Türk Kahvesi Ve Espresso Arasındaki Farklar Nelerdir?

Türk kahvesi ve espresso aynı ölçülerde servis edilen sert kahve seçeneklerinden bazılarıdır. Peki farklılıkları nelerdir? Sizler için Türk kahvesi ve espresso arasındaki farklılıklardan bahsettik. İşte, Türk kahvesi ve espresso arasındaki farklar nelerdir:
Türk Kahvesi Ve Espresso Arasındaki Farklar Nelerdir?
23 Aralık 2022, 14:23

Bir fincan kahve olmadan bir sabaha başlayamaz mısın? Görünen o ki birçok kişi aynı şeyi düşünüyor - dünya çapında günde bir milyardan fazla insan kahve tüketiyor ve dünyanın %13'ü kafeinli bir fincanla günlerini zenginleştiriyor. Böylesine küresel bir içecek olarak, çok sayıda stil olması şaşırtıcı değil. Şimdi Vietnam usulü buzlu kahve ya da mükemmel köpüklü latte gibi yöresel lezzetlere dönüşen demleme, Türklerin çekirdekleri öğütüp cezve adı verilen bir kapta kaynatmasıyla başladı. Birkaç yüzyıl sonra, Fransa'da damlama tarzı kahve demlemesi başladı ve Fransız basını 1852'de patentlendi. Bireysel porsiyonlar yapmak için devrim niteliğinde olan espresso ilk kez 1906'da ortaya çıktı.

Neyse ki kahve severler için, çok az müstahzar tarihe karıştı - her yöntem bugün kullanılmaya devam ediyor. Eşsiz bir tat profili, servis tarzı ve hazırlama tekniği ile her türün örneklerini almak ve karşılaştırmak büyüleyici. Öyleyse, hem ince öğütülmüş hem de güçlü aromalı bir fincan sağlayan iki yönteme geçelim. Türk kahvesi ve espresso arasındaki farklar nelerdir?

türk kahvesi

Türk Kahvesi Ve Espresso Farklı Teknikler İle Hazırlanır

Tüm kahve hazırlama stilleri arasındaki temel fark, suyun telve ile nasıl birleştiğidir. Espresso, suyu yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtıp yoğun bir şekilde paketlenmiş çekirdeklerden hızla zorlayan, basınca dayalı bir hazırlama yöntemidir. Bu arada Türk kahvesi, kahve telvesini ısıtılmış bir tencerede su ile birleştirerek eşsiz bir ağız hissi veren bir kaynatma yöntemidir.

Ayrıca Türk kahvesi, çekirdeklerin soğuk suya batırılmasıyla başlarken, espresso baştan itibaren ısıtılmış su kullanır. Sonuç olarak, espresso daha hızlı bir demleme yöntemidir. Özellikle Türk kahvesi geleneksel olarak ısıtılmış kum üzerinde yapıldığında, kahve karışımı sadece birkaç saniye içinde köpüklü bir kaynama noktasına ulaşacaktır.

Kahvenin sudaki dağılımı da tadı etkiler. Türk kahvesinde telveler filtre edilmediği için daha kalın bir dokuya sahiptir ve çökelmesine izin verilmediği takdirde tanecikli olabilir. Daha pürüzlü bir sonuçla, kahve daha zengin ve dolgun olarak karşımıza çıkıyor.

kahve çekirdekleri

Kahve Çekirdekleri Farklı Kullanılır

Türk kahvesinin espressodan daha ince öğütülmüş kahveye ulaştığını belirtiyor. Böyle bir ayrım, farklı bir kahve aroması verir. Suda daha fazla kahve parçacığı çözündüğünden, Türk kahvesine daha fazla lezzet karmaşıklığı kazandırmak zor olabilir. Ek olarak, bir espresso makinesinin yüksek basıncı, daha uzun demleme süreleri sırasında kaybolan hassas tatları "kilitleyebilir". Sonuç olarak, pek çok kahve uzmanı espressoyu çekirdek örneklemek için daha iyi buluyor.

Öğütme boyutu kahvenin nasıl tüketildiğini etkiler. Espresso'nun shot olarak bilinmesinin bir nedeni var - kısa bir soğuma süresinden sonra, üç yudum gibi kısa bir sürede içiliyor. Bu arada Türk kahvesinin oturmasına izin verilmeli ve daha sonra daha uzun süre tadına varılmalıdır. Kakule, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar eklenerek deneyim daha da geliştirilebilir. Espresso tipik olarak daha koyu kavurmaları tercih etse de, her iki stil için çok çeşitli kızartmalar kullanılabilir. Hazırlama yöntemi ayrıca tür için özel olarak kavrulmuş daha fazla çekirdek içerir.

espresso

Kafein Farklılıkları

Stiller arasında kafein içeriğini tanımlarken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Daha koyu kavrulmuş kahveler, diğer çekirdek müstahzarlarından daha az kafein içerir, bu nedenle espresso kullanımına olan eğilimleri etkiyi azaltabilir. Bununla birlikte, espresso genellikle iki stilden daha güçlü olanıdır. Bir onsluk çekilmiş shot, sapmalarla birlikte 30-50 miligram kafein içerir.

Şunlara da göz atın;

  1. Türk kahvesinin yanına ne gider?
  2. Aromalı türk kahvesi tarifleri
  3. Kumda türk kahvesinin farkı nedir?
  4. Türk kahvesinin tazeliği nasıl anlaşılır?
  5. En iyi türk kahvesi makinası markaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo