Kahve Öğütücünüzü Kullanmanın 10 Farklı Yolu

Kahve öğütücüsü adı üstünde kahve çekirdeklerini kırmak için kullanılan bir alettir. Ancak sadece bu iş için kullanmak istemiyorsanız, farklı amaçlar için kullanmak istiyorsanız deneyebilirsiniz. İşte, kahve öğütücünüzü kullanmanın 10 farklı yolu:
Kahve Öğütücünüzü Kullanmanın 10 Farklı Yolu
13 Kasım 2023, 16:27

Kahve öğütücüsü adı üstünde kahve çekirdeklerini kırmak için kullanılan bir alettir. Ancak sadece bu iş için kullanmak istemiyorsanız, farklı amaçlar için kullanmak istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Bir kahve değirmeni minyatür bir mutfak robotu olarak işlev görebilir ve tamamen farklı bir cihaz gerektireceğini düşündüğünüz birçok görevi yerine getirebilir. Bunu bu alternatif yollarla kullanarak, yepyeni bir mutfak aleti seçerken (ve sonra satın alırken) zamandan ve paradan gerçekten tasarruf edebilirsiniz.

Cihazınızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için, kahve öğütücünüzü kullanmanın yaratıcı yollarının bir listesini derledik; sabah kahvenizi hazırlamak için kullanmadan önce iyice yıkadığınızdan emin olun.

karabiber

 1. Karabiber Öğütebilirsiniz

Taze çekilmiş karabiber ile öğütülmüş karabiberi yan yana denerseniz, muhtemelen bir farkı ayırt edebileceksiniz. Öğütülmüş biber daha ince ve daha az karmaşıktır ve taze biberle aynı tadı vermez. Bu nedenle, yemeklerinizin lezzetini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, kendinize öğütmek için bütün karabiber satın almak genellikle daha iyi bir yoldur. Elbette, karabiber öğütücüyü her zaman kullanabilirsiniz, ancak elinizde yoksa veya biberinizi öğütmek için farklı bir yöntem denemek istiyorsanız kahve öğütücüyü kullanabilirsiniz.

 1. Galeta Unu Yapın

Galeta ununu hazır olarak satın alabilirsiniz. Ancak evinizde içi kurumuş ekmek varsa en iyi değerlendirme yollarından biri galeta unu yapmaktır. Elinizde eski bir somun olduğunda, çıtır çeşniyi yapmaya başlayabilirsiniz. Çoğu kahve öğütücü çok büyük olmadığından, makineye bütün parçaları koymak yerine, başlamadan önce ekmeği nispeten küçük, lokma büyüklüğünde parçalara ayırmak isteyeceksiniz.

pudra şekeri

 1. Kendi Pudra Şekerinizi Yapın

Yaptığınız bir tarifin pudra şekeri gerektirdiğini hiç fark ettiniz mi... ama aslında elinizde hiç pudra şekeri olmadığını fark ettiniz mi? Granül halindeki malzemeleri değiştirip bir gün diyebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak çoğu zaman bu strateji işe yaramıyor. Ortalıkta bir torba pudra şekerinin olmaması, kahve değirmeni ile anında pudra şekeri yapamayacağınız anlamına gelmez.

Kahve öğütücünüzde pudra şekeri yapmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz toz şeker ve mısır nişastasıdır. Aslında, bu malzemelerin her ikisini de cihaza atabilir ve şeker karışımı ince bir toz haline gelinceye kadar cihazı açabilirsiniz. Sonuçta elde edeceğiniz doku türünü kontrol etmek istiyorsanız, kıvamı kontrol etmek için arada sırada şeker ve mısır nişastasını atmayı bıraktığınızdan emin olun. Bu numarayı öğrendikten sonra bir daha asla bir poşet pudra şekeri alamayabilirsiniz.

 1. Baharat Karışımları Oluşturun

Karışımın tamamını kullanma şansınız olmadan öğütülmüş baharatlarınızın daha hızlı bozulduğunu biliyor musunuz? O halde baharatlarınızı daha uzun süre saklamanın en iyi yolu, ürünü bütün olarak (ve kurutulmuş olarak) satın almak ve bir kahve değirmeninde kendiniz öğütmektir. Bu işlem, cihazla oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir; özellikle de muhtemelen tek seferde yalnızca az miktarda baharat öğüteceğiniz göz önüne alındığında.

un

 1. Kendi Ununuzu Yapın

İster her zaman yemek pişiriyor olun, ister ara sıra birkaç bardak una ihtiyacınız olsun, kilerin temel malzemesini evde nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek özellikle yararlı bir beceri olabilir. Zor bir iş gibi görünebilir ama doğru araçlara sahip olduğunuz sürece yapımı oldukça kolaydır. Kendi ununuzu bir tutamla yapmak nispeten kolaydır. Tabii ki, daha büyük miktarlarda tahıl için bir mutfak robotu gerekli olsa da, yalnızca az miktarda una ihtiyacınız varsa bir kahve değirmeni de aynı şekilde işe yarayacaktır.

Tek yapmanız gereken, gerekli tahılları kahve öğütücünüze yerleştirmek ve tahılları ince, un benzeri bir doku oluşana kadar öğütmektir. Ancak çeşitli un türleri farklı kıvamlar gerektirir; bu nedenle tahılları kahve öğütücünüzde ne kadar süre beklettiğinize dikkat edin. Örneğin kek unu, çok amaçlı undan biraz daha incedir, bu nedenle işlem sırasında unun nasıl göründüğünü görmek için sık sık durduğunuzdan emin olun.

 1. Çay Karışımları Oluşturun

Bazen sıcak bir içecek içmek istediğinizde hiçbir şey bir fincan bitki çayından daha çekici olamaz. Ancak bu, tüm farklı ruh halinize karşılık gelen farklı çay karışımlarından oluşan binlerce kutu almak yerine evinizde sevdiğiniz çayları bulundurabilirsiniz. Çaylardan istediğiniz aromaları kahve değirmenine alarak öğütebilir, istediğiniz çay karışımını hazırlayabilirsiniz.

renkli şeker

 1. Kurutulmuş Meyveleri Dekoratif Renkli Tozlara Dönüştürün

Yemek pişirme veya pişirme konusunda yaratıcı olmak istediğinizde bazen kalıpların dışında düşünmeniz gerekir. İster pasta pişiriyor olun, ister sadece kurabiyelere renkli bir hava katmak istiyorsanız, renkli tozlar ikramlarınızın göz alıcı olmasını sağlayabilir. Ancak bu, dışarı çıkıp pahalı pişirme malzemeleri satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, evde kendi renkli tozlarınızı yapmak kolaydır.

Kurutulmuş meyveleri kahve değirmeninde toz haline getirebilirsiniz. Bu sayede kayısıdan turuncu, çilekten pembe renkte toz elde edersiniz. Gıda boyası kullanmadan renkli tozlar hazırlayabilirsiniz.

 1. Kuruyemişleri Öğütün

Bir tarifte kuruyemiş unu gerekiyorsa ve evinizde yoksa ne yapabilirsiniz? Tarifinizde büyük ölçüde kuruyemiş unu gerekmiyorsa kahve öğütücünüzde kolayca istediğiniz unu elde edebilirsiniz. Sadece tek bir kuruyemiş türü kullanarak yapabileceğiniz gibi karışık kuruyemişler ile de yapabilirsiniz.

kuru kırmızı biber

 1. Kurutulmuş Biberleri Kırmızı Pul Biber Haline Getirin

İster mağazadan kurutulmuş biber satın almış olun, ister tezgahınızda kurumuş taze biber bulundurun, bu tür ürünleri mutfağınızda çeşitli şekillerde kullanmak üzere kolayca toz kırmızı bibere dönüştürebilirsiniz. Aslında, kurutulmuş biberleri kahve öğütücünüze koymanız, bastırmanız ve öğütmeniz yeterlidir. Birkaç saniye içinde, cihazdaki bıçaklar kurutulmuş biberleri birçok tarifte kullanabileceğiniz pullara dönüştürecektir.

 1. Keten Tohumu Öğütün

Beslenmenize biraz daha sağlıklı yağlar eklemeye çalışıyorsanız veya sabah smoothie'nizi artırmayı hedefliyorsanız, kahve değirmeni kullanmak keten tohumlarını parçalamanın basit bir yolu olabilir. Bu küçük, sert tohumların bir alet yardımı olmadan toz haline getirilmesi zordur ve muhtemelen bunu tek başına bir bıçakla yapamazsınız. Bu yüzden bir kahve değirmeni kullanışlı olabilir. Sadece birkaç bakliyatla bütün keten tohumlarını geniş bir kullanım alanına sahip bir toza dönüştürecek.

Şunlara da göz atın;

 1. Kahve öğütücü nasıl seçilir?
 2. Kahve öğütücü nasıl temizlenir?
 3. Kapsül kahve makinası nasıl temizlenir?
 4. Ekmek yapma makinası nedir, nasıl kullanılır?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo