Sivilce Yapan Besinler: Uzak Durmanız Gereken 8 Besin!

Hangi besinler sivilce yapar? İşte, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve sivilcelerden kurtulmak için uzak durmanız gereken 8 besin:
Sivilce Yapan Besinler: Uzak Durmanız Gereken 8 Besin!
29 Temmuz 2021, 17:50

İlk olarak ergenlik yıllarında boy göstermeye başlayan sivilceler, yetişkinlik hayatında da sık sık ortaya çıkan bir problemdir. Hormonlar, enflamasyon, çevresel etkiler ve besinler sivilceye yol açan nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle yağlı yiyeceklerin sivilce üzerinde ne kadar etkili olduğu bilmeyen yoktur. Peki, hangi besinler sivilce yapar? İşte, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve cilt sağlığını korumak için uzak durulması gereken besinler:


Şeker

İşlenmiş gıdalar ve şeker içeren besinler cildin yağlanmasına ve zamanla sivilce oluşumuna yol açar. İnsülin seviyesinin yükselmesi, cilt hücrelerinin hızlıca büyümesine neden olan sebum üretimini arttırır. Bu durum da ciltte normalden daha fazla sivilce oluşumu gözlemlenir. Şeker içeren besinler;

 1. Şekerli içecekler
 2. Gazlı içecekler
 3. Bal
 4. Akçaağaç şurubu
 5. Agave şurubu


İşlenmiş Tahıllar

İşlenmiş gıdalar ve karbonhidrat içerikli besinler de ciltte sivilce oluşumuna yol açar. Beslenme düzeninde sık sık işlenmiş gıdalara yer veren kişiler, sivilce ve akne problemiyle daha fazla karşılaşır. İşlenmiş tahıllar;

 1. Kahvaltı gevreği
 2. Ekmek
 3. Beyaz unlu tatlılar
 4. Kraker
 5. Beyaz unla yapılan makarna
 6. Beyaz pirinç, pirinçten yapılan noodle
 7. Hamur işi gıdalar


Fast Food

Yağlı ve işlenmiş karbonhidrat içeren fast foodlar, sivilce oluşturmaya son derece müsaittir. Sık sık fast food tüketen kişilerde ciltte sivilce gelişiminin %24 oranında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Fast food besinlerinin cildi akne ve sivilceye karşı teşvik ettiği de biliniyor.

 1. Hamburger
 2. Sosisli sandviç
 3. Bol yağlı patates kızartması
 4. Kızarmış tavuk
 5. Kola


Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri vücut gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ancak sütün insülin seviyesini yükselttiği de biliniyor. Süt ve süt ürünleri, ciltte sivilce oluşumuna yol açabiliyor.

 1. İnek sütü
 2. Yağlı peynir
 3. Yağlı yoğurt


Çikolata

Mutluluk hormonu veren ve tatlı krizlerinin vazgeçilmezi olan çikolata, sivilce oluşumuyla ilgili bir bağlantıya sahip. Yapılan araştırmalara göre günde 2 kez bitter çikolata tüketen kişilerde 2 hafta içerisinde sivilce problemlerinin meydana geldiği gözlemlenmiştir.


Hayvansal Gıdalar

Günümüzde hayvansal gıdaların birçoğunda et üretimini arttırmak için büyüme hormonu kullanılıyor. Bu yüzden hormonlu et ürünleri tüketildiğinde vücutta hormon dengesizliği gibi problemler ortaya çıkıyor. Hormon dengesizliği ise sivilceye yol açıyor. Bu durumu önlemek için, hayvansal gıda tüketiminde organik ürünlere yönelmek gerekiyor.


Kuruyemişler

Kuruyemişlerin içeriğinde bulunan omega 6 yağ asitleri, cildi sivilce üretimine teşvik ediyor. Ancak kuruyemişlerin içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip. Bu yüzden kuruyemişleri tamamen beslenme düzeninden çıkartmak ise yanlış bir tutum olur. En fazla omega 6 yağ asidi içeren çam fıstığı, badem, ceviz gibi besinler azaltılmalıdır.


Acılı Besinler

Kırmızı biber, pul biber gibi acılı ve baharatlı yiyecekler direkt sivilce oluşumuna neden olmaz. Fakat sivilce kızarıklıklarını arttırabilir. Bu yüzden acılı ve baharatlı yiyecekler de çok fazla tüketilmemelidir.


Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 1. Beslenme düzenine dikkat edilmeli, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 2. Çok sık makyaj yapılmamalı, gün sonunda makyaj mutlaka temizlenmelidir.
 3. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamak için, doğal cilt maskeleri uygulanabilir.
 4. Cilt maskeleri cilt tipine uygun olarak seçilmeli, mümkün olduğunda kimyasal ürün içermeyen maskeler tercih edilmelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Doğal gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri
 2. Cilt sağlığına iyi gelen besinler
 3. Sivilce lekeleri nasıl geçer?
 4. Göz altı morlukları nasıl geçer?
 5. Ev yapımı nemlendirici krem tarifi
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo