Kan Şekeri Yükselince Ne Yapılır?

Kan şekeri yükselince ne olur? Yüksek kan şekeri nasıl düşürülür? Uzm. Dyt. Gülçin Işık kan şekeri yükselmesini önlemek için nasıl beslenilmesi gerektiğini açıkladı:
Kan Şekeri Yükselince Ne Yapılır?
29 Temmuz 2021, 13:28

Kan şekeri yüksekliği tedavisi profesyonel ellerde yapılmalı ve ek komplikasyonlara karşı sıkı takip gerektirmekte olduğundan asla hafife alınmamalıdır.  

Öncelikle genetik yatkınlığın olması, kişinin beslenme ve uyku düzeninin bozuk olması, tükettiği gıdalarda kalori içeriğinin yüksek ve glisemik indeksi yüksek(basit karbonhidratlar; pirinç, ekmek, bisküviler, gofretler, şerbetli tatlılar vb.) gıdalara yer veriyor olması kişinin şekerini yükseltme nedenleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla öncelikli olarak kişinin hem beslenme açısından kalorileri dağıtması gerekir. Hem de daha düzenli uyuma-uyanma, egzersiz ekleme, varsa vitamin-mineral eksikliklerini replase etmesi gerekir.  


İnsülin direnci veya diyabeti (şeker hastalığı) olan bireylerde özellikle akşam saatlerinde yüklü miktarda yememesi gerekir. Günlük ihtiyacı olan kalorinin %70 kadarını akşam yemeğine kadar tüketip, akşam yemeği de dahil daha hafif bir beslenme planlaması yapılmalıdır. Kan şekeri çok yükselmiş bireylerde en iyi uygulanacak yöntem anlık egzersizlerdir. Kişi enerji harcadıkça mevcut kan şekeri düşecek, kendini daha iyi hissedecektir.  


Kan Şekeri Yükselmesini Önlemenin Yolları

 1. Beslenmenizde meyve tüketimini kontrollü yapın. Aşırıya kaçmayın.
 2. Ekmeklerinizi beyaz yerine; kepekli/çavdarlı/tam buğday/ekşi maya vb. esmer ekmeklere çevirin.
 3. Her öğünde mutlaka protein içeren bir besin tüketin. (et/tavuk/balık/süt/yoğurt/ayran/yumurta/peynir vb.)
 4. Az az, sık sık, yemeye çalışın.
 5. Hayatınıza hareket girsin. Örneğin; asansör yerine merdiven kullanın, kısa mesafeli marketlere yürüyerek gidin. Sürekli online alışverişleri kullanmak yerine, bol bol hareket edin.
 6. Hazır gıdalardan uzak durmaya çalışın.
 7. Bol sıvı tüketin. 
 8. Çay/kahvelerde şeker kullanmayın.
 9. Uyumadan 3 saat önce yeme içmeyi kesin. 


Kan Şekeri Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Bununla birlikte leylak çiçeği çayı, kuzu kulağı, şevketi bostan otu gibi çaylar işe yarayabilmektedir. Kenevir tohumu, karahindiba ve sarımsak da etkili olabilecek gıdalar arasında bulunmaktadır. Bu gıdalara ek olarak yeni yapılan çalışmalar zerdeçal ve zencefilin de etkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tarçın yine baş tacı besinler arasında yer almaktadır. 


Şunlara da göz atın;

 1. Diyabet nedir, belirtileri nelerdir?
 2. Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?
 3. Diyabetik tarifler
 4. Şekersiz tatlı tarifleri
 5. Yüksek tansiyonu ne düşürür?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo