Köpek Balığı Yenir Mi?

Köpek balığı eti yenir mi? Köpek balığı eti şifalı mı, yoksa zehirli mi? İşte, tartışmalı tatlardan biri olan köpek balığı eti hakkında merak edilenler:
Köpek Balığı Yenir Mi?
11 Ocak 2022, 13:47

Ticari amaçlı avlanması yasak olan köpek balığı, en tartışmalı deniz canlılarından biridir. 'Kansere yakalanmayan tek hayvandır.' iddiasıyla kanser hastalarına şifalı diye verilen köpek balıkları, aslında uzun yaşayan ve yavaş büyüyen hayvanlardır. Ancak bu iddianın doğru olmadığı bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. 

Köpek Balığı Yenir Mi?


Köpek balığı eti, yüksek oranda cıva içerir. Bu da insan sağlığı açısından ciddi tehlikelere yol açabilir. Özellikle hamilelerin ve bağışıklığı zayıf olan kişilerin köpek balığı eti yemesi halinde, felç, görme-duyma-konuşma bozukluğu ve koordinasyon kaybı gibi ciddi sağlık sorunlarının görülebileceği düşünülmektedir. Köpek balığı yemek vücudun ağır metalle ve zehirle dolmasına yol açar. Bu yüzden tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.


Köpek balığının avlanması yalnızca insan sağlığı için değil, deniz ekosistemi için de oldukça zararlıdır. Nesli tükenme tehlikesi olan köpek balıklarının avlanması ve satılması yasaktır. Dünyada köpek balığı yüzgecinin satışı da oldukça fazladır. Kesildikten sonra kurutulan ve satışa sunulan köpek balığı yüzgecinin %90'ından fazlasında metil cıva bulunuyor. 

İzlanda'nın Ulusal Yemeği: Köpek Balığı


Grönland köpek balığı, İzlanda'nın ulusal yemeği olarak da bilinir. Köpek balığı eti insanlar için zehirli olduğundan, balığın kafası kesildikten sonra 12 hafta boyunca kum ve çakıldan oluşan bir çukura gömülür. Köpek balığı eti uygun bir şekilde kesildikten sonra baharat ve sarımsakla marine edilir. Ardından mısır ununa batırılır ve kızgın yağda kızartılır. 


Köpek balığının yenilip yenilmeyeceği günümüzde hala tartışmalı bir konudur. Ancak dünyada ticari amaçlar nedeniyle yılda 100 milyon köpek balığı öldürüldüğü bilinmektedir. Bu da deniz ekosistemi için ve köpek balığı nesli için son derece sakıncalı bir durumdur. 


Şunlara da göz atın;

  1. Balık ve yoğurt birlikte yenir mi?
  2. Somon mu ton balığı mı?
  3. Balık pişirme yöntemleri
  4. Balık fileto nasıl yapılır?
  5. Taze balık nasıl seçilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo