ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

Kefir nedir, faydaları nelerdir? Kefir zayıflatır mı? Kefir günde ne kadar tüketilmeli? Evde kolayca hazırlayabileceğiniz kefirin bilinmeyen faydaları ve kullanımı
Kefirin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kefir çok eski dönemlerden bu yana kadınların güzelleşmek için kullandığı bir içecek. Kefir, güzelleştirirken, aynı zamanda zayıflamanızı da sağlıyor. Alman Bunte dergisi internet sayfasında kefir mucizesine değindi.

Bu ekşimiş peynir suyu Kraliçe Kleopatra tarafından da güzellik banyosu olarak kullanılıyordu. Romalılar da kefiri bir ilaç olarak kullanıyordu. Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı birebir olarak kabul ediliyordu. Hazır satılan kefir yerine, kolayca hazırlayabileceğiniz ev yapımı kefir tarifine göz atmayı unutmayın.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

 • Kefirin içinde bulunan hidroksi asitler cilde ve bağışıklık sistemine çok iyi geliyor.
 • Bilindiği üzere, eski tarihlerde Fransız kadınlar şarap yaptıktan sonra üzüm posasını yüzlerine sürerler, İspanyol soyluları portakal posasını yüz maskesi olarak kullanırlardı. Macar kadınların salça yaparken domatesi yine yüzlerine sürmeleri de bu nedenledir.
 • Tüm bu gıdalar içinde hidroksi asitler bulundururlar. Tabii tarihte kadınlar bu bilgiyi bilmeden tüm bunların ciltlerine çok iyi geldiğini keşfetmişlerdir
 • Potasyum vücuttaki asit dengesini sağlar.
 • Kalsiyum kemikleri korur.
 • Demir kan akışını düzenler.
 • Vücuttaki magnezyum, fosfor, sodyum gibi önemli fonksiyonu olan elementleri dengeler ve azalmamasını sağlar
 • Sinir hücrelerine gerekli B Vitaminini gönderir, ayrıca vücuda gerekli enerjiyi pompalar
 • Tiroit bezlerine gerekli iyot miktarını göndererek hormonların çalışmasını sağlar.
 • Sivilce ve akne izlerine iyi gelir. Lekeleri açar. (İnce bir tülbentle suratınıza maske yaptıktan sonra bol su ile yıkamanızı öneririz)
 • Kefir çok fazla protein içerir. Proteinler de, oluşan hücrelerin vücut yağlarını yakması için yeni kasların yapılanmasında yardımcı olur. Yani kefir vücutta bir nevi yağ yakıcı görevi yapar. Bu nedenle de kilo vermenin yanı sıra kas yapmada da etkilidir.
 • Ayrıca kefir içmek bağışıklık sistemini güçlendirirken, kan basıncını da dengeliyor. Kleopatra da ekşi sütle banyo yapmakta haklıydı. Çünkü bu içecek hem cildi, hem tırnakları, hem de saçları yeniliyor.


Kefir Yeniden Keşfedildi!

Günümüzde evlerimizde sıklıkla tükettiğimiz kefir, laktik asit, B12 , B1 ve K vitaminlerinden yana zengin mayalandırılmış süt türevidir.
Kefir biraz geçmişte kalmış ve unutulan bir içecekti, ancak spor yapmayı seven, sağlıklı yaşamaya yönelin insanlar tarafından yeniden keşfedildi. Kefirin aynı zamanda kilo vermede faydasını da gördüler.
Normalde süt ürünlerinin çok yağlı ve kalori içerdiği düşünülebilir. Ancak kefir bağışıklık sistemiyle birlikte, bağırsakları da düzenleyerek kilo vermeyi sağlıyor.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!