Neden Sivilcelere Diş Macunu Sürmemeliyiz?

Sivilceleri kurutmak için üzerine sürülen diş macununun aslında cilt problemlerini artırdığını biliyor muydunuz? İşte, sivilcelere diş macunu sürmemeniz için farklı nedenler:
Neden Sivilcelere Diş Macunu Sürmemeliyiz?
20 Şubat 2024, 15:50

Sivilceler, hem genetik, hem de çevresel faktörler sebebiyle görülebilen cilt problemleridir. Yatmadan önce yüzünüzü yıkadığınızda kırmızı bir sivilcenin oluşmaya başladığını fark ederseniz, bu küçük kırmızı noktalara hemen müdahale etmek isteyebilirsiniz. Ancak sivilcelere yanlış müdahale etmek, cildinizin daha fazla tahriş olmasına yol açabilir. Sivilcelere iyi geldiği söylenen diş macununun, aslında cilt üzerinde yarattığı olumsuz etkileri gelin daha yakından inceleyelim.

diş macunu

Sivilcelere Diş Macunu Sürülür Mü?

Diş macununun içinde bakterileri öldürmek için kimyasal maddeler kullanılır. Ayrıca alkol, kabartma tozu, hidrojen peroksit gibi bileşenler, diş macununda bulunan kurutuculardır. Kurutucu etkisi olan bu bileşenler, sivilcelere uygulandığında bölgenin kurumasına ve sivilcenin küçülmesine yol açar. Ancak bu durum sivilcelerin tamamen iyileşmesi için yeterli değildir. 

Diş macunu yüzünüzün hassas yüzeyi için değil dişleriniz için formüle edilmiştir. Yani diş macununuzdaki kimyasalların gücü inci beyazlarınız için güvenli olsa da cildiniz için çok güçlü olabilir. Özellikle asidik bir yapıda olan diş macunu, ciltte yanma, döküntü ve tahrişlere yol açabilir. Diş macununda sıklıkla bulunan bir başka bileşen olan sodyum lauril sülfat, lekeler üzerinde kullanılamayacak kadar sert olabilir. Hassasiyetinize bağlı olarak bazı kişilerde cildi tahriş ettiği bilinmektedir. Tahrişten kaçınmayı başarsanız bile başka olası kötü reaksiyonlar da vardır. Örneğin, diş macunu kullanmaktan dolayı cildiniz çok kurursa bu daha fazla sivilceye neden olabilir. Tam da bu yüzden, sivilcelere diş macunu ile müdahale etmek genellikle önerilmeyen bir yöntemdir.

sivilce

Sivilce İçin Ne Kullanabiliriz?

Diş macununun kötü bir fikir olduğunu söyledik. Peki, sivilceler üzerinde diş macunu yerine ne kullanabiliriz. Öncelikle sivilce oluşumunu azaltmak için yüzünüzü düzenli aralıklarla yıkamalı ve nemlendirmelisiniz. Ayrıca eczanelerde bulabileceğiniz sivilce kremleri de cilt için daha sağlıklı seçeneklerdir. Ancak krem yerine daha doğal yöntemleri tercih etmek istiyorsanız, çay ağacı yağı yardımınıza koşabilir. Yüz ürünlerine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek sivilceleri azaltabilirsiniz. Ek olarak kil maskesi de sivilce oluşumunu önlemek için önerilen yöntemlerden biridir.

Şunlara da göz atın;

  1. Sivilce lekeleri nasıl geçer?
  2. Sivilce nasıl kurutulur?
  3. Sivilce yapan besinler
  4. Hormonal çene sivilceleri nasıl geçer?
  5. Cilt altında kör sivilce neden olur?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo