Kabak Çekirdeği Yağının Saç İçin Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği, sağlık açısından faydalı olan yemişlerden biridir. Kabak çekirdeği yağı ise özellikle saç bakımında tercih edilir. İşte, kabak çekirdeği yağının saç üzerindeki faydaları:
Kabak Çekirdeği Yağının Saç İçin Faydaları Nelerdir?
06 Şubat 2024, 14:53

Kabak çekirdeği yağı, kabak çekirdeğinin preslenmesi sonucu elde edilen bitkisel bir yağdır. Yüzyıllardır cilt ve saç bakımında kullanılan bitkisel yağlar, saç dökülmesi gibi sorunlara karşı tercih edilebilir. Kabak çekirdeği yağı da, son yıllarda popüler olmaya başlamış saç bakım yağlarından biridir. Güzellik ürünleri satan mağazalarda ve aktarlarda satılan kabak çekirdeği yağını, topikal olarak uygulayabilirsiniz.

kabak çekirdeği yağı

Kabak Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 1. Bazı bilimsel teoriler saç dökülmesinin önlenmesinde kabak çekirdeği yağını desteklemektedir. 2014 yılında kabak çekirdeği yağı ve saç dökülmesi hakkında önemli bir çalışma yayınlandı. Bu, bitki bazlı saç uzatma alternatifi üzerine şimdiye kadar yapılmış en titiz çalışma olabilir. Araştırmada kelliği olan erkeklere kabak çekirdeği takviyesi ya da plasebo verildi. Sonuçlar, takviye alanların plasebo alanlara göre yüzde 30 daha fazla saç büyümesi yaşadığını gösterdi. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.
 2. Kabak çekirdeği yağı E vitamini içerdiği için, saçların uzamasını teşvik edebilir.
 3. Saç derisinin kendini temizlemesine yardımcı olur.
 4. Saçta oluşan hasarların daha hızlı onarılmasına destek olabilir.
 5. Kabak çekirdeği yağı, saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.
 6. Saç tellerini güçlendirir ve kalınlaştırır. Bu sayede saç kırıklarını azaltabilir.
 7. Saç derisini rahatlatır. 

saça uygulanan yağ

Saç İçin Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

 1. Takviye: Kabak çekirdeği yağı takviyesi, genellikle kapsül olarak satılır. Bu kapsüller ağız yoluyla günde bir kez tüketilir. Ancak herkes için uygun değildir. Bu yüzden herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. 
 2. Sıvı form: Kabak çekirdeği yağını 1 yemek kaşığı olacak şekilde salatalara ekleyebilirsiniz.
 3. Topikal uygulama: Kabak çekirdeği yağını doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için saçınızı şampuanlayın. Yağı sıcak suda bekleterek hafifçe ılıtın. Saçınızı ıslatın ve ılık yağı saç derisine masaj yaparak uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sarıp 20 dakika bekleyin. Ardından saçınızı ılık suyla durulayın. Saçın çok fazla yağlanmaması için, bu yöntemi ayda bir kez uygulamanız önerilir. 

Kabak Çekirdeği Yağı Zararlı Mı?

Kabak çekirdeği yağı, ağız yoluyla tüketilmemelidir. Genellikle topikal olarak uygulanan bu yağ, aşırı miktarda kullanıldığında ciddi yan etkilere yol açabilir. Özellikle kronik hastaların ve alerjik bünyelerin, kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Kabak çekirdeği yağının hamilelikte ve emzirme sürecinde güvenilir olduğuna dair bir çalışma yoktur. Bu yüzden hamilelerin ve emziren kadınların kabak çekirdeği yağı kullanması önerilmez. 

Şunlara da göz atın;

 1. Zeytinyağının saça faydaları nelerdir?
 2. Lavanta yağının saç üzerindeki faydaları nelerdir?
 3. E vitamini yağı saçlara iyi gelir mi?
 4. Argan yağının saç üzerindeki faydaları nelerdir?
 5. En iyi bitkisel saç bakım yağları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo