Genç Şeflere Ünlü Otelden Çağrı, Avrupa’nın Şef Açığını Türkler Kapatabilir

Turizm sektörü pandemi ile derinden bir sarsılma yaşadı. Ancak kendini toparlamaya başlayan turizm sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı artmış durumda. Acaba Avrupa’nın genç şef ihtiyacını Türkiye karşılayabilir mi?
Genç Şeflere Ünlü Otelden Çağrı, Avrupa’nın Şef Açığını Türkler Kapatabilir
12 Kasım 2021, 15:24

Ekonomist dergisinin haberine göre Dünyaca ünlü otel  zinciri Wyndham Hotels & Resorts  EMEA Başkanı Dimitris Manikis ve Wyndham Hotels & Resorts Türkiye Bölge Direktörü Ayça Beslen’in katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. Avrupa’da konaklama ve yeme içme sektörlerinde eleman sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Dimitris Manikis, Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu ile Avrupa’nın şef açığını kapatabileceğini söyledi.


Dimitris konuşmalarına şunları da ekledi;

 “Özellikle Avrupa ülkelerinde istihdam açığı ciddi boyutlara ulaşmış durumda. İngiltere’de yeterli personel bulamadığı için açılamayan restoran ve oteller var. 3 hafta önce Michelin yıldızlı bir restorana gittik. Restoranın şefi, yemek sonunda yanımıza gelip, personel yetersizliği nedeniyle verdikleri kötü hizmet için bizden özür diledi. Yine Birleşik Arap Emirlikleri’nde masa düzenini ve servisi bilen personel olmadığı için Türkiye’den bir çalışanımızı Doha’ya gönderip 3 ay oradaki personeli eğitmesini istedik.”

Genç Şefler Bu Alana Yönelsin

Türkiye’nin yetenekli genç nüfusu ve eğitim imkanlarıyla tüm dünyanın ihtiyacı olan profesyonel turizm çalışanlarını yetiştirme potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Dimitris Manikis, “Bu dönemde dünya turizminin bir parçası olmak isteyen gençlerin bu alana kanalize olmasında fayda var. Bugün garsondan, şef garsona, mutfak çalışanından aşçıya, oda hizmetlerinden resepsiyoniste tüm alanlarda turizm çalışanlarına ihtiyaç var. Gençler bu sektörde bellboy olarak işe başlayıp, global otellerin yönetimine kadar yükselme olanağı bulabilirler” diye konuştu.

Pandemi Koşullarına Rağmen Talep Yüksek

Pandeminin getirdiği ekonomik sorunlara rağmen turizmdeki canlanma tahmin edilenden fazla olduğunu söyleyen Manikis, “İnsanlar pandemide kaybettikleri 18 ayı geri kazanmak istiyor. Bu nedenle pandemi sonrasında yeme-içme pazarının ardından en fazla hareketlenen sektör turizm oldu. Bu alanda yüzde 20-25’lik bir hareketlilik söz konusu. Benzer bir eğilim Türkiye’de de var. 2022 yılının turizmde çok hareketli geçmesini öngörüyoruz. Bu dönemde özellikle gastronomi, sağlık, ekstrem sporlar ve geleneksel turizm çeşitleri öne çıkacak” dedi. Sektördeki hareketliliğe karşı yeni otel yatırımlarıyla cevap vereceklerine işaret eden Dimitris Manikis şu bilgileri verdi: 


“Türkiye’de şu anda 40 şehirde 83 otelimizle faaliyet gösteriyoruz. Yıl sonuna kadar 7 otel daha açacağız. İstanbul, Adıyaman, Elbistan, Ankara, Milas, Kuşadası’nda olacak yeni açılışlarımız. 2022 yılı içinde şimdilik 5 otel daha açma planımız var. Anadolu’ya baktığınızda tekstil, enerji ve sanayinin adeta motoru haline geldi. Bu da Anadolu şehirlerinde bir turizm hareketliliğini beraberinde getirdi. Bu hareketliliği Kapadokya’da, Bursa’da, Eskişehir gibi örneklerde görebiliyorsunuz ve biz de ikincil ve üçüncül şehirlerin önümüzdeki dönemde daha da öne çıkacağını düşünüyoruz.”

2019 Rakamlarına Az Kaldı

Wyndham Hotels & Resorts Türkiye Bölge Direktörü Ayça Beslen 2021 yılının ilk 9 ayında yüzde 60-65 doluluk oranına sahip olduklarını söyledi. 2019’daki rakamlara gelmelerine az kaldıklarını da özellikle belirtti. 

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo