Vitamin Açısından Yüksek Besinler

Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiren gerekli bileşenlerden biridir. Peki takvie almak yerine ne yapabiliriz? Takviye almak yerine vitamin değeri yüksek besinleri beslenme düzeninize ekleyerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hazırsanız o besinler!
Vitamin Açısından Yüksek Besinler
24 Nisan 2024, 22:04

Gıdaların tamamı belirli bileşik, vitamin ve mineraller ile yüklüdür. Genel olarak bakıldığında ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye olarak almak yerine beslenme düzeninizin içerisine dahil ederek bu besin değerlerini alabilirsiniz. Bazı yiyecekler diğerlerine göre daha besleyicidirler. Bu yüksek besin içeriğine sahip olanlardan tüketerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hazırsanız sizler için yoğun vitamin içeren besinleri sıraladık. 


 1. Karaciğer


Karaciğer, herhangi bir hayvanın en besleyici kısmıdır. B12 vitamini, A vitamini, demir, folat ve bakır gibi temel besinler açısından zengindir. B12 vitamini alımı, birçok insanda eksik olduğu için özellikle önemlidir. Hücre, beyin ve sinir sistemi sağlığında çok önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, besin toksisitesi riskiyle karşı karşıya kalabileceğiniz için karaciğeri haftada bir veya iki defadan fazla yemediğinizden emin olun.


 1. Kabuklu Deniz Ürünleri


Kabuklu deniz ürünleri, en besleyici deniz ürünleri türleri arasındadır. İstiridyeler B12 vitamini ile doludur. 100 gram tüketimde günlük ihtiyacın çok daha fazlasını karşılar. Ayrıca yüksek miktarda diğer B vitaminlerinin yanı sıra potasyum, selenyum ve demir içerirler.


 1. Kale (Lahana)


Kale son derece sağlıklıdır. Gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir ve özellikle K1 vitamini bakımından yüksektir. K1 vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir ve kemik sağlığına iyi gelir. 


 1. Kuruyemiş


Kuruyemişler sağlıklı yağ kaynağıdır. Bunun yanı sıra B1, B2, B6 ve E Vitaminleri dahildir. Kuruyemişler kalp için sağlıklı, kolesterol düşürücü bir atıştırmalıktır. Günde 1-2 avuçtan fazla yememeye çalışın. 


 1. Dolmalık Biber


Dolmalık biber, C vitamininin alabileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir. C vitamini önemli bir vitamindir. Aynı zamanda suda çözünür, yani vücudunuz fazladan miktar depolamaz. Bu nedenle düzenli olarak C vitamini tüketmek çok önemlidir.


 1. Yumurta


Yumurta, temel vitaminlerin 4’ünü içerir. Bunlara B2, B5, B12 ve D Vitaminleri dahildir. Yumurtalar artık kalp için sağlıklı kabul edilirken, kolesterol açısından yüksektir, bu nedenle günde 2'den fazla tüketmemeye çalışın. 


 1. Avokado 


Avokado, B5, B6, B9 ve E Vitaminleri dahildir. Avokado kalori ve yağ bakımından yüksektir, bu nedenle tüketim oranınıza dikkat etmelisiniz. 


 1. Brokoli


Brokoli, 14 temel vitaminden 6'sını içerir. Bunlara A, B9, C, E, K Vitaminleri ve Beta Karoten dahildir. Beslenme düzeninize salatalar içerisine, yemekleriniz içerisine koyarak tüketebilirsiniz. 


Şunlara da göz atın;

 1. Lif Açısından Yüksek Gıdalar
 2. Karbonhidrat İçeren Besinler
 3. Potasyum İçeren Besinler
 4. İyot İçeren Besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo