Yüz Egzersizleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sosyal medyada yüz egzersizlerinin yaşlanma karşıtı etkileri olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, yüz egzersizleri cilt kırışıklıklarına karşı gerçekten işe yarıyor mu? İşte, yüz egzersizlerinin etkileri:
Yüz Egzersizleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?
22 Mayıs 2024, 12:40

İnsan yüzü güzel bir şey olsa da, gergin ve pürüzsüz bir cildi korumak, yaşlandıkça sıklıkla bir stres kaynağı haline gelir. Cildinizin sarkmasına doğal bir çözüm aradıysanız yüz egzersizlerine aşina olabilirsiniz. Yüz egzersizlerinin etkinliği konusunda çok az klinik araştırma var. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahi şefi Dr. Jeffrey Spiegel gibi uzmanlar, bu kasları çalıştıran yüz egzersizlerinin hiçbir işe yaramadığına inanıyor. Bununla birlikte, Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde dermatoloji profesörü ve başkan yardımcısı ve Northwestern Tıp dermatoloğu olan Dr. Murad Alam tarafından yürütülen küçük bir çalışma, yüz egzersizleriyle iyileşme olasılığı konusunda bazı umutlar veriyor.

Yüz Egzersizleri İşe Yarıyor Mu?

yüz bakımı

Kilo kaybı için;

Genel olarak, kasları çalıştırmak kalori yakar, bu da kilo kaybı anlamına gelebilir. Ancak bu kalorilerin vücutta nereden geldiğine karar vermiyoruz. Yani, yüz egzersizleri kaslarınızı güçlendirse de, eğer aradığınız şey daha ince yanaklarsa, ritmik gülümseme tek başına sizi o noktaya ulaştırmaz. Yüz yağını azaltmanın tek sağlıklı, ameliyatsız yolu, diyet ve egzersiz yoluyla elde edilen genel kilo kaybıdır. Aslında yüz kaslarınızı çalıştırmak sizi daha yaşlı göstermek gibi istenmeyen etkilere sahip olabilir.

kırışıklık

Kırışıklıkları azaltmak için;

Yüzdeki kaslar karmaşık bir ağ oluşturur ve kemiğe, birbirlerine ve cilde yapışabilir. Kemikten farklı olarak deri elastiktir ve çok az direnç sağlar. Sonuç olarak, yüz kaslarını çalıştırmak cildi çeker ve onu gerer. Gerçek şu ki yüz kırışıklıklarımızın çoğu aşırı kas aktivitesinden kaynaklanıyor. Gülme çizgileri, kaz ayağı ve alın kırışıklıklarının tümü yüz kaslarının kullanılmasından kaynaklanır. Kısacası, yüz egzersizleri kasları çalıştırdığı için daha fazla kırışıklığa sebep olabilir.

yüz bakımı

Kırışıklıkları Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yüzünüzü inceltmenin öncelikli yolu diyet ve egzersizle bir bütün olarak incelmektir. Ancak herkes farklıdır ve daha dolgun bir yüz, yağdan ziyade kemik yapısının bir sonucu olabilir. Amacınız kırışıklıkları önlemekse, güneş koruması kullanmak, susuz kalmamak ve nemlendirmek gibi basit adımlar uzun bir yol kat edebilir. Kasları gevşetmek ve gerginliği azaltmak için yüz akupunktur masajını deneyin. Kesin olan bir şey varsa o da endişelenmenin kırışıklıklara neden olduğudur. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu egzersizlerden henüz vazgeçmeyin.

Şunlara da göz atın;

  1. Yüzden kilo vermek için ne yapmalıyız?
  2. Yüz kırışıkları nasıl giderilir?
  3. Ciltteki yorgun görünüm nasıl giderilir?
  4. Yüz nasıl nemlendirilir?
  5. Yüz şişliği nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo