ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MUTFAK TÜYOLARI KIYAFETE YAPIŞAN SAKIZ NASIL ÇIKARILIR?

KIYAFETE YAPIŞAN SAKIZ NASIL ÇIKARILIR?

Giysilere yapışan sakız nasıl kolayca çıkarılır? Kıyafetteki sakız lekesi nasıl çıkar? İşte, kıyafetteki sakızı çıkartmak için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Eğer evde sakız çiğnemeyi çok seven biri varsa veya çocuklarınız varsa, kıyafetlerinize sakız yapışması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Giysilere yapışan sakızları çıkartmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri sizler için yazımızda derledik. İşte, kıyafetteki sakızı çıkarmak için 9 pratik yöntem:  • Ütü

Sakız yapışan kıyafetin üzerine A4 veya karton yerleştirin. Sıcak ütü ile üzerine bir süre bastırın. İşlemi birkaç kez tekrarlayın. Sakız, kartona geçene kadar işleme devam edebilirsiniz. Veya yeterince uyguladıktan sonra lekenin üzerine bulaşık deterjanı döküp elinizle çitileyerek sakızı çıkartabilirsiniz. 

  • Sıvı Çamaşır Deterjanı

Sakızın yapıştığı yere çamaşır deterjanı dökün. Diş fırçasıyla sakızın üzerini ovalayın. Daha sonra kör bıçak veya tırnaklarınız yardımıyla, sakızı kıyafetten çıkartın. Sakız çıktıktan sonra kıyafeti makineye atın ve yıkayın.  • Buz

Sakız yapışmasına en çok uygulanan yöntemlerden biri de buzdur. Buz yöntemini kıyafete, saça veya koltuğa yapışan sakızlar için de kullanabilirsiniz. 3-4 adet buzu buzdolabı poşetine doldurun ve sakızın üzerinde bekletin. Sakız soğudukça yapışkanlığını kaybeder ve kolayca bulunduğu yerden çıkar.

  • Limon ve Tuz

Sakızın üzerini kapatacak şekilde tuz dökün. Ardından limon suyunu sıkarak parmağınızla hafifçe ovalayın. Daha sonra sünger yardımıyla nazikçe sakızı bulunduğu yerden çıkartın.

  • Kaynar Su

Kıyafetin sakız yapışan bölümünü kaynar suya batırın. Kıyafet suyun içindeyken, bıçak veya diş fırçası yardımıyla sakızı bulunduğu yerden çıkartın. Dilerseniz, bu yöntemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ancak kaynar suyla temas etmemeye dikkat edin.  • Vazelin

Vazelini sakız yapışan bölgeye sürün ve tırnaklarınızla yavaşça çıkartın. Daha sonra kıyafeti makinede yıkayarak temizleyebilirsiniz.

  • Fıstık Ezmesi

Sakızın üzerine fıstık ezmesi sürün ve sakızın yumuşamasını bekleyin. Ardından bıçak yardımıyla kazıyarak çıkartın. Ancak fıstık ezmesi kıyafetin üzerinde leke bırakabileceği için, sakızı çıkardıktan sonra üzerine sıvı deterjan döküp makinede yıkayabilirsiniz.  • Sirke

Beyaz sirkeyi ocakta kaynatın. Ardından diş fırçasını sirkeye batırarak kıyafetteki sakızı hızlıca ovalayın. Sirke sıcakken, sakızın daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlar. Sakız çıktıktan sonra, sirke kokusunu gidermek için kıyafeti makinede yıkayın.

  • Saç Spreyi

Saç spreyini sakızın üzerine uygulayın. Spreyin etkisiyle sakız sertleşecektir. Daha sonra hiç beklemeden sakızı kazıyın ve makinede yıkayın. Dilerseniz, sprey yerine sakızın üzerine koli bandı yapıştırıp çekerek de çıkarabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!