ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER GÜZELLİK REÇETELERİ YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ VE MASKE TARİFLERİ

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ VE MASKE TARİFLERİ

Yağlı cildi olanlar ne yapmalı? Yağlı ciltler için bakım rutini nasıl olmalı? Yağlı t bölgesi için hangi maskeler kullanılmalı? İşte, yağlı cildi olanlar için bakım önerileri ve ev yapımı 3 doğal maske tarifi:
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ve Maske Tarifleri

Yağlı bir cildiniz varsa, yüzünüzdeki T bölgesi olarak bilinen bölgeyle de mücadele ediyor olabilirsiniz. T bölgesi alın, burun ve çeneden oluşur. Yağlı ve karma cilde sahip olan kişilerin T bölgesinde sivilce ve siyah nokta oluşumu artış gösterebilir. T bölgesindeki yağlanmayı engellemek için de, cilt bakım rutinlerine dikkat etmek gerekir. İşte, yağlı cilde sahip olan kişilerin uygulaması gereken cilt bakım önerileri:  • Yüzünüzü sık sık yıkayın: Cildi temizlemek için yüzünüzü en az 2 kere yıkayın. Yüzü yıkamak, yağın ciltte birikmesini önler ve cildinizdeki kirlerin giderilmesine yardımcı olur. 
  • Tonik kullanın: Cilt tonunu eşitleyen, cildi nemlendiren ve cildi arındıran toniği, bakım rutininize ekleyin. Cildiniz için uygun bir tonik seçin ve düzenli olarak uygulayın.
  • Kil maskesi: Yağlı ve akneli ciltler, kil maskesinden yararlanabilir. Kil, gözeneklerdeki yağı temizleme konusunda oldukça başarılır. Eğer yüzünüzün yalnızca T bölgesi yağlıysa, kil maskesini sadece T bölgenize uygulayın.
  • Siyah nokta bantları: Burundaki siyah noktaları temizlemek için kullanılan bu bantları, çene ve alın bölgenize de uygulayabilirsiniz. Siyah nokta bantlarını haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.
  • Peeling: Cildi temizleme yöntemlerinden biri de peeling yapmaktır. Haftada en az 2 kez peeling yapmaya özen gösterin. Böylece ciltteki ölü derileri atabilir ve yağlı bölgelerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Jojoba yağı: Cilt neme ihtiyaç duyduğunda daha fazla yağ üretir. Bu yüzden cildinizi sık sık nemlendirin. Jojoba yağı, nem dengeleyici bir özellik taşır ve makyaj temizleme konusunda da çok iyi bir seçimdir. 
  • Makyaj malzemesi seçimi: Kalın yapılı ve yağlı fondötenler yerine ince ve mat ürünlere yönelin. Fondöten ve kapatıcı üzerine renksiz bir pudra uygulayabilirsiniz.T Bölgesi Maskeleri

  • Karbonat maskesi

1 kasenin içerisine yarım fincan light yoğurt ve 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Koyun bir kıvam alan maskeyi, T bölgenize uygulayın. Maskeyi kuruduktan sonra su ile durulayın. 

  • Elma maskesi

Yarım fincan limon suyu ve yarım fincan elma suyunu karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla yağlı bölgelere uygulayın. Maske kuruduktan sonra ılık suyla durulayın.

  • Maden suyu maskesi

1 kahve fincanı greyfurt suyu, 1 fincan maden suyu ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Karışımı T bölgenize masaj yaparak uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayın.


Not: Maskeyi uyguladıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı, yanma ve döküntü oluşursa, hemen cildinizi bol suyla durulayın ve maskeyi tekrar kullanmayın.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!