Cilt Altındaki Kör Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cilt altında kör sivilce oluşumu neden olur ve nasıl önlenir? Kör sivilcenin geçmesi için ne yapmak gerekir? İşte, cilt altındaki kör sivilcelerin geçmesi için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Cilt Altındaki Kör Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
18 Aralık 2023, 10:51

Kör sivilce, cilt yüzeyindeki yumrulu görünümlere sebebiyet verir. Uç vermeyen yumrulu yapıya sahip olan sivilceler, cilt altı kör sivilce adıyla bilinir. Genellikle yakından bakıldığında veya deriyle temas edildiğinde hissedilir. Birçok kişide görülebilen bu durum, aslında zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda medikal veya topikal yöntemlerle iyileşme süreci hızlandırılabilir. Kör sivilceleri tedavi etmek için, mutlaka dermatoloğa görünmek gerekir. Evde kendi kendinize uyguladığınız yöntemler, cilt üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bazı durumlarda kör sivilceler kızarıklık ve şişliklere neden olabilir.

kör sivilce

Cilt Altındaki Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Gözeneklerin dolması sonucuyla meydana gelen kör sivilceler, kesinlikle patlatılmamalı ve sıkılmamalıdır. 

  1. Kör sivilce durumunda ilk olarak dermatoloğa gözükmek gerekir.
  2. Cildi daima temiz tutmak gerekir.
  3. Kör sivilceler, diğer sivilcelerde olduğu gibi sıkılmamalı ve patlatılmamalıdır. 
  4. Cildi yatıştırmak için, salisilik asit içeren cilt bakım ürünleri tercih edilebilir.
  5. Yağla bir cilde sahip olanlar, su bazlı nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. 

kör sivilce

Cilt Altında Kör Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Cilt altındaki kör sivilceler, gözeneklerin dolu ve kirli olmasından kaynaklanır. Özellikle cildi temizlememek, makyajı silmemek gibi durumlar, kör sivilcelerin artmasına sebep olur. Bu yüzden önlemek için, mutlaka cilt temizlenmeli ve düzenli aralıklarla peeling yapılmalıdır. Cildi hem içeriden, hem de dışarıdan besleyecek ürünler kullanılmalı, yağlı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Cips, patates kızartması, fast food gibi ürünler hem genel sağlığa, hem de cilt sağlığına olumsuz etkiler bırakır. Cilt temizliğini sağlamak için, bol bol su tüketilmeli ve cilt yapısına uygun ürünler kullanılmalıdır. 

Kör Sivilce İz Bırakır Mı?

Kör sivilceler, cilt yüzeyine çıkmadığı sürece gözle görülür bir değişim yaratmaz. Gözenek bakımına dikkat edildiği takdirde, cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşturulabilir. Özellikle temizleyici ve nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Fakat kör sivilceler patlatılmaya çalışılırsa, ciltte kalıcı ve istenmeyen izler kalmasına sebep olabilir. 

Şunlara da göz atın;

  1. Sivilce yapan besinler
  2. Sivilce nasıl kurutulur?
  3. Hormonal çene sivilceleri nasıl geçer?
  4. Cilt sağlığına iyi gelen maskeler
  5. Cilt sağlığını bozan alışkanlıklar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo