ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER SÜTLACIN KIVAMI NASIL TUTTURULUR?

SÜTLACIN KIVAMI NASIL TUTTURULUR?

Sütlacın kıvamını tutturmak için neler yapılır? Sütlaç yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Eğitmen Şef Arif Akdaş sütlacın kıvamını tutturmak için püf noktalarını anlattı.
Sütlacın Kıvamını Nasıl Tutturulur?

Sütlacın kıvamını tutturmak için yapılması gerekenler nelerdir? Sütlacın kıvamı tutmazsa neler yapılabilir? Sütlaç yapmanın püf noktaları nelerdir? Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Eğitmen Şefi Arif Akdaş lezzetli bir sütlacın sırlarını paylaştı. 


Sütlacın Kıvamı Nasıl Tutturulur?


  • Öncelikle sütlacın kıvamını tutturmak için doğru reçete, doğru malzeme ve doğru teknik kullanılmalıdır. Ürünün tazeliği ve işlem basamakları önemli bir unsurdur.
  • Sütlaç için en önemli kıvam ve bağlayıcı unsur sübyedir. Sübye pirincin nişastasıdır ve geleneksel bir yöntemdir. 1 gece önceden suda bekletilen pirincin ertesi gün blendırdan geçirilip nişastasının çıkarılmasıyla elde edilir. Sübye hem kıvam verir hem de aroma ve lezzet katar.
  • Pişirmede dikkat edilecek unsurlar; Süt kısık ateşte yavaşça pişirilmelidir.
  • Pirinç iyice kaynatılmalı ve sübye kaynayan süte yavaşça ilave edilmeli.
  • Sütlacın kıvamı sulu ise biraz daha sübye ilave edilmeli veya biraz daha kaynama süresi uzatmalı. Eğer  kıvam çok yoğun ise tencere ocağa alınıp tekrar süt ilavesi yaparak kaynatılmalı.
  • Sütlacın kıvamı hafif sulu ve yumuşak dokulu olmalı subyesi fazla olan sütlaçlarda sütün tadı ve aromasından çok nişastanın tadı baskın gelmektedir. Bu da istediğimiz bir durum değildir. 


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!