E Vitamininin Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir vücut için gerekli olan E vitamini, aynı zamanda saç bakımında da önemli bir yere sahiptir. E vitamininin saç üzerindeki faydaları nelerdir? İşte, E vitamininin saç sağlığı üzerindeki etkileri:
E Vitamininin Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?
20 Aralık 2023, 11:09

E vitamini, serbest radikal hasarını azaltmaya ve vücut hücrelerini korumaya yardımcı olan antioksidan özellikleriyle bilinir. Takviye olarak da kullanılan E vitamini, 1950'lerden beri dermatolojide cildin yaşlanmaya, iltihaplanmaya ve güneş hasarına karşı korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. Yağda çözünen antioksidan, sağlıklı cildi ve güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için hayati öneme sahiptir. Cildi güçlendiren E vitamini, son zamanlarda hasarlı saçların bakımında da rol oynamaya başlamıştır.

e vitamini

E Vitamininin Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

İlk araştırmalar, E vitamininin genel saç derisi ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. 

 1. Saç dökülmesi: 2010 yılında yapılan küçük bir deneme, E vitamini takviyelerinin saç dökülmesi olan kişilerde saç büyümesini iyileştirdiğini buldu. Vitaminin antioksidan özelliklerinin saç derisindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Oksidatif stres saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir.
 2. Kan akışını hızlandırır: E vitamini saç sağlığını iyileştirdiği söylenen kan akışını artırabilir. 1999'da yapılan bir araştırmada araştırmacılar, yüksek dozda E vitamininin tip 1 diyabetli kişilerde gözlere kan akışını arttırdığını buldu. 2001 yılında yapılan ayrı bir çalışma, artan kan akışının farelerde saç büyümesini teşvik ettiğini ve saç folikülünü ve boyutunu artırdığını buldu.
 3. Nemi artırır: E vitamini cilt yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturması açısından önemlidir. Bu bariyer nemin hapsedilmesine yardımcı olur. Kuru, tahriş olmuş cilt E vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Topikal E vitamininin saç derisi yağı üretimini dengeleyip dengeleyemeyeceği belli olmasa da, avokado yağı gibi E vitamini içeren yağlar saç derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı yağ üretimini önlemeye de yardımcı olabilirler.
 4. Parıltı verir: Saçlar hasar gördüğünde donuk ve kıvırcık görünebilir. Saç kütikülünün dışındaki koruyucu yağ tabakası çıkarıldığında parlaklığını kaybeder. E vitamini açısından zengin bir yağ, bu koruyucu tabakanın değiştirilmesine ve parlaklığın geri getirilmesine yardımcı olabilir. Genel olarak yağ aynı zamanda nemin korunmasına, kırılmanın azaltılmasına ve saçın hasar görmesine karşı korunmasına da yardımcı olur.
 5. Sağlıklı saçlar: E vitamini sağlıklı ciltler için gereklidir ve buna saç deriniz de dahildir. Kötü saç derisi sağlığı, cansız saç kalitesiyle bağlantılıdır. E Vitamini saç derisini destekler ve oksidatif stresi azaltarak ve koruyucu lipit katmanını koruyarak saçınıza büyümesi için güçlü bir temel sağlar.

e vitamini

Saç İçin E Vitamini Nasıl Kullanılır?

İyi haber şu ki E vitamini dengeli bir beslenmeyle kolayca elde edilebilir. Aslında E vitamini eksikliği son derece nadirdir çünkü çoğu insan gün boyunca tam ve zenginleştirilmiş gıdalardan bol miktarda alır. Ancak özellikle saçınızı hedeflemek istiyorsanız E vitamini, şampuan, saç kremi, maske veya yağla birlikte topikal olarak da uygulanabilir.

 1. Beslenme: Sağlıklı saçlar için ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz çok önemlidir. Fındık, yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı ve ayçiçek yağı E vitamininin en zengin kaynaklarından bazılarıdır. Bu besinleri diyetinize eklemek, saç sağlığını olumlu etkileyebilir.
 2. E vitamini yağı: Çoğu E vitamini yağı, yağı seyreltmek ve cilt tahrişini önlemeye yardımcı olmak için bir taşıyıcı yağ içerir. Bunun yerine E vitamini içeren saç yağı da kullanabilirsiniz. E vitaminli yağları, saç derinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra, saçınızı şampuanla yıkayın.
 3. Şampuan: Birçok şampuan ve saç kremi E vitamini içerir. Bu ürünler sık kullanım için formüle edilmiştir ve genellikle kuru, hasar görmüş saçlar için yapılır. Ürünün saça ve saç derisine nüfuz etmesine yardımcı olmak için duş rutininize devam ederken ürünün birkaç dakika beklemesi en iyisidir. Saça daha fazla fayda sağlamak için lavanta, nane veya çay ağacı yağı gibi esansiyel yağlar içeren ürünleri arayın.
 4. Saç maskesi: Evde E vitamini açısından zengin kolay bir maske yapmak için, 1 avokado ve 1 adet muzu blenderden geçirin. Üzerine 1 yemek kaşığı avokado yağı, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı bal ilave edip karıştırın. Hazırladığınız maskeyi, saç köklerinden saç uçlarına doğru uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra, şampuan ve ılık suyla yıkayın.

Önemli Not: E vitaminini cildinize, saç derinize veya saçınıza uygulamadan önce daima seyreltin. Seyreltilmemiş E vitamini yağı cilt tahrişine veya kızarıklığa neden olabilir. Diyetinize E vitamini takviyesi eklemeden önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Yüksek dozda E vitamini, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. E vitamini içeren besinler
 2. E vitamini eksikliği
 3. Argan yağının saç üzerindeki faydaları
 4. Kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır?
 5. Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo