktan sonra yumuşak, küçük başlı bir diş fırçası ile diş temizliği yapılmalı. 3 yaşına kadar macunsuz fırçalanmalıdır. Küçük çocuklar flor içeren macunları yutabilirler ve bu da vücutta fazla flor birikimine yol açar. Anne ve babaların çocuklarına örnek olmaları için beraber diş fırçalamaları ve fırçalama süresini uzun tutmaları gerekir. Özellikle şekerli gıdaların alınmasından hemen sonra dişlerin fırçalanması çürük oluşumunun önlenmesi açısından etkilidir.


Dişlerimiz sahip olduğumuz en önemli organlarımız arasında yer alır. Dişlerin günlük bakımı, onları yaşam boyu kullanabilmemizin basit ve en kolay yöntemidir. Ağız içindeki bakterilerin sayısı normalin üzerine çıktığında diş çürümeleri ve diş hastalıklarına yol açarlar. Bu nedenle düzenli olarak diş fırçalayarak bakteri sayısını kontrol altında tutmamız gerekir.

Diş fırçalamak, diş ve kök yüzeyleri üzerine yapışan bakteri plağını diş üzerinden uzaklaştırmayı hedefleyen bir hijyen biçimi. Burada en büyük görev diş fırçasına düşer. Fırçanın kıllarının orta sertlikte olması gerekir. Her öğün sonrası kuru bir diş fırçasıyla florlu diş macunu ile iki dakika süreyle diş ve diş eti bileşimi üzerinde, fırça uçları 45 derecelik açıyla diş eti oluğuna doğru yerleştirilen fırçayı, oval, dairesel titreşim hareketleriyle uygulama yaptıktan sonra mine yüzeyleri dairesel hareketlerle her yönden süpürülmelidir. Bu fırçalama işlemleri alt ve üst çenelerde , ön, yan ve arka dişler için eşit sürelerde uygulanmalı. Aynı temizlik işlemi dil için de yapılmalı. Dil sırtı geriden öne doğru süpürme hareketiyle temizlenmeli.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!