ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER EVDE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

EVDE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Evde tamamen doğal yollarda diş nasıl beyazlatılır? Evde diş beyazlatma kaç gün sürer? Sararan dişler nasıl beyazlatılır? İşte, doğal malzemelerle evde diş beyazlatma yöntemleri:
Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Gün içinde yediğimiz yemekler ve içecekler diş minesinde bir tabaka oluşmasına neden olur. Bu tabaka ise diş lekelenmelerine ve diş sararmalarına yol açar. Gerekli diş bakımı yapılmadığı takdirde, bu lekeler diş minesine yerleşir ve kalıcı bir hale gelir. Dişlerin sararmasını ve lekelenmesini önlemek için, günlük bakım ihmal edilmemelidir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere dişler günde 3 kez fırçalanmalı, 6 ayda bir diş muayenesine gidilmelidir. Ancak dişlerin sararmasındaki tek sebep yiyecek ve içecek artıkları değildir. Sigara, alkol ve kafein tüketimi, bazı ilaçların yan etkileri ve bazı sağlık sorunları da dişlerde sararmaya yol açabilir. İşte, tam da bu sebepten evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerini sizler için derledik. İşte, gülüşünüz hiç solmasın diye evde diş beyazlatma yöntemleri:


Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri


Diş beyazlatma denildiğinde ilk akla gelen ve en yaygın kullanılan yöntem karbonattır. Asitli bir yapıya sahip olan karbonat, düzenli olarak uygulandığında en etkili sonuçları verir. Karbonatla diş beyazlatmak için, diş fırçanızı ıslatın. Ardından az miktarda karbonata batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Ancak aşırı uygulanması halinde diş minesi zarar görebileceği için, haftada 3 uygulamayı aşmamaya özen gösterin.Sirke ile hazırlanan diş beyazlatma kürü, dişlerin üzerindeki lekelerin azalmasında etkilidir. 1 çay kaşığı karbonata, 1/2 çay kaşığı tuz ve 2-3 damla sirke ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız kürü macun yerine kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Düzenli olarak uygulandığında dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.Daha önce sizlere muz kabuğunun kullanım alanlarından bahsetmiştik. Potasyum bakımından zengin olan muz kabuğu, evde uygulanabilecek diş beyazlatma yöntemlerinden biridir. Dişinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerinize masaj yapın. Bu sayede dişteki tartarlar temizlenecek ve dişleriniz beyaz bir görünüme kavuşacaktır. İçeriğinde bir miktar malik asit barındıran çilek, diş minesinde oluşan tabakaların giderilmesine yardımcı olur. Çilek ile dişleri beyazlatmak için, 2 adet çileği çatal yardımıyla ezin ve püre haline getirin. Diş fırçasını çilek püresine batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.Antibakteriyel bir yapıya sahip olan gliserin, diş beyazlatma başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Dişleri beyazlatmak için haftada bir kez dişlerinizi gliserin ile fırçalayabilirsiniz. Ancak fırçalama esnasında gliserini yutmamaya özen gösterin. Fırçalama işleminin ardından diş fırçanızı bol su ile yıkayıp temizleyin. Bu uygulamayı haftada yalnızca 1 kez kullanabilirsiniz.Bitkisel yöntemlerde dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, adaçayı en ideal seçimlerden biridir. Düzenli olarak adaçayı tüketmek, dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olur. Bunun dışında 1 fincan demlenmiş adaçayına, 1 çay kaşığı karbonat ve az miktarda tarçın ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın.Muz gibi portakal kabuğu da dişleri beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Portakal kabuğunu rendeleyip kuru defne yaprağı ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın.Havuç da doğal diş beyazlatma yöntemlerinden biridir. İnce dilimlenmiş havuç ile dişlerinize masaj yapabilirsiniz. Veya havucu rendeleyip macun kıvamına getirdikten sonra dişlerinizi bu karışımla fırçalayarak beyazlamasını sağlayabilirsiniz.


Dişlerin Sararmasını Önlemek İçin Ne Yapılır?

  • İçecekleri bardak yerine pipetle içerseniz, dişleriniz daha az zarar görür.
  • Diş aralarında kalan yemek artıklarını diş ipiyle temizleyebilirsiniz.
  • Fırçalama işlemini hızlı ve sert değil, yavaş ve yumuşak hareketlerle yapın.
  • Dişlerinizi doğal yöntemlerle beyazlatmak istiyorsanız, uygulayacağınız yöntemin sağlıklı olduğundan emin olun. Ağız içi hassas bir yapıya sahiptir ve uygulayacağınız yöntemler ağız içine zarar verebilir.
  • Çay ve kahve tüketimi diş beyazlatma etkisini azaltabilir.
  • Dişleri beyazlatmak için çamaşır suyu gibi kimyasal ürünleri kesinlikle uygulamayın. Tehlikeli yöntemlerden uzak durun.
  • 6 ayda bir mutlaka diş muayenesine gidin.


Diş Lekesi Yapan Besinler Nelerdir?

Çay, kahve, tütün ürünleri, asitli ve gazlı içecekler, asitli meyveler ve domates sosları diş lekelerine yol açan besinlerdir. Bu besinlerin tüketimini sınırlandırabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!