Türk Kahvesinin Yanında Neden Su Verilir?

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, su ve lokum ile birlikte servis edilir. Peki, kahvenin yanında neden su ikram edilir? İşte, kahvenin yanında su ikram edilmesinin nedenleri:
Türk Kahvesinin Yanında Neden Su Verilir?
27 Şubat 2023, 10:24

Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan Türk kahvesi, bizim için yalnızca bir içecek değildir. Yemeklerden sonra içilen, misafir ağırlarken sunulan, tatlının yanında servis edilen Türk kahvesi, bir kültür haline gelmiştir. İsteme törenlerinin onur konuğu olan Türk kahvesi, su ve lokum eşliğinde sunulur. İsteğe göre lokum yerine küçük çikolatalar da tercih edilebilir. Telvesiyle ikram edilen Türk kahvesi, en geleneksel lezzetlerimizden biridir. Peki, Türk kahvesinin yanında neden su ikram edildiğini hiç düşündünüz mü? İşte, kahvenin yanında su verilmesinin nedeni:

türk kahvesi

Su Kahveden Önce Mi İçiliyor, Sonra Mı?

Osmanlı zamanında topraklarımıza gelen kahve, önce kahvehanelerde, sonrasında ise evlerde tüketilmeye başlanıyor ve günümüze kadar ulaşıyor. Ancak Türk kahvesinin yanında su verilmesinin nedeni, o dönemlere kadar uzanıyor.

Bir rivayete göre eski zamanlarda misafir geldiği zaman, Türk kahvesi ve su birlikte ikram edilirmiş. Eğer misafir suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlaşılırmış. Bunun üzerine ev sahibi hemen sofrayı hazırlarmış. Ancak su kahveden sonra içiliyorsa, bu misafirin tok olduğunun ve sadece muhabbet için geldiğinin göstergesiymiş. Yani misafir açım demez, bunun yerine kahveyle niyetini belli edermiş.

türk kahvesi

Diğer rivayet ise Osmanlı sarayına dayanıyor. Eski zamanlarda padişaha hazırlanan yemeklerin zehirli olup olmadığı mutlaka kontrol edilirmiş. Ancak Türk kahvesi tek kişilik cezvede hazırlandığı ve padişahın ağzına layık olduğu için görevli kişiler kahvenin tadına bakamıyormuş. Bu yüzden sarayda farklı bir yöntem geliştirilmiş. Padişah, kahvesini içmeden önce parmağını kahveye batırır, ardından suya bandırırmış. Kahvenin suda dağılışı ise zehirli olup olmadığını gösteriyormuş. 

türk kahvesi

Kahvenin Yanında Su İkram Edilmesinin Bilimsel Nedeni

Rivayetler şöyle dursun, bu işin bilimsel bir nedeni daha var. Kahvenin içeriğinde yüksek oranda oksalat bulunuyor ve bu oksalat böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu yüzden kahvenin yanında su içmek, oksalatın böbreklerden dışarı atılmasını sağlıyor. Yani, kahveden sonra su içmek sağlığımız için oldukça önemli bir yere sahip.

İkinci neden ise tat dokularımızla ilgili. Kahveden önce birkaç yudum su içmek, ağzı temizliyor ve diğer tatlardan arınmasını sağlıyor. Bu sayede kahvenin saf tadı daha iyi bir şekilde alınabiliyor. Kahveden sonra su içmek ise, kahvenin yoğun tadının hafifletilmesini sağlamak ve ağzı telvelerden arındırmak için tercih ediliyor.

Kısacası, ister rivayetlere, ister bilimsel nedenlere inanın, bol köpüklü Türk kahvesinin yanında su içmeyi ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Şunlara da göz atın;

  1. Türk kahvesi hakkında doğru bilinen yanlışlar
  2. Türk kahvesinin faydaları nelerdir?
  3. En iyi Türk kahvesi makineleri
  4. Türk kahvesinin tazeliği nasıl anlaşılır?
  5. Türk kahvesinin yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo