Kahvenizi Vitaminler ve Antioksidanlarla Güçlendirmenin 6 Yolu

Güne bir destekle başlamaya ne dersiniz? Kahvenizin içerisine ekleyebileceğiniz bir çay kaşığı ilave ile kafein ihtiyacınızın yanı sıra antioksidan ve vitamin de almış olursunuz. İşte, kahvenizi güçlendirmenin 6 farklı yolu:
Kahvenizi Vitaminler ve Antioksidanlarla Güçlendirmenin 6 Yolu
24 Nisan 2024, 22:30

Her zaman günlük vitaminlerinizi almayı mı unutuyorsunuz? Ama almayı unutmadığınız bir şey varsa o da sabah kahvemiz. Günde belki de birkaç kere içtiğimiz kahvenin içerisine ilaveler yaparak tüketebiliriz. Böylelikle bir yandan kafein ihtiyacınızı alırken bir yandan da vitamin ve antioksidan almış olursunuz. Bu şekilde ilave malzemeler ile hazırladığınız kahvelerin faydaları çoktur. Ruh halinizi iyileştirmekten enerjinizi yükseltemeye, kalp sağlığını korumaktan cinsel yaşamınızı iyileştirmeye kadar faydaları vardır. 


  1. Tarçın 

Kalp sağlığı için kahvenize tarçın serpebilirsiniz. Sabah fincanınıza tarçın serpmek, güçlü (ve lezzetli) bir antioksidan sağlar. Tarçın binlerce yıldır hem baharat hem de tıbbi olarak kullanılmaktadır. Baharat, koruyucu bileşiklerle yüklüdür ve baharatlar arasında en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olanlardan birine sahiptir.

Bir kupa kahvenizin içerisine ½ çay kaşığı tarçın ekleyin ve karıştırın. Diğer bir alternatif olarak kahvenizi direk olarak tarçın ile birlikte demleyin. 


  1. Zencefil 

Kas ağrılarınız için zencefil kullanabilirsiniz. Zencefilin faydalarından yararlanmak için kahvenizin içerisine serpiştirebilirsiniz. Zencefil, yüzyıllardır mide bulantısı için yaygın bir tedavi olmuştur. Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler içerir. Zencefil ayrıca kas ağrısını azaltabilir, kolesterolü düşürebilir ve sindirime yardımcı olabilir.

Kahvenize doğrudan zencefil ekleyin (fincan başına 1 çay kaşığına kadar) veya kalorili beslenebiliyorsanız balkabaklı zencefilli latte olarak satın alabilirsiniz. 


  1. Mantar

Mantar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kahve ve mantar mı? Diyebilirsiniz. Ancak mantarla demlenen kahvenin faydaları oldukça fazladır. Mantarların antiviral, antiinflamatuar ve bağışıklık güçlendirici özellikleri vardır. Antioksidanlarla yüklü mantarların fareler üzerinde antikanser etkileri vardır ve fareler üzerinde yapılan diğer araştırmalar, mantarların karaciğer hastalığını önleyebileceğini öne sürer. Güçlü prebiyotikleri nedeniyle sindirime de yardımcı olabilir.

Mantar tozu satın alarak ya da direk mantar kahvesi satın alarak paket talimatlarına göre hazırlayabilirsiniz. 


  1. Zerdeçal 

Zerdeçal latteyi belki duymuşsunuzdur. Zerdeçal, tıbbi faydalarının çoğu, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan bileşik kurkumin'den gelir. Bu antioksidan güç merkezi, karaciğer detoksifikasyonunu destekler, sindirime yardımcı olur ve hatta depresyonun tedavisine yardımcı olabilir.

Zerdeçal ile birlikte kahvenize hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Bu sayede zerdeçalın özellikleri daha fazla ön plana çıkacaktır. 


  1. Kakao

Depresif etkilerden kurtulmak için bardağınıza kakao ekleyebilirsiniz. Çikolata ve kahve zaten birçoğumuzun çok sevdiği bir ikilidir. Ham kakao tozunun sağlığa faydalarını eklediğinizde daha da iyi olur. Bu süper besin, çevredeki en güçlü antioksidanlardan biridir ve bitki bazlı en yüksek demir kaynağıdır. Kalbiniz için de iyidir. Anti-inflamatuar kakao, kan basıncını düşürür, HDL (iyi) kolesterolü artırır ve LDL (kötü) kolesterolü düşürür. Bilişsel faydaları, ruh halini iyileştiren ve antidepresif nitelikleri, kakaoyu beyin için de harika kılar. Ve lezzetli olduğunu söylemiş miydik?

1 yemek kaşığı kakaoyu kahvenizle karıştırın ve süt ekleyin. Mükemmel bir mocha elde etmiş olacaksınız. 


  1. Maca

Maca ile hormonları dengeleyebilirsiniz. Maca kökünden elde edilen maça tozunu aktarlarınızda bulabilirsiniz. Maca kökü geleneksel olarak doğurganlığı artırmak için kullanılmıştır ve sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada hormon dengeleyici etkileri olduğu gösterilmiştir. Bitki ayrıca atletik performansı, enerji seviyelerini ve cinsel dürtüyü artırmak için incelenmiştir. Son derece besleyici olan maca içerisinde 20’den fazla amino asit vardır. C vitamini açısından oldukça yüksektir.

Tavsiye edilen tüketim miktarı günde maksimum 1-3 çay kaşığıdır. Şunlara da göz atın;

  1. Soğuk demleme kahvenin faydaları
  2. Neden günde 2 fincandan fazla kahve tüketmemeliyiz?
  3. Kahve yaparken nelere dikkat edilmelidir?
  4. Kahve günün hangi saatinde içilmelidir?

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo