Granül Kahve Tüketmek İyi Mi? Kötü Mü?

Granül kahveler günlük hayatta kahveye ulaşmanın en pratik ve kolay yollarından biridir. Peki granül kahve tüketmek sağlıklı mı? Sizler için granül kahve tüketmek iyi mi, kötü mü anlattık. İşte, granül kahve hakkındakiler;
Granül Kahve Tüketmek İyi Mi? Kötü Mü?
09 Kasım 2022, 13:21

Hazır kahve dünyanın birçok bölgesinde çok popüler. Hatta bazı ülkelerde tüm kahve tüketiminin %50'sinden fazlasını oluşturuyor olabilir. Hazır kahve ayrıca normal kahveden daha hızlı, daha ucuz ve daha kolaydır. Normal kahve içmenin birçok sağlık yararı ile bağlantılı olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak aynı faydaların hazır kahve için de geçerli olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu yazıda sizlere hazır kahve hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık. İşte, hazır kahve hakkında bilmeniz gerekenler;

Granül, Hazır, Kahve Nedir?

Hazır kahve, kurutulmuş kahve özünden yapılan bir kahve türüdür. Normal kahvenin demlenmesine benzer şekilde, özü, daha konsantre olmasına rağmen, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlenmesiyle yapılır. Demlemeden sonra, her ikisi de suya eklendiğinde çözünen kuru parçalar veya toz yapmak için su özütten çıkarılır. Hazır kahve yapmanın iki ana yolu vardır:

Püskürtmeyle kurutma: Kahve özü, damlacıkları hızla kurutan ve onları ince toz veya küçük parçalara dönüştüren sıcak havaya püskürtülür.

Dondurarak kurutma: Kahve özü dondurulur ve küçük parçalar halinde kesilir ve daha sonra vakum koşulları altında düşük bir sıcaklıkta kurutulur.

Her iki yöntem de kahvenin kalitesini, aromasını ve lezzetini korur. Hazır kahve hazırlamanın en yaygın yolu, bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı toz eklemektir. Kahvenin sertliği, fincanınıza az ya da çok toz eklenerek kolayca ayarlanabilir.

Hazır Kahve Antioksidanlar Ve Besinler İçerir

Kahve, modern diyetteki en büyük antioksidan kaynağıdır. Yüksek antioksidan içeriğinin, ilişkili sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Normal kahve gibi, hazır kahve de birçok güçlü antioksidan içerir. Bir araştırmaya göre, hazır kahve, işlenme şekli nedeniyle diğer demlemelerden daha fazla miktarda belirli antioksidan içerebilir. Ayrıca, standart bir fincan hazır kahve sadece 7 kalori ve az miktarda potasyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) içerir.

Hazır Kahve Biraz Daha Az Kafein İçerir

Kafein dünyada en çok tüketilen uyarıcıdır ve kahve en büyük besin kaynağıdır. Bununla birlikte, hazır kahve genellikle normal kahveden biraz daha az kafein içerir. Bir çay kaşığı toz içeren bir fincan hazır kahve 30-90 mg kafein içerebilirken, bir fincan normal kahve 70-140 mg içerir. Kafeine duyarlılık kişiye göre değiştiğinden, kafeini kesmesi gerekenler için hazır kahve daha iyi bir seçim olabilir. Hazır kahve, daha az kafein içeren kafeinsiz olarak da mevcuttur. Çok fazla kafein kaygıya, uykunun bozulmasına, huzursuzluğa, mide rahatsızlığına, titremelere ve hızlı kalp atışına neden olabilir. Hazır kahve daha fazla akrilamid içerir. Akrilamid, kahve çekirdekleri kavrulduğunda oluşan potansiyel olarak zararlı bir kimyasaldır. Bu kimyasal aynı zamanda çok çeşitli gıdalarda, dumanda, ev eşyalarında ve kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunur. İlginç bir şekilde, hazır kahve, taze, kavrulmuş kahveden iki kat daha fazla akrilamid içerebilir. Akrilamide aşırı maruz kalmak sinir sistemine zarar verebilir ve kanser riskini artırabilir. Bununla birlikte, diyet ve kahve yoluyla maruz kaldığınız akrilamid miktarı, zararlı olduğu gösterilen miktardan çok daha düşüktür. Bu nedenle, hazır kahve içmek akrilamid maruziyeti konusunda endişe yaratmamalıdır. Normal kahve gibi, hazır kahvenin de çeşitli sağlık yararları olabilir. Kahve içmek birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Hazır kahvenin normal kahve ile aynı antioksidanları ve besinleri içerdiği göz önüne alındığında, aynı sağlık etkilerinin çoğunu sağlamalıdır. Hazır kahve içmek şunları yapabilir:

 1. Beyin fonksiyonlarını geliştirir: Kafein içeriği beyin fonksiyonunu iyileştirebilir
 2. Metabolizmayı hızlandırır: Kafeini metabolizmayı artırabilir ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.
 3. Hastalık riskini azaltır: Kahve, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltabilir.
 4. Diyabet riskini azaltır: Kahve, tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Karaciğer sağlığını iyileştirir: Kahve ve kafein siroz ve karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıkları riskini azaltabilir.
 6. Akıl sağlığını iyileştirir: Kahve, depresyon ve intihar riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. Uzun ömürlülüğü teşvik eder: Kahve içmek daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Ancak, bu çalışmaların çoğunun gözlemsel olduğunu akılda tutmak önemlidir. Bu tür araştırmalar, kahvenin hastalık riskinde azalmaya neden olduğunu kanıtlayamaz. Ne kadar kahve içeceğinizi merak ediyorsanız, her gün 3-5 fincan hazır kahve tüketmek ideal olabilir. Çalışmalar genellikle bu miktarı en yüksek risk azalmasına bağlamıştır.

Şunlara da göz atın;

 1. Kahve tansiyonunuzu nasıl etkiler?
 2. Ankara kahve mekanları
 3. Türk kahvesinin tazeliği nasıl anlaşılır?
 4. Hangi kahve ne zaman içilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo