ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER HİLELİ GIDALAR AÇIKLANDI! TARIM BAKANLIĞI TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPILAN YENİ HİLELİ ÜRÜNLER LİSTESİNİ DUYURDU!

HİLELİ GIDALAR AÇIKLANDI! TARIM BAKANLIĞI TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPILAN YENİ HİLELİ ÜRÜNLER LİSTESİNİ DUYURDU!

Hileli Gıdalar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen yeni hileli ürünler listesi vatandaşlar ile paylaşıldı! Bakanlığın açıkladığı listede 69 firma, 136 ürün bulunuyor. İşte, Tarım Bakanlığı'nın yeni hileli ürünler listesi
Tarım Bakanlığı Taklit ve Tahşiş Yapılan Yeni Hileli Ürünler Listesini Açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni hileli gıdalar listesini 12 Haziran 2020 tarihinde bugün kamuoyu ile paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılının başlarında hileli ürünler listesini kamuoyu ile paylaşmıştı. Yeniden yapılan araştırmalara göre hileli ürünler listesine 69 firma ve 136 ürün daha eklendi. Tarım Bakanlığı'nın yeni hileli ürünler listesinde tağşiş, taklit yapılan ve ilaç etken maddesi ilave edilen ürünler belirlendi. 

Listede dana eti, tavuk eti, tantuni ve pişmiş et ürünlerinde at ile eşek eti olduğu tespit edildi. Peynirlerin içinde nişasta ve süt yağı harici yağlara da rastlandı. Yoğurtlarda ise bitkisel yağ ve jelatin kullanıldığı belirlendi. Yeni hileli ürünler listesinde arıcılık ürünleri, alkollü ve alkolsüz içecekler, çaylar, çikolatalar, baharatlar ve bitkisel yağlar da yer alıyor. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra takviye edici gıdalarda yapılan taklit ve tağşişler de listede ki yerini aldı.


Tarım Bakanlığı'nın açıklamasında ''Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.'' denildi.

Tarım Bakanlığı'nın internet sitesinden yaptığı açıklamada şu cümlelere de yer verildi:

''Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.


İlk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.''

Tarım Bakanlığı'nın Ocak ayında yayınladığı hileli ürünler listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!