Kozalaktan Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır?

Kozalak nedir? Kozalak nasıl boyanır? Kozalaktan yılbaşı süsü nasıl yapılır? İşte, kozalak ile kolayca yapabileceğiniz 6 farklı yılbaşı süsü önerisi:
Kozalaktan Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır?
07 Aralık 2023, 16:51
Lezzet Trendleri

Kozalak, çam ağacı gibi bazı ağaçlarda doğal olarak yetişir. Genelde yeşil haldeyken toplanıp şurup yapımında kullanılan kozalaklar, aynı zamanda dekoratif amaçlarla da evlerde sık sık kullanılır. Doğal görünümü ile evlere sofistik bir hava katan kozalaklar, isteğe göre boyanabilir veya sim gibi farklı malzemelerle birleştirilerek daha şık bir görünüm haline getirilebilir. Kozalak, özellikle yılbaşı zamanında tercih edilir. Çünkü çam ağacı ve kozalak ile yılbaşı için muhteşem süslemeler yapılabilir. Kozalağı dekorasyonda nasıl kullanacağına karar veremeyenler için, birbirinden ilginç fikirleri yazımızda derledik.

Kozalaktan Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır?

yılbaşı kapı süsü

 1. Kozalaktan Kapı Süsü

Kozalak, özellikle kapı süsü yapımında kullanılır. Bunun için çam ağacı dalları ve kokina gibi farklı malzemelerden de yardım alabilirsiniz. Kozalaktan kapı süsü yapabilmek için, yuvarlak bir karton kullanabilir veya esnek dalları daire şeklinde sararak işe başlayabilirsiniz. Yuvarlak bir zemin hazırladıktan sonra, kartonun etrafına yapay veya doğal çam ağacı yapraklarını kaplayın. Eğer yapay çiçek kullanacaksanız, hiç kesmeden kartonun etrafına dolayabilirsiniz. Gereken zemini hazırladıktan sonra, çam ağacı dallarının aralarına uygun boyutlardaki kozalakları yerleştirin. Kozalakların düşmemesi için güçlü bir yapıştırıcıyla yapıştırabilir veya simli bir iple tutturabilirsiniz. Kozalakları yerleştirdikten sonra, renk katmak için aralara kokina çiçekleri yerleştirin. Kurutulmuş limon ve portakalları da kapı süsüne ekleyebilirsiniz.

kozalak mum

 1. Kozalaktan Mumluk

Kozalakların dış kısmını altın veya gümüş gibi simli renklere boyayın. Üzerindeki çıkıntıları makas yardımıyla kesin ve mumu dökebilmek için, bir alan oluşturun. Bal mumunu, benmari usulü eritin ve soğuması için bir süre bekleyin. Kozalağın üst kısmına fitil ipini yerleştirin. Hafifçe soğuyan bal mumunu, kozalağın üst kısmına dikkatli bir şekilde dökün ve bu şekilde 1 gün bekletin.

yılbaşı masası

 1. Kozalaktan Sofra Süsü

Kozalakları, yılbaşı sofranızı süslemek için de kullanabilirsiniz. Bunun için yılbaşı masasının ortasına uzun yapay çam dallarını yerleştirin. Kenarlara doğal veya ledli mumlardan koyabilirsiniz. Dalların iç kısımlarına, büyük boyutlu kozalakları yerleştirin. Böylece daha doğal bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

yılbaşı ağacı süsü

 1. Yılbaşı Ağacı Süsü

Kozalakları, yılbaşı ağacını süslemek için de kullanabilirsiniz. Kozalakların alt kısmına sicim ipi takın. Bu ip yardımıyla kozalakları ağacı yerleştirebilirsiniz. Sahte kar ile üzerini beyazlatarak daha doğal bir kış görüntüsü elde edebilirsiniz.

ledli kozalak

 1. Aydınlatma

Günümüzde sık sık kullanılan led ampuller yardımıyla, kozalakları süsleyebilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz, kozalakları sevdiğiniz renklere de boyayabilirsiniz. Kozalakları evin hangi köşesine yerleştireceğinize karar verdikten sonra, güzel bir şekilde led ampuller yardımıyla etrafını sarın. Bir yerine birkaç tane kozalağı bir araya getirerek daha ışıltılı bir görünüm elde edebilirsiniz.

kozalak ve mum

 1. Sunum

Kozalakları bir tepsiye doldurarak dekoratif bir sunum elde edebilirsiniz. Sunum tepsisinin odundan olmasına dikkat edin. Sunumu güçlendirmek için, kozalakların etrafına mum, badem, çam ağacı dalı ve ahşap ürünler yerleştirebilirsiniz. 

Şunlara da göz atın;

 1. Yılbaşı filmleri
 2. Yılbaşı kartı nasıl yapılır?
 3. Yılbaşı ağacı nasıl süslenir?
 4. Yılbaşı masası nasıl hazırlanır?
 5. Yılbaşı hediyeleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo