ANASAYFA PÜF NOKTASI DONDURMANIN AZ BİLİNEN FAYDALARI

DONDURMANIN AZ BİLİNEN FAYDALARI

Dondurmanın Az Bilinen Faydaları

Dondurma, yağlı süt veya krema içerisine tatlandırıcı ve şeker konularak yapılan karışımı dondurarak sakız kıvamına getirilen bir tatlıdır. Bilinenin aksine dondurmanın bize zararından çok yararı vardır.

Aileler çocuklarını hasta eder düşüncesiyle sadece yazın dondurma yemeleri konusunda kısıtlıyorlar. Yetişkinler ise kilo aldırır düşüncesiyle uzak durabiliyorlar. Fakat aynı miktardaki çikolata, kadayıf vb. tatlılar dondurmadan 3-4 kat daha fazla kalori barındırır.

Hakkında yanlış algıların olduğu dondurmanın faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Vitamin ve Mineral Deposudur


Vücudumuzun ana besinleri olan karbonhidrat, protein ve yağ içermesinin yanı sıra A, C, D, E ve B grubu vitaminleri de içerir.

Ayrıca tam bir K vitamin kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını, kanın inceltilmesini ve sindirime destek sağlar.

Vitaminlerin dışında, dondurma ayrıca antioksidan, niasin, tiamin ve riboflavin içerir. Bu besinler vücudun sindirim sistemi geliştirir ve reflekslere katkı sağlar.

Kilo Vermenize Yardımcı OlurDondurma hakkında herkesin bildiği yanlış, dondurmanın kilo aldırdığıdır.

Bilinenin aksine dondurma düşük kalorisinden ve süt içerdiğinden dolayı kilo vermeye yardımcı bir besindir. Bir araştırmaya göre düzenli şekilde dondurma tüketen ve kilo vermek isteyen bireyin diğer diyet yöntemlerine kıyasla daha çok kilo vermiştir.

BesleyicidirDondurmanın içinde az da olsa donmuş yağ vardır ve bu yüzden insanlar dondurma yemekten çekinirler.

Aslında dondurmanın içindeki kalori günlük ihtiyacın yüzde 10’u ve trans yağ da sadece günlük ihtiyacın yüzde 15’ini oluşturur. Yani dondurma yediğinizde çok az kalori ve yağ alırsınız.

Besleyici özelliğine gelirsek, içinde bulunan kalsiyum ve fosfor, kemik ve dişlere fayda sağladığı gibi içerisindeki B vitamini de barındırır.

Mutluluk VerirDondurmayı yediğinizde yüzünüzde bir mutluluk hissi gelir. Bunun sebebi ise dondurmanın damak tadınızı şahlandıran leziz tadıdır.

Dondurmanın faydaları arasında en önemlisi bu sanırım. Ne de olsa mutluluk her şeyden daha önemlidir.

Enerjinizi YükseltirDondurma ortalama 140 kalori olduğundan karbonhidrat, protein ve yağ ile tam bir enerji deposudur. Enerjisine kıyasla kalorisi oldukça azdır. Bu yüzden kilo aldırır mı düşüncesi oldukça gereksizdir.

Çikolatalı Tatlı Tarifleri veya Carte d’Or Tatlı Tarifleri sayfasına bakarak yapacağınız dondurmalı tarifler ile mutluluğunuzu ve enerjinizi de iki katına çıkarabilirsiniz.


Bu bir ilandır.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!