Kahve Ne Zaman İçilir: Kahve Günün Hangi Saatinde İçilmeli?

Kahve ne zaman içilir? Sabah uyanır uyanmaz kahve içmek doğru mu? Gastronomi Uzmanı Merve İşeri, kahvenin günün hangi saatinde içilmesi gerektiğini anlattı:
Kahve Ne Zaman İçilir: Kahve Günün Hangi Saatinde İçilmeli?
24 Nisan 2024, 21:34

Gastronomi Uzmanı Merve İşeri, stres hormonu olarak da bilinen kortizolün en yoğun olduğu zaman diliminin uyandıktan sonraki 1 saat olduğunu belirterek, “Bu süre içerisinde kafein alımı bu hormonun salgılanmasını artırır ve aynı zamanda kafeinin fizyolojik etkilerini azaltır” dedi.


Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğr. Gör. Merve İşeri, günün ilk kahvesini uyandıktan bir saat sonra içmenin sağlık açısından daha yararlı olacağını belirtti. Sabahları gün ışığı ile insan vücudunda  kortizol hormonu salgılandığını belirten Merve İşeri, “Aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinen kortizolün sağlıklı bir vücutta en yoğun olduğu zaman dilimi uyandıktan sonraki 1 saatlik süredir” dedi. İşeri şu bilgileri verdi:


“Bu süre içerisinde kafein alımı kortizol salgılanmasını artırır ve aynı zamanda kafeinin fizyolojik etkilerini de azaltır. Kısacası hem vücuttaki stres hormonu seviyesi sağlıklı seviyelerin üzerine taşınabilir iken hem de kafeinin uyarıcı etkileri azalır. Kahve tüketimini uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrasına bırakmak bu açıdan çok daha sağlıklı olacaktır.”

Kahvenin asidik bir içecek olduğunu da vurgulayan Merve İşeri, “Sabahları açken kahve içildiği zaman mide asidinin artması tetiklenir. Gastrit, reflü gibi rahatsızlıkları olanlar ağırlıklı olmak üzere mide yanması, sindirim rahatsızlıkları gibi şikayetleri artırabilir” uyarısında bulundu.
Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin kalorisinin çok düşük olduğunu ve bir bardak kahvede ortalama 2 kalori bulunduğunu belirten İşeri, “Bu nedenle şekersiz ve sütsüz içilmesinde yarar var” dedi.

Kahvenin polifenol adı verilen antioksidanları da barındırdığını kaydeden Merve İşeri, “Polifenol vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak hazır çözünebilir kahvelerde geçtikleri işlemlerden ötürü polifenoller oldukça azalmakta, aromatik ve faydalı özelliklerini kaybetmektedir” diye konuştu.

Merve İşeri, kahvenin sağlığa diğer yararları konusunda şu bilgileri verdi: “Kahvenin içerisinde bulunan B2 ve B3 vitaminleri bağırsaklarda yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olarak vücudun ihtiyacı olan enerjiyi depolamasına yardımcı olur. Magnezyum ve potasyum içeren kahve kalp ve kemik sağlığı için faydalıdır.”


Kahvenin Fazla Tüketilmesinin Zararları

Tüm besinlerde olduğu gibi kahvede de günlük tüketim miktarının sınırlandırılması gerektiğini ifade eden İşeri, “Günde en fazla 3-4 bardak tüketilmesi bir yetişkin için önerilmekte, çocuklar için yüksek kafein oranından ötürü önerilmemektedir. Fazla tüketildiğinde, kahve içerisinde bulunan kafein kalp basıncını yükseltir, diüretik etkisinden ötürü fazla idrara çıkılmasına sebep olarak vücutta su kaybına neden olur, vücudun biyolojik saatini değiştirebilir ve uykusuzluk problemlerine neden olur. Aynı zamanda, stres hormonunun artmasına neden olarak anksiyete, gerginlik ve panik atakları tetikleyebilir. Kahvenin sağlıklı tüketimi, gün içerisinde öğün aralarında ve günde 3-4 bardağı geçmeyecek şekilde olmalıdır” dedi.


Şunlara da göz atın;

  1. Ev yapımı kahve tarifleri
  2. Filtre kahvenin faydaları nelerdir?
  3. Günde kaç fincan Türk kahvesi içilmeli?
  4. Kahve demlerken nelere dikkat edilmeli?
  5. Dünyada kahve kültürü
  6. Tuzlu kahve neden yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo