Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

Kış aylarında içimizi ısıtan tarhana çorbası, diyet listeleri için de uygundur. Peki, tarhana çorbası kaç kalori? Dyt. Gökhan Çelik, tarhana çorbasının kalorisi ve besin değerleri hakkında bilgi verdi.
Tarhana Çorbası Kaç Kalori?
28 Şubat 2024, 13:38

Tarhana çorbası un, yoğurt ve baharatlardan oluşan geleneksel bir Türk lezzetidir. Özellikle soğuk kış aylarında tercih edilen tarhana çorbası zengin bir besleyici değere sahiptir. A ve B grubu vitaminleri; potasyum, kalsiyum, fosfor gibi iskelet-kas sistemi için elzem mineralleri içeren tarhana çorbası fermentasyon yoluyla üretildiği için bir miktar probiyotik etkisi de vardır. Lifli bir yiyecek olduğundan sindirim sistemini destekler, kabızlık sorunlarına iyi gelir. İçeriğindeki baharatlar solunum yolların açılmasını sağlar, bu şekilde grip semptomlarını rahatlatır.

Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

1 porsiyon (2 kepçe) tarhana çorbası yaklaşık 180 kalori içerir. Oldukça doyurucu ve düşük kalorili olan bu çorba diyet yapanlar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. Üstelik bol miktarda baharat içerdiğinden termik etkisi yüksektir ve bu sebeple metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Tarhana çorbasını daha sağlıklı hale getirmek için beyaz un yerine tam buğday unu kullanılabilir, bu şekilde çorbanın glisemik indeksi de düşeceğinden şeker hastaları için de uygun hale gelir.  Tarhana çorbasının yanına yoğurt ve salata eklendiğinde dengeli bir öğün oluşturmak mümkün.

tarhana çorbası

Tarhana Çorbasının Besin Değerleri

1 porsiyon (2 kepçe) tarhana çorbası şunları içerir;

 1. Enerji: 181 kcal
 2. Karbonhidrat: 14,96 gr
 3. Protein: 6,9 gr
 4. Yağ: 9,87 gr
 5. Lif: 1,68 gr
 6. Kolesterol: 32,5 mg
 7. Sodyum: 591,21 mg
 8. Potasyum: 426,31 mg
 9. Kalsiyum: 235,21 mg
 10. A vitamini: 132,49 iu
 11. C vitamini: 18,08 mg
 12. Demir: 1,5

yoğurtlu tarhana çorbası

Yoğurtlu Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

Tarhana çorbasının hemen her yörede farklı şekilde pişirilen çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden en popüler olanı ise, içinde yoğurt eklenen tarhana çorbasıdır. 1 porsiyon yoğurtlu tarhana çorbası, yaklaşık 180-200 kalori içerir. 

kıymalı tarhana çorbası

Kıymalı Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

Bir porsiyon kıymalı tarhana çorbası, 280 kaloridir. Bu çorbanın içindeki protein oranı 15 gram, karbonhidrat değeri ise 26 gramdır. Kıymalı tarhana çorbası tarifine göz atmayı unutmayın.

Tarhana çorbası tarifini en kolay şekilde hazırlamanız için, videolu tarifimizi buraya bırakıyoruz.

Yazar:

Dyt. Gökhan Çelik

instagram.com/dytgokhancelik

Şunlara da göz atın;

 1. Tarhana çorbasının faydaları nelerdir?
 2. Tarhana çorbasının yanına ne gider?
 3. Tavuklu çorba tarifleri
 4. Kremalı çorba tarifleri
 5. Bakliyat çorbaları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo