Mor ve Sarı Kuru Üzüm: Farkları Nelerdir?

Kuru üzüm, sağlık açısından besleyici olan gıdalardan biridir. Peki, sarı kuru üzüm mü, mor kuru üzüm mü? Bu yazıda sarı ve mor kuru üzüm arasındaki farkları inceleyeceğiz.
Mor ve Sarı Kuru Üzüm: Farkları Nelerdir?
12 Şubat 2024, 13:14
Lezzet Trendleri

Hem tuzlu yemeklere hem de tatlılara meyveli tatlılık ve doku katan çok yönlü gıda maddeleri olmasına rağmen kuru üzüm herkesin favorisi değildir. Ve bu çok yazık çünkü bunlar lezzetli, besleyici, uygun fiyatlı ve harika atıştırmalıklar. Hatta bunları tereyağında kızartarak gurme bir malzemeye bile dönüştürebilirsiniz. İnsanların bu kurutulmuş meyvelerin koyu mor renkli versiyonuna karşı isteksizliğinin ardındaki ortak neden, pişmiş hamur işlerine eklendiğinde çikolata parçacıklarına ne kadar benzedikleri ve beklenen çikolatadan başka bir tadı almanın ne kadar hayal kırıklığı yarattığıdır. Ancak insanların bilmediği şey, popüler olmayan mor üzümlerin dışında mevcut olan kuru üzüm çeşitliliğidir. Çeşitli boyut ve tatlılık seviyelerinde kırmızımsı kahverengi, yeşil ve altın renginde olabilirler.

Koyu mor kuru üzümlerin yanı sıra, altın kuru üzüm de yaygın olarak bulunabilen bir çeşittir ve çoğu tarifte sıklıkla diğerinin yerine kullanılır. Ancak bazı durumlarda, özellikle kullanılması gereken kuru üzüm türü belirtilmediğinde, bunların kendine özgü özelliklerini bilmek yararlı olabilir. Bilgimizi biraz genişletmek, onlara olan takdirimizi de artırabilir. Sonuçta, bu kadar kutuplaştırıcı ama kalıcı bir şeyin bazı şaşırtıcı niteliklere sahip olması gerekir.

mor kuru üzüm

Mor Kuru Üzüm Nedir?

İnsanlar kuru üzümden bahsettiklerinde genellikle koyu mor renkli, çikolata parçalarıyla karıştırılan kurutulmuş meyvelerden bahsederler. Çekirdeksiz üzümlerinin güneş altında kurutulmasıyla yapılırlar. Meyveler, su içeriğinin %85'ini kaybedene kadar iki ila dört hafta boyunca tepsilerde kurumaya bırakılır. Güneş ısısı aynı zamanda üzümlerde bulunan şekerler ve amino asitler arasındaki esmerleşme reaksiyonuna ve fenolik bileşiklerin esmerleşme enzimi oksidasyonuna da neden olur. Bu reaksiyonlar kuru üzümün koyu rengine ve karamelize aromasına yol açar. Isıya ve güneş ışığına maruz kalma derecesine bağlı olarak mordan bile koyulaşabilir ve daha yoğun bir tada sahip olabilirler.

Güneşte kurutma, üzümleri kurutmanın zaman içinde test edilmiş ve ucuz bir yolu olmasına rağmen, çoğu üretici, daha hızlı bir işlem ve daha iyi miktar ve kalite verimi için mekanik kurutmaya güvenmeye başlamıştır. Sonuçta, özellikle hava koşulları değiştiğinde, kuru üzümlerin güneşte kurutulmasıyla ortaya çıkan renk ve aromasını kontrol etmek daha zordur. Ayrıca meyveleri toza ve böceklere maruz bırakır.

sarı kuru üzüm

Sarı Kuru Üzüm Nedir?

Sarı kuru üzüm, üzümünün açık yeşil çeşidinden yapılır. Bu nedenle bu çeşidin başka bir adı da kuru üzümdür. Aynı türde üzüm kullanılmasına rağmen farklı renkte kuru üzüm üretmek için üreticiler, meyvelere öncelikle üzümün hem aroması hem de rengi için koruyucu görevi gören antioksidan kükürt dioksit uygular. Daha sonra kurutucuların içine yerleştirilirler. Üreticiler bu mekanize işlemi kullanarak üzümlerin kururken maruz kaldığı sıcaklık ve nem seviyesini kontrol edebiliyor. Bu, sarı renkli kuru üzümlerin, güneşte kurutulmuş mor üzümlere kıyasla dolgunluklarını ve sululuklarını daha fazla korumalarına yardımcı olur. Aynı zamanda yalnızca 24 saat süren daha hızlı bir kuruma işlemidir. Ancak dezavantajı daha fazla enerji tüketmesi ve dolayısıyla daha pahalı olmasıdır.

sarı kuru üzüm

Mor ve Sarı Kuru Üzüm Arasındaki Farklar

  1. Sarı kuru üzümler daha suludur.

Kuru üzümlerin bölücü itibarı, bazılarının onlardan nefret etmesine rağmen onları seven insanların da olduğu anlamına gelir. Mor kuru üzümler de tatlı olsa da, altın kuru üzümlerin daha incelikli bir tadı vardır. Isıya ve neme kontrollü maruz kalmaları nedeniyle, koyu kuru üzümlerin yaptığı karamelizasyon seviyesinden geçmezler. Böylece üzümün doğal ekşiliğinin bir kısmını korurlar. Sülfür dioksit işlemine ek olarak, sarı kuru üzümler dehidrasyondan geçmeden önce bitkisel yağ çözeltisiyle kaplanıyor. Bu, nemlerinin bir kısmını korumalarına yardımcı olur ve bu da onları pişirme için ideal kılar.

Bu, hamur işleri pişirirken mor kuru üzüm kullanamayacağınız anlamına gelmez. Daha yoğun tatlılıkları ve renk patlamaları, tarçınlı üzümlü ekmek gibi bazı pişmiş ürünlerde daha iyi sonuç verir. Onları dolgunlaştırmak ve başka bir lezzet katmanı eklemek için önce su, likör veya meyve suyunda 30 dakika bekletmeyi unutmayın. Daha sonra kuru üzümleri süzüp kurutun ve hamura eklemeden önce unla kaplayın. Bu adımların uygulanması, kurutulmuş meyvelerin hamurdan nemi çekmesini önleyecektir.

mor kuru üzüm

  1. Mor kuru üzümlerin yoğunluğu yemekler için daha lezzetlidir.

Her türlü kuru üzümün şekeri yüksektir. Ayrıca, tatlarında ve dokularında biraz derinlik ve çeşitlilik kullanabilecek lezzetli yemeklere harika bir katkı sağlayan bir çiğnenebilme özelliği vardır. Bu alanda mor kuru üzüm daha iyi bir seçim olabilir. Daha konsantre tatlılıkları, bir yemeğin ne kadar tuzlu ve lezzetli olduğuna mükemmel bir karşıtlık sağlayabilir.

  1. Mor kuru üzüm daha fazla potasyum içerir.

Geçirdikleri dehidrasyon süreci nedeniyle hem mor hem de altın renkli kuru üzümler besinlerle dolar. Bu nedenle bunları kahvaltıdaki yulaf ezmesine veya yulaf lapasına eklemek, günün ilk öğününü daha besleyici hale getirmenin kolay bir yoludur. Besin ve lif içeriğinin yanı sıra, tüm kuru üzüm türleri ve genel olarak kurutulmuş meyveler, antioksidan özelliklere sahip biyoaktif bileşikler açısından da zengindir..

Hangi kuru üzüm türünü yiyeceğinizi seçmek damak zevkinize bağlıdır. Ancak belirli besinler arıyorsanız mor kuru üzüm daha fazla potasyum içerir. Ayrıca demir içerirler, oysa altın kuru üzümde yoktur. Ancak günün sonunda günlük diyetinize birini (veya her ikisini de) eklemek sağlığınız için iyidir.

Şunlara da göz atın;

  1. Kuru üzümün faydaları nelerdir?
  2. Kuru üzüm nasıl dolgunlaştırılır?
  3. Sert kuru üzüm nasıl yumuşatılır?
  4. Kuru üzüm nasıl saklanır?
  5. Kırmızı patates ve beyaz patatesin farkları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo