Kanatlı Karıncalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Özellikle yaz aylarında görülmeye başlayan kanatlı karıncalar, hızla çoğalarak evinizi istila edebilir. Peki, kanatlı karıncalardan nasıl kurtuluruz? İşte, kanatlı karıncalardan kurtulmanın yolları:
Kanatlı Karıncalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?
14 Temmuz 2023, 13:59

Yaz mevsiminde evinizde kanatlı karınca görmeye başladıysanız, yalnız değilsiniz. Yaz ayları kanatlı karıncaların üreme mevsimi olduğu için, önlem alınmadığı takdirde kısa sürede evinizi istila edebilirler. Kanatlı karıncaların evde görülmesinin nedenleri arasında yiyecek aramaları, nem ve koloni kurmaları sayılabilir. Özellikle açıkta bırakılan yiyecekler, karıncalar için çok cazip görünebilir. Yerde kırıntılar varsa, çöp kutusu çok sık boşaltılmıyorsa veya bulaşıklar yıkamadan bekletiliyorsa, kanatlı karıncaların bir anda artmaya başladığını görebilirsiniz.

Kanatlı Karıncalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu yöntemleri, özellikle karıncaların yuvasını bulduktan sonra uygularsanız, tüm karıncaların kısa sürede alanı terk ettiğini görebilirsiniz. Eğer karıncaların yuvasını bulamadıysanız, başta mutfak olmak üzere tüm odalarda önlem almayı deneyebilirsiniz.

 1. Nane

nane

Kanatlı ve kanatsız karıncalar, nanenin kokusundan hiç hoşlanmazlar. Nanenin güçlü ve keskin kokusu, kanatlı karıncaların ortamı terk etmesini sağlayabilir. Bir bardak suyun içerisine 10 damla nane yağı damlatın. Hazırladığınız karışımı, karıncaların gezdiği yerlere dökün. Dilerseniz, kuru nane de serpiştirebilirsiniz. Eğer buhurdanlığınız varsa, nane yağı ile tüm odanın kokmasını sağlayabilir ve karıncalardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 1. Tarçın ve karanfil

tarçın

Keskin kokulu karanfil ve tarçın, kanatlı karıncaların sevmediği kokular arasındadır. Toz tarçına karanfil yağı ekleyip karıncaların bulunduğu alana dökerseniz, tüm karınca türlerinden kurtulabilirsiniz.

 1. Pudra şekeri ve kabartma tozu

pudra şekeri

Pudra şekerinin tatlı kokusu karıncaları cezbeder. Bu yüzden pudra şekerini kabartma tozu ile karıştırıp karıncaların bulunduğu alana dökebilirsiniz.

 1. Beyaz sirke

sirke

Beyaz sirkeyi 2-3 damla nane yağı veya tarçın yağı ile karıştırıp çalkalayın. Karışımı, kanatlı karıncaların bulunduğu ortama serpin. Özellikle kapı ve pencere kenarlarına serperek içeri girmelerini önleyebilirsiniz.

 1. Tuz

tuz

Bir tencerede su kaynatın ve içine bolca sofra tuzu ekleyin. Karışım soğuyunca sprey şişesine aktarın. Kanatlı karıncaların gezdiği odalara bu suyu püskürtün.

Kanatlı Karıncaları Uzaklaştırmak İçin Alabileceğiniz Önlemler

 1. Karınca ve sineklerin içeri girmesini önlemek için, pencerelere sineklik takın.
 2. Bulaşıkları hiç bekletmeden yıkayın veya makineye dizin.
 3. Açıkta hiç yiyecek bırakmayın. Mümkünse buzdolabına yerleştirin.
 4. Nane yağı damlatılmış suyu mutfakta bir kasenin içinde saklayın.
 5. Çöpleri hiç bekletmeden sık sık atın.
 6. Kapı girişi ve pencere kenarlarına boraks ve şeker karışımı dökebilirsiniz.

Kanatlı karıncalar her geçen gün daha fazla artıyorsa ve tüm müdahalelerinize rağmen gitmiyorsa, profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım alın.

Şunlara da göz atın;

 1. Karıncalardan kurtulmanın zararsız ve etkili yolları
 2. Ev bitkilerindeki sinekler nasıl uzaklaştırılır?
 3. Pirelerden kurtulmanın yolları
 4. Evdeki örümceklerden kurtulmanın yolları
 5. Hamam böceğinden kurtulmanın yolları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo